Kişisel Site

cabadak_banner

Alexa İnternet Site Ölçümleri Gerçekçi Değil

14 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 624 Görüntülenme

alexa-logo Bir yayın ortamına reklam verirken, o yayına ait kullanma / okuma istatistiklerine bakan geleneksel reklam ajansları, internete reklam verirken seçim yapmakta zorlanıyor. Çünkü herhangi bir “ORTAK ve HERKESCE KABUL EDİLMİŞ” ölçüm aracı mevcut değil. Binlerce sitenin yer aldığı internette popülerlik ve hedef kitle acaba nasıl belirlenecek?

Reklam ajansları bu nedenle eskiden beri alıştıkları TV’u ya da basılı yayınlarını bildikleri yayın kuruluşlarına ait web sitelerine reklam verirken, aslında ülkemizdeki internet yayıncılığının da gelişmesine olanak vermiyor durumundalar. Ama durumlarının kolay olduğu da söylenemez, demin de söylediğimiz gibi binlerce site var.

Bugün baktığımızda, geleneksel reklam ajanslarının, internet stratejisi şu şekilde yürüyor;

İnternet medya satın almalarda “tecrübeli” olduğunu düşündükleri (zannettikleri) interaktif ajansları kullanıyorlar

Kullandıkları sitelere ait gerçekleşen performansı kontrol etmiyorlar (interaktif ajans tarafından ellerine verilen raporları yeterince incelemiyorlar)

İnternetin, geleneksel ortamlara karşı ya da birlikte (TV için) çalışma avantajlarını yeterince bilmiyorlar ve bu nedenle hala kullanmıyorlar

Tabi bir de olayın reklam veren şirket boyutu var. Yukarıda bahsettiğimiz reklam ajansları genellikle büyük reklam verene hizmet verirler. Orta ve küçük ölçekli pek çok firma ise kendi reklamını kendisi veriyor. Ama onlar da henüz internetin getirdiği olanakları kullanmayı bilmiyor. Bu olanaklara yönelik bir yazıyı turk.internet.com’un İnternet Reklamcılığı konusunda bilgisi olan başka bir yazarına bırakalım.

İşte bu bilgisizlik ortamında bazı akıllı internet siteleri ortaya Alexa ölçüm aracını attılar. 3-4 senedir Türkiye’de Alexa diye bir saçmalıktır gidiyor.

Alexa kendisine ait tool bar’ı kullanan internet kullanıcıların, ziyaret ettikleri siteleri ve ziyaret sayılarını (hit) veren bir sistem. Yani ancak bu kullanıcıların istatistiklerini sağlıyor. Bu nedenle de gerçek verileri sunamaz.

Nitekim Wikipedia da, Alexa’nın gerçek ölçüm vermediğini burayı tıklayarak ulaşabileceğiniz Alexa maddesinde şu şekilde veriyor;

Alexa, kendi dışında dünyadaki tüm web sitelerin sıralamasını gösteren bir web sitesidir. Bu istatistikleri sadece Alexa Toolbar denilen kendi yazılımını kurup kullanan kişilerin deneyimlerine göre çıkarttığı için çok sağlıklı sonuçlar verememektedir.

Alexa ölçümlerinin ilk hata noktası budur. Ülkemizde Alexa tool bar yaygın değildir. Hatta belli çevreler (reklama yönelik) dışında bilinir de değildir. Alexa’nın sonuçları ancak bu kısıtlı çevrenin kullanım alışkanlıklarını verdiği için doğru sonuç vermiyor.

Bu sistem, sitelere verilen bir tool ile ölçüm yapan örneğin Iyi.net benzeri sitelerin sisteminden çok daha farklı değil. Alexa kullanıcılara tool verirken, bu siteler de tam tersine kullanıcılara tool vererek ölçüm yapar.

Ancak Alexa’nın ölçümlerine güvenmenin asıl vahim yönü, Alexa’nın kolay kandırılabilir oluşudur. Yani robot yazılımlarla (devamlı istenen sitede sayfalar açıyor gibi yapan robot yazılımlar) kandırılabilir.

Bu tür robot yazılımların 5-6 tanesi hemen Google’da “Alexa Ranking Booster” kelimelerini yazarak kolaylıkla bulunabilir. Örneğin jimmysvalueworld.com sayfasına bakın, bu tür bir yazılımı göreceksiniz. Altında da şöyle bir not var;

Alexa ranking booster kodu, sitenize gelen toplam hit sayısını patlatmak için gerekli çoklu hitleri yaratır ve böylece sıralamada yukarıya çıkarsınız.

Bizim kodumuzu kullanarak, 7 gün içinde ilk 100,000 arasına kolaylıkla girebilirsiniz.

Alexa sıralamasını yükseltmek isteyenlere kolay gelsin. Gördüğünüz gibi gayet kolay ve gayet sahte.
Türkinternet

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar