Kişisel Site

cabadak_banner

Bakan Bayraktar’dan kentsel dönüşüm sözü

19 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 379 Görüntülenme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, temel atma ve bir dizi incelemeler için geldiği Denizli’de, kaçak ve depreme dayanıksız yapılardan kurtulunması gerektiğini kaydetti. Bakan Bayraktar, “Kentsel dönüşüme riskli konutlardan başlayacağız. Bu işi yaparken rıza alacağız, kimsenin evini zorla yıkmayacağız” dedi.

Denizli’ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Karahayıt Colossae Otel’de Vali Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli Milletvekilleri Bilal Uçar, Nihat Zeybekci ve Nurcan Dalbudak, Denizli Belediye Başkanı AK Parti’li Osman Zolan, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, müteahhitler ve yapı denetim firmalarının temsilcileriyle toplantı yaptı. Toplantıda söz alan Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, TOKİ’nin kentlerde çalışma yaparken, kentsel dönüşümün uygulandığı kenar semtlerden çıkmaması gerektiğini belirtip, “TOKİ, müteahhitlerin alanına girmemelidir. Bu konuda hassasiyet bekliyoruz” diye konuştu.

Bakan Bayraktar’dan kentsel dönüşüm sözü

IMF’YE BORÇ PARA VERECEĞİZ

Sivil toplum örgütlerinin, yerel yöneticilerin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Bayraktar, kalkınma, gelişme ve çalışmalarda siyaset yapılmaması gerektiğini belirterek, hangi partiden olursa olsun ülke menfaatleri söz konusu olduğunda birlikte hareket edilmesini istedi. Bayraktar, “Türkiye büyüyor, gelişiyor. Mart ya da Nisan ayında IMF’e borç para vereceğiz. Arap Baharı, çevremizdeki sıkıntılara rağmen istikrarlı bir şekilde yürüyoruz. Türkiye yeniden şekillenirken, büyümeyi de ihmal etmiyor. Ancak, alt ve üst yapı bakımından kentlerden gelen fotoğraflar iyi değil. Depreme dayanıksız yapılar ve çarpık kentleşme var. Kentlerin genel görünümü iyi değil” dedi.

GÖNÜL RIZASI ALINACAK

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin kaçak ve depreme dayanıksız yapılardan kurtulması gerektiğini sözlerine ekleyerek, “Kentsel dönüşümü uygularken, gönül rızası alacağız. Kimsenin evini zorla yıkmayacağız. Kimsenin evini de rızasını almadan yıkmak gibi bir düşüncemiz yok. Biz insanların mal ve can kaybını önlemek için yasa çıkardık. İnsanlarımız bunun bilincinde olsun. Topyekün kentsel dönüşümü gönülleri rızasını alarak uygulamalıyız. Türkiye, yılda 55 milyar doyar enerji ithal ediyor. Bu rakamın yüzde 60’ı konutlarda kullanılıyor. Konutlarımızda da yalıtım sorunu var. Kentsel dönüşümle yalıtım sorununu giderip, 8-10 milyar dolar tasarruf yapabiliriz” diye konuştu.

TEKNELER UYDUDAN TAKİP EDİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Avrupa’nın Türkiye’yi çevre konusunda sürekli uyardığını belirtip, “Dönün bir de Çin ve Hindistan’a bakın” dedi. Bayraktar, Avrupa’nın sanayiye geçişinden sonra çevreyi kirlettiğini, şimdi de çevreyi temiz tutmak için çaba harcadığını dile getirip, “Türkiye, Avrupa kriterlerini uygulamaya çalışıyor. Ama bizim rakiplerimiz var. Temiz çevre demek maliyet demektir. Bize, ‘çevreyi temiz tutun diyenler’ dönüp bir de Çin’e, Hindistan’a baksınlar. Biz, çevreye duyarlıyız ama haksız rekabet ediyoruz. Bir ürünü bizden daha ucuza mal eden Çin ve Hindistan gibi ülkelerle de rekabet etmek zorundayız. Avrupa’nın deniz kıyıları en temiz olan üçüncü ülkesiyiz. Daha da temiz olmalıyız. Tekneler bundan sonra uydudan takip edilecek. Denizlerin kirletilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kirletene gerekli cezayı keseceğiz” dedi.

