Kişisel Site

cabadak_banner

Ahmet Şık’ın İmamın Ordusu Kitabı İnternette Yayınlanıyor

2 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 513 Görüntülenme

imamin-ordusu-internete-girdi

SAVCILIK kararıyla el konulan gazeteci Ahmet Şık’ın İmam’ın Ordusu adlı kitap taslağı internette yayılmaya devam ediyor.

Tutuklu Ahmet Şık’ın Yazmakta olduğu ve savcılıkca yasaklanan İmamın Ordusu adlı kitap taslağı internette pdf formatında indirilip okunmaya devam ediliyor. Peki İmamın Ordusu Kitabını İnternetten Bilgisayara İndirmek Suç mu?
Olay kitap internete düştü!  Peki kitabı indirenler suç mu işliyor?Savcılığın inceleme başlattığı olay kitap İmamın Ordusu’nu, bilgisayarına indirenler suç mu işliyor? İddialara göre ortada henüz kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmadığı için suç teşkil etmez. Peki indirilen kitap mail aracılığıyla bir başkasına gönderilirse?  İşte bu sorunun cevabı;

Ergenekon tutuklusu Ahmet Şık’ın yazdığı ve polis tarafından taslakları toplanan ‘İmamın Ordusu’ adlı kitap, internette yayınlandı. 298 sayfa olan taslağın ilk sayfasında Şık’ın tutuklanırken söylediği ‘Dokunan Yanar’ sözleri başlık olarak yer alıyor. Kitap internetten yayınlanınca, sosyal paylaşım sitelerinde de hızla paylaşılmaya başladı.

 

Tüm bu gelişmeler üzerine özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali inceleme başlattı.

KİTABI BİLGİSAYARINA İNDİRENLER NE OLACAK?

Bu gelişme üzerine kitabı bilgisayarına indiren binlerce kişinin aklına ise aynı soru geldi: “Suç mu işledik?” İnternet Hukuku Uzmanı Avukat Başak Purut, konuyla ilgili Habertürk’ün sorularını yanıtladı.

İşte Purut’un sözleri:

“Yayınlanan linkten kitabı bilgisayarına indirenler için hiçbir şekilde yasal sakınca olmaz. Çünkü bu konuda herhangi bir kişiye tebliği edilmiş bir şey yok. Vatandaşlar, indirip okuduğu şeyin yasaklı bir şey olduğunu bilmiyor. Kaldı ki yasaklı bile olsa bu yine suç değildir. Örgüt dokümanı olduğu konusunda zaten kesin hüküm yok. Yayında olan çok daha ağır propoganda malzemeleri var.

“İNDİRİP BAŞKALARINA GÖNDERENLER CEZA ALABİLİR”

Fakat burada şöyle bir şey var; indirip başka birine gönderen kişiler için dağıtımını sağlamaktan inceleme başlatılabilir. Yargılama neticesinde kitap taslağının örgüt dokümanı olduğu kesinleşirse, örgüt propagandası yapmaktan ceza alabilirler.

SAVCILIK kararıyla el konulan gazeteci Ahmet Şık’ın İmam’ın Ordusu adlı kitap taslağı internette yayılmaya devam ediyor. On ayrı sitede yer alan kitabı bilgisayarına indirenlerin sayısı 200 bini aştı. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, yönetim kurulu üyeleri ve Ahmet Şık’ın avukatları Bülent Utku ile Can Atalay basın toplantısı düzenledi ve “İmamın Ordusu” isimli kitap taslağına el konulmasına tepki gösterdi.

Kocasakal bir soru üzerine de savcılığa “100 bin kişiyi örgüte yardımla mı suçlayacaksınız? “ diye seslendi. MHP’li Oktay Vural da konuyla ilgili olarak Mecsis’e bir soru önergesi verdi. Bu arada “Düşünce Suçuna Karşı Girişim” içinde yer alan müzisyen Şanar Yurdatapan da kitap taslağının bir örneğini elektronik posta yoluyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndererek kendini ihbar etti.

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
eBay'in iştiraki GittiGidiyor.com, 'cadde' konseptine yeni bir boyut kazandırdı. Happy Center'la anlaşarak site içinde süpermarket açan şirket aynı stratejiyi mobilya, hırdavat, çocuk gibi alanlarda uygulamak için markalarla görüşüyor Teknoloji ürünlerine getirilen taksit kısıtlaması, cirosunun büyük kısmını bu ...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...

Yorumlar