Kişisel Site

cabadak_banner

Ayda 36 Milyon TL çöpe!

8 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 690 Görüntülenme

Bursa’da ayda 60 milyon ekmek üretildiğini belirten Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Talip Andiç, çöpe giden ekmeklerin ise olayın farklı boyutunu ortaya çıkardığını söyledi.

Başkan Andiç, çöpe giden ekmeklerin ülke ekonomisine milyonlarca lira zarar verdiğini söyledi.

Kaçak fırınların bu ekmeğe çöpe gitmesine sebep olduğunu söyleyen Andiç, “Bursa’da her gün 2 milyon ekmek üretiliyor ama şu bir gerçektir; bu ekmeklerin 150 bini çöpe atılıyor. Bu yine merdiven altı üretimden kaynaklanıyor. Aşırı sayıda fırın olduğu için ekmekler fazla üretiliyor. Böyle olunca da bu tablo ortaya çıkıyor” dedi.

“AYDA 3 MİLYON LİRALIK EKMEK ÇÖPE GİDİYOR”

Rekabet olduğu için ekmeklerin yenmediğine dikkat çeken Andiç, ayda çöpe giden 4,5 milyona yakın ekmeğin zararının ise 3 milyon lira olduğunu söyledi.

İnsan hayatının ve sofraların vazgeçilmez gıdası olan ekmeğin çöpe gitmesinin kendilerini de üzdüğünü söyleyen Andiç, “Çöpe giden bir ekmek bile ziyandır. Ekmeğin kalitesiz oluşu ve merdiven altı fırınların kontrolsüz bir şekilde üretim yapması bunlara yol açıyor. Rekabetten dolayı kalite düşüyor. İnsanlar da fazla olduğu için ekmekleri çöpe atıyor. Ekmek bizim için değerli bir gıda ürünüdür. Bu konuda vatandaşların duyarlı olmasını istiyoruz” diye konuştu.

“BURSA’DA 5 YILDIR EKMEĞE ZAM YAPILMIYOR”

250 gram ekmeğin 75 kuruş olduğu Bursa’da fırıncıların ekmeğe 5 yıldır zam yapmadığına da dikkat çeken Andiç, sözlerine şöyle devam etti:

“Gayriresmi çalışan işletmeler son bulursa bu fiyatlar uzun yıllar böyle kalır. Bizim için önemli olan bu kaçak fırınların son bulması. Bizim belimizi büküyor. Merdiven altı fırınlar kaldırılırsa kapasitemizi yüzde 10 artırırız. Bu da bizim için çok önemli. 5 yıldır biz ekmeğe zam yapmıyoruz. Mesela 50 kiloluk una 5 yılda 10 TL zam yapıldı. Elektrik, su, doğalgaz ve benzin zamlarını da katmamıza rağmen zam yapmıyoruz çünkü kimsenin evine ekmek götüremez duruma gelmesini istemiyoruz” dedi.

Andiç, merdiven altı fırınlarla alakalı yerel yöneticilerden de destek istedi.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar