Kişisel Site

cabadak_banner

10 yılda 5 milyon konut geliyor

30 Ekim 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 499 Görüntülenme

konut emlakBaşbakan’ın ‘İktidarı kaybetmeye bile hazırım’ dediği plan Meclis’e geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, büyük yıkım yaratan Van depremiyle ilgili olarak, “Bu tabloları defaatle yaşamaktansa iktidarı kaybetmek çok daha hayırlıdır” sözünün ardından başlatılan, “depreme karşı kentsel dönüşüm projesinin” ayrıntılarına Habertürk ulaştı.

Başbakan’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının başlattığı ve 1 ay içinde Meclis’ten geçirilmesi hedeflenen plana göre 10 yılda devlet ve özel sektör eliyle 5 milyon konut yapılacak. İşte yeni planın ayrıntıları:
ENVANTER ÇIKARILACAK

* Türkiye genelinde hasarlı, depreme dayanıksız ve kaçak binaların envanteri çıkarılacak.

* Riskli bölgeler ve binalar, “1. derece, 2. derece, 3. derece” diye numaralandırılacak. Bina ve arsaların değer tespitleri yapılacak.

* Kamulaştırma imkânı yoksa, binalar sahiplerinden alınarak kendilerine yeni yerler gösterilecek.

* Cazibe merkezleri oluşturularak insanların riskli binaları terk etmeleri kolaylaştırılacak.

* Dönüşüm projesi tek başına kamunun üstleneceği bir yük olmayacak. Bakanlıklar, belediyeler, özel sektör, müteahhitler, sivil toplum örgütleri birlikte hareket edecek.

* Proje yürürlüğe konulurken, rant beklentisi ve haksız kazanç oluşturulmayacak. Yeni projelerle birlikte; sosyal donatı alanları, yeşil alanlar yaratılacak.

* Tapu Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu, Medeni Kanun, İmar Kanunu, Ceza Kanunu değiştirilecek.

* Yapılacak yasal düzenlemeyle, kaçak, çürük bina sahiplerine ve yasal mevzuata aykırı hareket edenlere ağır yaptırımlar ve cezalar getirilecek.

* 2012’den sonra Müteahhitlik Yetki Belgesi olmayan müteahhitlik yapamayacak, belge herkese verilmeyecek.

* Finansman sorununun çözümünde bonus yöntemi uygulanacak. Örneğin 5 kat imar izni olan bir arsaya karşılık 7-8 katlık imar izni verilecek ya da değerli arsa gösterilerek teşvik edilecek. Gerekirse uluslararası finansman sağlanacak.
YAPI DENETİMİNDE ÜST KURUL MODELİ

* Yapı denetiminde Üst Kurul gibi çalışacak bir mekanizme kurulacak. Bu kurul, yapı denetim firmalarını denetleyecek. Projenin başından sonuna devrede olacak.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar