Kişisel Site

cabadak_banner

2B Arazilerinde Yapı Bedelleri Ecrimisil Bedeline Göre Düşülecek

19 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 395 Görüntülenme

Yeni çıkacak 2B yasasına göre mülkiyet fiyat tespiti sırasında 2B arazilerindeki yapı bedelleri, daha önce ödenen ecrimisil bedellerinden düşülecek.

AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, vatandaşların yapı bedellerinin geçmişte 2B arazilerinde ödedikleri ecrimisillerden düşülerek, mağduriyetlerinin giderilmesi yönündeki teklifinin kabul gördüğünü açıkladı.
AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, vatandaşların yapı bedellerinin geçmişte 2B arazilerinde ödedikleri ecrimisillerden düşülerek, mağduriyetlerinin giderilmesi yönündeki teklifinin kabul gördüğünü açıkladı.

Menderes Türel, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bütçesi’nin görüşülmesi sırasında, 2B yasasıyla ilgili söz alarak bir konuşma yaptığını duyurdu. Türel, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 2B yasasıyla ilgili hazırlıkların son aşamaya geldiğini hatırlattığını belirtti.

Temmuz 2004’te, 2B arazilerine yapılmış yapıların devlet mülkiyetinde olduğuna dair kaçağı engellemek için bir yasa çıkartıldığını hatırlattığını ifade eden Türel, komisyondaki konuşmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, “2004’ten sonra bu araziler üzerinde yapılan kaçak yapılar maalesef kısmen de olsa devam etmiştir. Tabii, yasa gereğince gerek Milli Emlak Genel Müdürlüğü gerekse Orman Genel Müdürlüğü bunlarla ilgili ecrimisil uygulamalarına da devam etmişlerdir.” dedi.

Konuşmasında, bu konunun çok sayıda vatandaşı ilgilendiren bir ayrıntı olduğuna dikkat çektiğini kaydeden Türel, “Ancak, şimdi 2B arazilerinin satışı gündeme geldiğinde, vatandaşlar buralarla ilgili ecrimisil ödemelerini de yapmış olmalarına rağmen, bu yapıların devletin yapısı olarak kanun gereğince kabul edilmesi çerçevesinde, yeniden satış bedelleri belirleniyorken, vatandaşların kendi yapmış olduğu yapılara da bu nedenle yeniden bir bedel ödemesi söz konusu olabilir. Vatandaşların geçmişte Ödemiş olduğu ecrimisil bedelleri var ise bu rakam takdir edilen yapı bedelinden düşülerek vatandaşın mağduriyeti önlenmiş olur.” ifadesine yer verdi.

Menderes Türel, yazılı açıklamasında şöyle dedi: “Orman Bakanı Veysel Eroğlu da Türel’in verdiği bilgi ışığında yeni düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Buna göre, mülkiyet fiyat tespiti sırasında 2B arazilerindeki yapı bedelleri, daha önce ödenmiş bulunan ecrimisil bedellerinden düşülecek. Yeni hazırlanmakta olan 2B yasa tasarısı hazırlıkları, Türel’in uyarısına göre şekillenecek.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar