Kişisel Site

cabadak_banner

19 Eylül’de toplu taşıma ücretsiz olacak

15 Eylül 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 477 Görüntülenme

19 Eylül'de toplu taşıma ücretsiz olacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, okulların tümünün açılacağı 19 Eylül Pazartesi günü 06.00 ile 13.00 saatleri arasında, Belediyeye ait tüm toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağını söyledi.

19 Eylül’de toplu taşıma ücretsiz olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, okulların tümünün açılacağı 19 Eylül Pazartesi günü 06.00 ile 13.00 saatleri arasında, Belediyeye ait tüm toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağını belirterek, ”Okul ve metrobüs çevresindeki İSPARK otoparkları ücretsiz olarak hizmet verecek” dedi.

İstanbul- Topbaş, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, okulların açıldığı hafta için önlem alınıp alınmadığı şeklindeki sorusu üzerine, okulların açılmasıyla İstanbul’da ve tüm dünya metropollerinde trafik yoğunluğunu beraberinde getirdiğini belirten Topbaş, göreve geldiğinden bu yana İstanbulluların yapılan ikazlara itibar ettiğini ve trafikte önemli bir sıkıntının yaşanmadığını söyledi.

Kadir Topbaş, Belediye olarak, birçok önlem aldıklarını ve İstanbullulardan, okulun açıldığı ilk haftada, özellikle öğrencilerin okula gidiş ve geliş saatlerinde kendi araçları yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini rica ettiklerini ifade ederek, ”Okulların açılacağı 19 Eylül Pazartesi günü, 06.00 ile 13.00 saatleri arasında, Belediyeye ait tüm toplu taşıma araçları ücretsiz olacak. Okul ve metrobüs çevresindeki İSPARK otoparkları ücretsiz olarak hizmet verecek” dedi.

Toplu ulaşım araçlarını arttırdıklarını anlatan Topbaş, tüm öğrencilere başarı diledi.

“Plansız yapılaşmadan yerel belediye sorumlu”

Avcılar’ın Yeşilkent Mahallesi’nde vatandaşların su alamadıkları halde su faturası kesildiği şeklindeki iddialara da Topbaş, bu konuda yanlış bilgilendirmeler olduğunu belirterek, şehrin planlı bölgelerine altyapı hizmetleri yaptıklarını ve buralarda bir problem yaşanmadığını kaydetti.

Söz konusu mahallenin planlarda fuar alanı olarak işlendiğini ve iskan görünmediğini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, şunları kaydetti:

”Maalesef bu plansızlık nedeniyle İSKİ yatırım yapamadığı için bir sıkıntı yaşanıyordu. Ancak burada İSKİ ve bürokratlar da plansız bir bölgeye altyapı götürmesi nedeniyle yasal bir sorumluluk taşımaktaydı. Ancak planlama çalışmalarını yaptık ve bu kapsamda 40 kilometre su isale hattı döşenmesi kararı alındı. Bunun da 10 kilometresi şu ana kadar döşendi. Çalışmalar hızla devam ediyor. Daha önce plansız olduğu için bu mahalleye altyapı düşünülmemiş. Şu anda Yeşilkent fuar alanı özelliklerini yitirdiği için ve yerleşim de yoğunlaştığı için biz oranın altyapı çalışmalarına başladık. Bu çalışmaları yaparken de yasal altlığını hazırladık. İnsanımızın olduğu her yere hizmet götürmek için çalışıyoruz. Şu anda Yeşilkent’in su ihtiyacı büyük ölçüde karşılanıyor. Ancak altyapı çalışmaları devam ettiği için münferiden bazı noktalarda sıkıntılar olabilir. Ama yakın gelecekte hiçbir sıkıntı yaşanmayacak.”

Bir gazetecinin, ”Bu bölgelerdeki plansız yapılaşmanın sorumlusu yerel belediye midir?” sorusunu da Kadir Topbaş, şöyle yanıtladı:

”Tabii ki yerel belediye sorumlu. Maalesef ilçe belediyeleri geçmişte bu plansız gelişmeye müsaade ettikleri için sonradan su, altyapı gibi ihtiyaçlar da ortaya çıkıyor. Gayet normaldir, insan yaşıyorsa ihtiyaçları da giderilmelidir. Ama buralar başından planlı olsaydı, düzenli bir yerleşim olsaydı, zaten böyle problemler olmazdı. Altyapı getirilmiş olurdu. İmarı olmayan bölgelerde yerel belediyelerin göz yummasıyla ortaya çıkan çarpık yapılaşmaların, su, doğalgaz, altyapı ihtiyacı, ulaşım ve okul ihtiyacı arkasından geliyor. Bu da sıkıntıları beraberinde getiriyor. Bunu aşmanın şartı da yerleşim yerlerini planlı hale getirerek, yarın sorumluluk taşımamaktır.

Baştan böyle yerlerde yerleşim olmamalıydı, ancak insan yaşıyorsa, binanın içine girmişse hizmet götürmek zorundasınız. Bu müdahaleler başından yapılmalı, ilçe belediyelerimiz de bu tür konularda hassas olmalı. Vatandaşlarımız da bu tip sağlıksız yerleri tercih etmemeli. Zaten TOKİ ve KİPTAŞ dar gelirli insanlarımıza konut sahibi olabilme imkanını veriyor. Bu tarz kaçak-göçek, altyapısız yapıları tercih etmemelerini istiyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Avcılar Belediyesine yönelik ”rüşvet alındığı” iddiasıyla düzenlenen operasyona ilişkin soruya da ”Ben o konuya girmek istemiyorum” karşılığını verdi.

Benzer Yazılar

NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
  Uzun süredir İnternet üzerinden alışveriş yapmak en uygun fiyatlarla en iyi ürünleri almak anlamına gelmektedir. En uygun fiyatlara nasıl alışveriş yapacağınızı iyi bir araştırma ile güvenli mağazalardan alışveriş yaparak sağlayabilirsiniz. Bunun için yıllardır güvenle hizmet veren www.net-alisveris....
Sanal âleme esnaf sokağı
Yakın zamanda oldukça önemli bir artışın yaşandığı e-ticaret konusunda birçok markanın ve ayrıca tüm markaları bünyesinde bulunduran sitelerin online alışveriş olanakları çok fazla tercih edilmektedir. Bu durum kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmesinin yanında oldukça uygun fiyatlar ile ürünlerin alı...

Yorumlar