Kişisel Site

cabadak_banner

Ahmet Davutoğlu: 29 Kasım’da tarihi bir eşik aşıldı

1 Aralık 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 574 Görüntülenme

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uluslararası camianın, Birleşmiş Milletler’de (BM) Filistin Devleti’ni tanıyarak tarihi bir adaletsizliğe son verecek önemli bir adım attığını belirterek, ”Uluslararası toplumun Filistin halkına yönelik sorumluluğu henüz bitmedi. Filistin’in, BM’ye üye olarak kabul edileceği gün geldiğinde uluslararası toplum Filistinliler’e yönelik vicdani, hukuki ve siyasi borcunu tam olarak ödemiş sayılacaktır” dedi.

Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı’nın açılışında konuşan Davutoğlu, Filistin’in BM’de ”gözlemci devlet” statüsü kazanmasını değerlendirdi.

“TARİHİ BİR EŞİK AŞILDI”

”Filistin davamızda beklenen sona ulaşılmasında 29 Kasım’da tarihi bir eşik aşılmıştır” diyen Davutoğlu, oylama sonucunda Filistin’in BM’de ”üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne kavuşmasının Filistin davası ve bu haklı davayı destekleyen herkes için zafer teşkil ettiğini anlattı.

Kararın BM üyelerinin büyük bir çoğunluğuyla kabul edilmesinin kendilerini ayrıca memnun ettiğin belirten Davutoğlu, ”Uluslararası camia, BM’de Filistin Devleti’ni tanıyarak tarihi bir adaletsizliğe son verecek önemli bir adım atmıştır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ SÜRECEK”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, uluslararası toplumun Filistin halkına yönelik sorumluluğunun henüz bitmediğini ifade ederek, şunları söyledi:

”Filistin’in BM’ye üye olarak kabul edileceği gün geldiğinde uluslararası toplum Filistinliler’e yönelik vicdani, hukuki ve siyasi borcunu tam olarak ödemiş sayılacaktır. Türkiye, Filistin’in uluslararası alanda hak ettiği konuma erişmesi için uluslararası ortaklarıyla birlikte kararlılıkla çaba harcayacaktır. Tam üye statüsüyle Filistin bayrağının BM’de dalgalanması en büyük temennimizdir. O bayrak dalgalanıncaya kadar da Türkiye’nin Filistin’e desteği sürecektir.”

“ESAD YÖNETİMİ MEŞRUİYETİNİ KAYBETTİ”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bölgenin bugün itibariyle karşı karşıya kaldığı en önemli insani, siyasi ve güvenlik sorunlarından birisinin de Suriye’de süregiden bunalım olduğunu kaydetti.

Bunun, sadece Müslüman ve Arap alemi için değil, evrensel değerlere bağlı tüm uluslararası camia için de bir vicdan sınav olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Suriye rejiminin, Suriye halkını katlettiğini, başkent dahil şehir ve kasabalarını ağır bombardıman altında tuttuğunu anlattı.

Bugüne kadar 35 bine yakın Suriyeli’nin hayatını kaybettiğini, 2,5 milyondan fazla insanın yerlerinden edildiğini, 500 bine yakın kişinin komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını ifade eden Davutoğlu, ”İşkence vakalarının, kayıp şahısların sayısı ise meçhuldür. Bu trajedi maalesef tüm insanlığın gözleri önünde devam etmektedir” dedi.

Davutoğlu, Beşşar Esad yönetiminin, yönetme ehliyetini ve meşruiyetini kaybettiğini, iktidarda kalmak uğruna her türlü acımasız yönteme başvurmaktan kaçınmayan silahlı bir milis gücüne dönüştüğünü belirterek, ”Kendi halkı ve ülkesinin geleceği için ciddi bir tehdit oluşturan Suriye rejimi, sınırlarının ötesinde barış ve güvenliği hedef alan eylemleri ile de bölgemizin esenliği bakımından vahametini her geçen gün arttırmaktadır” ifadelerini kullandı.

“SURİYE’DE DEĞİŞİM KAÇINILMAZ”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de değişimin kaçınılmaz olduğunun ve halkın iradesinin bastırılamayacağının açık ve net bir şekilde görüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Rejim, kendi halkına karşı yürüttüğü kanlı savaşı kazanamayacaktır. Bölgemizin kanayan yarası haline gelen Suriye krizinde bizlere düşen görev; rejim üzerindeki baskıyı arttırmak ve mazlum Suriye halkına her türlü desteği vermektir. Yegane arzumuz; geçiş sürecinin Suriyeli kardeşlerimizin meşru beklentileri doğrultusunda en kısa sürede sonuçlanması ve demokratik, hukukun üstünlüğüne dayalı, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin tüm bireylerin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu, müreffeh bir Suriye inşasıdır.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar