Kişisel Site

cabadak_banner

Ahmedinejad: Petrol fiyatları 150 dolara çıkacak

5 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 421 Görüntülenme

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, petrol fiyatlarının 150 dolara çıkacağını söyledi.

Ahmedinejad, dün düzenlediği basın toplantısında, petrol fiyatlarının piyasa koşullarından değil politik nedenlerden arttığını söyledi.
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, “Bana petrol fiyatları artacak mı diye soracak olursanız evet artacak. Mevcut petrol fiyatları çok düşük ve petrol fiyatlarının yakında 150 dolara çıkacağını düşünüyorum” dedi. Ahmedinejad, petrol fiyatlarının artacağına dair tahmininin temelinin ne olduğuna açıklık getirmedi.
Dünyada petrol üretiminin yüzde 40’ını karşılayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) Dönem Başkanı İran, günlük 4,2 milyon varil petrol üretimiyle OPEC’in ikinci büyük ihracatçısı. İran’ın döviz gelirlerinin yüzde 80’i petrol ihracatından geliyor.
Petrol fiyatlarının artışında Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki olayların etkisi oluyor. ABD’de güçlü büyüme umutlarının yanı sıra Gabon’da petrol işçilerinin greve gitmesi nedeniyle Batı Afrika’daki arz sıkıntısı da petrol fiyatlarındaki artışı destekliyor.
Uluslararası piyasalarda dün, petrol fiyatları 2,5 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. ABD ham petrolünün varil fiyatı mayıs ayı teslimi dün 108,78 dolara kadar çıktıktan sonra günü 53 sentlik artışla 108,47 dolardan kapattı. Bu ABD ham petrolünün varil fiyatının Eylül 2008’den bu yana en yüksek değeri oldu.
Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da dün 2,36 dolarlık yükselişle günü 121,06 dolardan kapadı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı dün 121,29 dolara kadar çıktı.
Kuveyt Petrol Şirketi Üst Yöneticisi (CEO) Faruk El Zanki, petrol fiyatlarının düşmesini görmek istediğini, ancak fiyatların varil başına 90 doların altına düşmesini beklemediğini söylemişti. El Zanki, 90 ile 100 doların ham petrol için “adil fiyat” olduğunu ifade etmişti.
Suudi Arabistan’dan bir yetkili de ülkesinin petrol fiyatları için uygun seviyede olması gerektiği görüşünü değiştirmediğini ve halen varil başına 70-80 dolar seviyeleri arayışında olduklarını kaydetmişti.
OPEC’in, 2 Haziran 2011’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanması bekleniyor.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar