Kişisel Site

cabadak_banner

2011 LYS Tercih Kılavuzu – ÖSYM 2011 LYS Sonuçları Bilgisi

22 Temmuz 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 586 Görüntülenme

OSYMLisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları açıklanmasıyla birlikte 2011 LYS tercihleri başlayacak.  2011 LYS tercihlerinizi nasıl yapacağınızı sitemizden de öğrenebilirsiniz. 2011 LYS Tercih Kılavuzu ÖSYM ile aynı anda yayınlanmıştı.2011 LYS tercihleri kılavuzu ve LYS tercihleri

Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS) 2011 sonuçları nihayet açıklandı.2011 LYS Sonuçlarının ardından Üniversite adaylarını şimdi yeni bir heyecan daha sardı.2011 LYS Sonuçlarını öğrenir öğrenmez başlayacak olan 2011 LYS tercih dönemi heyecanı şimdiden başladı.ÖSYM’ ile aynı anda sitemizde de yayınlanan 2011 LYS tercih kılavuzuna göz atmadan tercihlerinizi gerçekleştirmeyin.

2011 LYS SONUÇLARINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

2011 LYS TERCİH BİLGİSİ HABERİ İÇİN TIKLA
2011 LYS TERCİH LİSTELERİNİZİ OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYIN

2011 LYS SONUÇLARINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
2011 LYS TERCİH KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLA

2011 LYS sonuçlarının ardından 25 Temmuz ve 5 Ağustos 2011 tarihleri arasında başlayacak olan 2011 LYS Tercihlerinizi sitemizden 2011 LYS tercih bilgilerini alarakta gerçekleştirebilirsiniz.LYS 2011 Sonuçlarının ardından şimdi de LYS 2011 Tercih sonuçlarını bekleyecek olan adaylardan bazıları bu tercihler sonucunda mutlu sona ulaşırken bazıları ise bir sonraki sene şanslarını deneyecek.
Kazanan adaylar, üniversite tercihlerini 25 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek. Üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarına toplam 759 bin 668 öğrenci alınacak.LYS’de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek; puanı 180’den aşağı olanlar ise sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, açık öğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak.

Tercih listesinde en fazla 30 okul seçilebilecek. Ancak bu işlemi riske atmamak gerekiyor çünkü yapılabilecek en ufak bir hata ya da yanlış sıralama tüm hayalleri alt üst edebilir.Ünivsertide adaylarının 25 Temmuz – 5 Ağustos arası yapılacak olan 2011 LYS tercihlerini yaparken çok dikkat edilmelidir.Özellikle lys 2011 sınavına ilk kez giren adayların çok daha dikkatli olması gereklidir.

-Başarı sırasına göre tercih yapın

Tercih yaparken ‘Y’ ile başlayan bölümdeki (Y-YGS, Y-TM, Y-MF,Y-TS, Y-DİL) puanları ve sıralamaları kullanacaksınız. Bu bölümde ise daha çok kullanacağınız sütun ‘Alanında’ sütunu. Bu sütunda yer alan ve başında ‘0(sıfır)’ olan rakam sizin o puan türündeki sıralamanızı gösterecek. Tercih yaparken bu sıralamayı kullanmaya özen gösterin. Puanlar yanıltıcı olabilir.
-Devlet ve vakıf üniversitesi ayrımına dikkat edin
Devlet üniversiteleri dönemlik harçlar dışında öğrencilerden ücret talep etmez. Vakıf üniversiteleri ise burslu olan bölümler hariç yıllık öğrenciden ücret alırlar. Bazı öğrenciler vakıf üniversitelerinin puanının düşüklüğüne aldanarak dikkat etmeden vakıf üniversitelerini seçiyor. Kayıt için gittiklerinde de ücret miktarını duyunca şok oluyorlar. Bu nedenle tercih ettiğiniz üniversitenin devlet mi, yoksa vakıf mı olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Dikkatli olmakta fayda var.
-Özel koşulları mutlaka okuyun
Tercih kılavuzunda puan ve sıralamanın yanında özel koşul numaraları bulunuyor. Bu numaralar o bölümle ilgili özel bir durumun olduğunu gösteriyor. Bu koşulları dikkatle okumalısınız. Örneğin bu koşullarda diyebilir ki, “Bir yıl İngilizce zorunlu hazırlık var.” ya da “Bu yılki derslerimiz merkez kampusta değil, farklı bir ilçede görülecek.” Bu gibi sürprizlerle larşılaşmamak için özel koşulları incelemenizde fayda var.
-Puana göre değil, isteğinize göre tercih yapın
Bu yıl sınava girenler şanslı. Çünkü, kontenjanlar arttı. Lisans Yerleştirme Sınavı’na giren neredeyse her 2 kişiden biri üniversiteli olma şansına sahip. Ancak, adayların gönüllerindeki bölüme girebilmesi için iyi bir tercih listesi oluşturması şart. Alınan puan ne kadar yüksek olursa olsun, doğru bir tercih listesi ile hedefe ulaşmak mümkün. Bu nedenle uzmanların doğru tercih tüyolarını dinlemekte yarar var.

Benzer Yazılar

babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...
ÖSYM Radikal'den sonra öğrencilere de itiraf etti: Şifre var ama sehven
Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı sonuçları açıklandı. SBS Sonuçları, MEB: 2013-SBS Sınav Sonuç sorgula!  2013-SBS Sınav Sonuçları buradan öğren! SBS Sınav sonuç kılavuzu, sbs sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) internet sitesinden öğrencilere duyuruldu. SBS sınav sonuçl...

Yorumlar