Kişisel Site

cabadak_banner

2011 Bedelli Askerlik Yılı Olacak mı?

27 Temmuz 2011 | Yazar: admin | 1 Yorum Yapılmış | 512 Görüntülenme

turk askeri catisma pkk resim2011 yılı için bedelli askerlik tekrar gündemde. Çok uzun zamandır tartışmalara yol açan bedelli askerlik yasası ne zaman çıkacak? 2011 bedelli askerlik yılı olacak mı? Bedelli askerlik için ne koşullar gerekecek? İşte 2011 yılı ve bedelli askerlik ile ilgili herşey. 2011 Bedelli Askerlik Yılı Olacak mı?

Terörle mücadelede yeni dönem “sivil” kontrolünde olacak. Polis, jandarma, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri mücadeleyi İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütecek. Askerlik kısalacak, bedelli gündemde…

Star gazetesinde yer alan habere göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan”ın açıkladığı terörle mücadelede yeni dönem; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kara ve Hava Kuvvetleri”ni de kapsayacak biçimde reorganizasyon şeklinde yürütülecek. Pekçok yapısal reformu içeren dönüşümde, çağın gerisinde kalan mücadele tekniklerinden topyekün vazgeçilmesi dikkat çekiyor.
İç güvenlikte sivil dönem başlıyor

– İç güvenlik tamamen İçişleri Bakanlığı”nın denetiminde ve çatısı altındaki birimler eliyle yürütülecek.
– İçişleri Bakanlığı Emniyet ve Jandarma”yı organize ve uyumlu hareket eden bir yapıya büründürecek.
– Terörle Mücadelede Polis Özel Harekat Timleri”yle (PÖH) birlikte Jandarma Özel Harekat (JÖH) kullanılacak.
– Böylece özel yetiştirilmiş PÖH”ler, bugüne kadar mücadelenin içinde bulunan JÖH”lerin tecrübesiyle birleştirilerek etkinlik artırılacak.
– Kara Kuvvetleri”nin belirleyiciliği nedeniyle yeterince etkin kullanılmayan JÖH”lerden de maksimum düzeyde verim alınacak.
– Jandarma bütün yapılarıyla İçişleri Bakanlığı”na bağlanacak.
– 8 Sınır Güvenliği, Avrupa Birliği perspektifinde sivil bir yapıya kavuşturularak ve Genel Müdürlük seviyesinde, Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü kapsamında ele alınacak.
Sınır karakolları da kalkıyor
– Kaçakçılarla mücadele döneminden kalan karakol sistemi kademeli olarak kaldırılacak.
– Sınırdan sızmalara karşı modern mücadele çerçevesinde elektronik sistemler kullanılacak.
– İnsansız hava aracı Heron konusunda yerli teknoloji devreye sokularak, mevcut Heronların kontrolü Kara Kuvvetleri”nin tasallutundan çıkartılarak Hava Kuvvetleri”ne verilecek.
– Heronlar sızma tespit ettiğinde görevli F-16″lar, Kara Kuvvetleri”nin de içinde bulunduğu prosedür sürecine takılmadan, izin almaksızın maksimum 15 dakikada direkt müdahale edebilecek.
– Sınırda istihdam edilecek profesyonel askerler sadece ihtiyaç durumunda destek alınacak unsurlar olacak.
MİT ve Kamu Güvenliği”ne yetki
– PÖH”lerin hızlı operasyon yapması için terör örgütleriyle ilgili MİT”in elde ettiği anlık bilgiler hızla Emniyete aktarılırken, Heron görüntüleriyle ilgili de yeni bir düzenleme öngörülüyor.
– Denetim ve geriye dönük yargı süreçleri için Heron görüntüleri MİT ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı”na da anında intikal ettirilecek.
– Görüntülerin 5 yıl arşivlenebilmesi için teknik ekipman temin edilecek.
– Kara Kuvvetleri Komutanlığı hantal yapılarından kurtarılacak. Kara unsurları mobil ve profesyonel bir yapıya kavuşturulacak.
– Deniz ve Hava Kuvvetleri yaklaşık 40″ar binlik mevcutlarıyla profesyonelleşmelerini tamamlama düzeyinde. Bunun mevcudu 400 bine dayanan Kara Kuvvetleri”ne uygulanması sağlanacak.
“Bedelli” sinyali ve süre kısalacak
– Kara gücünün kadrolu personel ve er dahil toplam 300 bine indirilmesi öngörülüyor.
– Ulaşımın problem olduğu dönemlerden kalan Trakya, Güneydoğu gibi bölgelerde neredeyse her köyde bulunan birlik düzeni değiştirilecek.
– Modern ordularda olduğu gibi hızlı organize olabilen ordu sistematiği kurulacak.
– Sözleşmeli er yasasıyla kapısı aralanan profesyonel askerlik yaygınlaştırılacak.
– Zorunlu askerlik süreleri zamana yayılarak azaltılacak. Genel seferberlik eğitimi, ve temel askerlik eğitiminin içinde bulunduğu 3-4 aylık kısa eğitim sistemi öngörülüyor.
– Birikmiş asker kaçaklarının bedelli askerlik yoluyla eritilmesi durumunda, buradan gelecek gelir TSK”nın yapısal modernizasyonu için kullanılacak.
Tek elden güvenlikte Kastamonu örneği
Sahil Güvenlik, Emniyet, Jandarma ve Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü”yle birlikte İçişleri Bakanlığı eliyle iç güvenlikteki bütün yetkinin sivil idarede olması sağlanıyor. Tek elden ve uyum içinde işleyen sistem için İçişleri Bakanlığı hassas çalışıyor. Kastamonu”da Başbakan Erdoğan”ın konvoyuna yönelik saldırıda PÖH ve JÖH”lerin organize ve uyumlu çalışması örneği özel olarak inceleniyor. PÖH ve JÖH, saldırı sonrası bölgeyi ablukaya almış, lojistik kaynak alanları kesilmiş ve PKK”lılardan bazıları ölü, bazıları ise sağ olarak ele geçirilmişti.

Benzer Yazılar

NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
  Uzun süredir İnternet üzerinden alışveriş yapmak en uygun fiyatlarla en iyi ürünleri almak anlamına gelmektedir. En uygun fiyatlara nasıl alışveriş yapacağınızı iyi bir araştırma ile güvenli mağazalardan alışveriş yaparak sağlayabilirsiniz. Bunun için yıllardır güvenle hizmet veren www.net-alisveris....
Sanal âleme esnaf sokağı
Yakın zamanda oldukça önemli bir artışın yaşandığı e-ticaret konusunda birçok markanın ve ayrıca tüm markaları bünyesinde bulunduran sitelerin online alışveriş olanakları çok fazla tercih edilmektedir. Bu durum kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmesinin yanında oldukça uygun fiyatlar ile ürünlerin alı...

Yorumlar

  1. harika bir yazı, çok ilginç. Ben çok sevdim. arama motoru sitenize ziyaretci gelir. Aylık sitenizi okur ve arkadaşlarıma tavsiye ederim. Lütfen güncel tut. Iyi iş.