TURİZM TEŞVİKİ İÇİN ÇALIŞACAK

Erdoğan Bayraktar ve beraberindekiler, daha sonra Karahayıt’ta TOKİ tarafından yaptırılan ve inşaat halinde olan TOKİ Karahayıt 250 konut ev pansiyon uygulamasını ziyaret etti. İnşaatları inceleyen Bayraktar, “Karahayıt bölgesi turizm teşvik kapmasında değil. Karahayıt ile Pamukkale’nin turizm teşvik kapsamına alınması için çalışacağız. Diğer bakanlıklarla da görüşülüp, gereken neyse yapılacak” yorumunda bulundu.

AK VADİ PARKI İLE CAMİ VE KÜLLİYE TEMEL ATMA TÖRENİ

Bakan Bayraktar, Ak Vadi Parkı ile Müftü Ahmet Hulusi Efendi Cami ve Külliyesi’nin temel atma törenine katıldı. İlk olarak Aktepe Mahallesi’ndeki Ak Vadi Parkı’nın temeli atıldı. Törene Bakan Erdoğan Bayraktar, Vali Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci, Nurcan Dalbudak, Bilal Uçar, Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan ile çok sayıda davetli katıldı. Parkın bulunduğu yerin yakın zamana kadar çarpık kentleşmenin, gecekondulaşmanın yoğun yaşandığı bölge olduğuna dikkat çeken Bakan Bayraktar, “Kentsel dönüşümün önemini bu bölgede görüyoruz. Hükümet, kentsel dönüşüm seferberliği başlattı. TOKİ, 10 yılda 560 bin konut yaparken, özel sektör de 4 milyon 500 bin konut üretti. TOKİ, Denizli’de de 3 bin konut yaptı. Rant oluşturmakla suçlandık, suçlanıyoruz. Bunu iddia etmek hainliktir. AK Parti prim yapmasın diye bu iddialar gündeme geliyor. Tüm dünya bize parmak ısırıyor, taktir ediyor. Kentsel dönüşüm de vatandaşın rızası olmadan uygulanmayacak. TOKİ, halkın parasıyla halka hizmet veriyor. Gece gündüz, gururlanmadan, kibirlenmeden çalışacağız. Halka asla tepeden bakmayacağız. Halka tepeden bakmak bizim kitabımızda yazmaz” dedi.

EGE BÖLGESİ’NİN EN BÜYÜK PARKI

Belediye Başkanı Osman Zolan, 600 dönümlük Ak Vadi Parkı’nın Ege Bölgesi’in en büyük parkı olacağını, parkın içinde spor komplekslerinin de yer alacağını kaydetti. Parkı, belediye ile TOKİ?nin birlikte yapacağını dile getiren Başkan Zolan, “Ak Vadi Parkı ile Denizli daha da güzelleşecek. Ak Vadi Parkı ve çevresi, kentin en önemli yaşam merkezlerinden biri olacak. Parkın yapımı için TOKİ 17 milyon TL harcayacak” diye konuştu.

BAYRAKTAR: BİZDEKİ BU DİN VE İMAN OLDUKTAN SONRA..

Bakan Bayraktar ve beraberindekiler daha sonra Pamukkale Üniversitesi Yerleşkesi’nin sınırında yapılacak olan Müftü Ahmet Hulusi Efendi Cami ve Külliyesi’nin temel atma törenine katıldı. Bakan Erdoğan Bayraktar, 4 bin 500 kişilik, toplam 6 bin metrekarelik alana sahip olması planlanan cami ve külliyesinin hayırlı olmasını diledi. Cami ve külliyeyi Müftü Ahmet Hulusi Efendi Cami ve Külliye Yaptırma Derneği’nin üstlendiği belirtilirken, projenin 7 milyon TL’ye molalacağı ifade edildi. Bakan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, “Cami, dinimizin sembolüdür. Cami yaptırmak herkese nasip olmaz. Emeği geçenleri ve geçecekleri şimdiden kutluyorum, Allah razı olsun. Bizdeki bu din ve iman kuvveti olduğu sürece kimse bizden çakıl taşı alamaz, büyümemizi engelleyemez” dedi.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar