Kişisel Site

cabadak_banner

“Genç Girişimci Olmak: Ama Nasıl?” Konulu Toplantı Düzenlendi

1 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 359 Görüntülenme
Avrupa Birliği Girişimcilik Haftası kapsamında KOSGEB ile Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi işbirliğinde düzenlenen “Genç Girişimci Olmak: Ama Nasıl?” konulu toplantı, 25 Ekim 2011 tarihinde Gazi Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
Açılış konuşmalarını KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duran Altıparmak ile Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ali Gül’ün yaptığı toplantıda, ayrıca  “Teknopark Kapsamında KOSGEB Destekli Girişimcilik” konulu panel ve  “Genç Girişimciler için KOSGEB Destekleri” konulu seminer düzenlendi.
 
Toplantının açılışında konuşan KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, “Ülkemizde ekonomik ve sosyal anlamda son derece hayati işlevler yerine getiren girişimciliğin ve girişimcilik ortamının desteklenmesinin, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasının ve girişimciliği gençlerimize bir kariyer fırsatı olarak sunmanın önemi son yıllarda daha fazla vurgulanmakta, bu konuda tüm kurum ve kuruluşlar olarak farkındalık oluşturulmaya azami gayret gösterilmektedir.” şeklinde konuştu.
 
KOSGEB’in yeni destek sisteminde, girişimciliğin ayrı bir destek programı olarak yer aldığını belirten KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, başarılı ve uzun işletmelerin kurulması için;   Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği, İŞGEM Desteği ve iş planı ödülünü kapsayan 4 adet destek modülü ile Girişimcilik Destek Programı’nın yürürlüğe alındığını kaydetti.
 
İş arayanlar başta olmak üzere kadınlar, gençler, özürlüler gibi tüm gruplara, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması için, gerek KOSGEB olarak gerekse çeşitli kurum/kuruluşlarla işbirliği yaparak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” vermeye devam edildiğini ifade eden KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, 2010 yılında 12 bin girişimci adayının uygulamalı girişimcilik eğitim programları ile eğitildiğini söyledi.
 
2011 yılında ise, eylül ayı sonu itibariyle çeşitli kurum kuruluşlarla yapılan işbirlikleri ile uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılanların sayısının 40.000’leri bulduğunu anlatan KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, bu eğitimleri tamamlayarak iş kuran girişimcileri de yalnız bırakmadıklarını belirtti.
 

KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Yeni kurulan işletmelerin mevcut banka ve diğer finansman kuruluşlarından destek alabilmesinin zorluklarını bildiğimiz için, bu eğitim programlarından mezun olup işini kuran girişimcilere KOSGEB Yeni Girişimci Desteği ile 27.000 TL’si hibe, 70.000 TL’si geri ödemeli olmak üzere 97.000 TL finansal destek sağmaya devam ediyoruz. Sadece bu desteklerle de yetinmeyip diğer destek programlarımızdan da yararlanmalarını sağlıyoruz.
 
Yeni Girişimci Desteğinden faydalanabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitim programına katılmak ve bir iş planı hazırlayarak bunu KOSGEB’e sunmak gerekmektedir. Bu destek sayesinde girişimcilerimiz başlangıçtaki zor dönemlerini daha kolay geçirebilecekler, daha başarılı işletmeler kurabilecekler.
 
Girişimciliği geliştirmek yönünde kullanabileceğimiz diğer bir araç ise işletme kuluçkası olarak tabir edebileceğimiz İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) desteğidir.
 
İŞGEM kuruluş desteği 18 aylık dönem için 750.000 TL, İŞGEM işletme desteği üst limiti 36 aylık süre için 100.000 TL’dir.
 
Ayrıca, İŞGEM’de faaliyet gösteren işletmeler “yeni girişimci desteği”nden de yararlanabileceklerdir.
 
Bir başka çalışmamız ise iş planı ödüllerinin verilmesi konusundadır.
 
KOSGEB ile YÖK arasında 22 şubat 2011 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, “girişimcilik” dersi üniversitelerde tüm bölümleri kapsayacak şekilde örgün eğitim programlarında seçmeli veya zorunlu ders olarak müfredata alınacaktır.
 
Ders programları içeriğinde girişimcilik dersinin yer aldığı üniversitelerde iş planı yarışmaları düzenleyeceğiz. Böylece hem başarılı öğrencileri ödüllendireceğiz hem de üniversitelerde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak açısından üniversiteleri teşvik etmiş olacağız.
 

Her üniversitede yılda bir defa düzenlenecek olan iş planı ödülü yarışmaları kapsamında, iş planı ilk üç dereceye girmiş öğrencilerden en fazla 24 ay içinde işini kurmuş olmaları kaydı ile en başarılı iş planı sahibine 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL, üçüncüye 5.000 TL ödül vereceğiz.”
 
KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz: “İhracata dayalı büyüme modeli ile vatandaşlarına istihdam ve refah sağlama amacındaki ülkemizde, gençlerimizi, ufku dünyaya açık, sadece kendi ilinde değil tüm dünyada rekabetçi ve yeni gelişmelere uyum sağlayabilen girişimciler olarak yetiştirmek zorunda olduğumuz açıktır.” dedi.
 
Gençlerin kariyer planlamalarını yaparken girişimciliği de ciddi bir seçenek olarak değerlendirmelerinin son derece önemli olduğunu vurgulayan KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, yetenekli, yenilikçi, yaratıcı insanların sadece başkalarının onları daha iyi koşullarda istihdam etmesini beklememeleri gerektiğini belirtti.
 
Gençlerin, cesaretle, özgüvenle, hayatın sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek kendiişlerini kurmayı da bir seçenek olarak değerlendirmelerini söyleyen KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz; “Böylece kazanç elde etmenin yanı sıra başkalarını da istihdam edebilir hale gelebilir; hem kendilerine, hem de ekonomik ve sosyal anlamda ülkelerine önemli katkılar sağlayabilirler.” dedi
 
Bir ülkenin zenginleşmesinin yada zaman içerisinde GSMH’nın yükselmesinin temel 2 kaynağı bulunduğunu ifade eden KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, bu 2 kaynağın birinin üretim faktörlerinin miktarının artması, diğerinin ise üretim faktörlerinin niteliğinin yükseltilmesinde olduğunu söyledi.
 
Üretim faktörlerinin niteliğinin arttırılmasında en önemli yolun ise bilgiye dayalı AR-GE ve İnovasyon çalışmaları olduğunu belirten KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, sözlerine şöyle devam etti: “Girişimciler piyasaya giriş maliyetlerine katlanarak rekabetin çok keskin olduğu bir dünyada varolmak istiyorsalar mevcutlardan farklı olmak ve inovasyona dayalı bir rakabet avantajına sığınmak zorundalar. Bu nedenle girişimciler var olan iş fikirlerini inovatif bir yaklaşımla yeniden gözden geçirmeli ve rakiplerden farklı olarak ticarileştirebilecekleri bir takım yenilikleri süreçlerine katarak ticari hayata bir adım önde başlamanın yollarını aramalılar.
 
Bilgiye dayalı, öğrenmeye dayalı bir girişimcilik ve işletmecilik öngörüyoruz. Çünkü biz KOSGEB olarak işletmeleri “Üretim fonksiyonunu optimize edecek algoritmalar” olarak görmüyoruz. Aksine onları öğrenen organizasyonlar olarak değerlendiriyoruz.
 
Biz de bunun altyapısını oluşturmak için, onları inovatif girişimciliğe teşvik etmek için, girişimci olmak isteyenlere yol göstermek, rehberlik etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 Bu duygu ve düşüncelerle panelin başarılı geçmesini diliyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum.” 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar