Kişisel Site

cabadak_banner

Bakan Ergin’den N.Ç. açıklaması

2 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 303 Görüntülenme

Adalet Bakanı Sadullah Ergün, Türkiye’nin gündemine oturan N.Ç. davasıyla ilgili konuştu… 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yeni Türk ceza yasasının 2005 yılında yürürlüğe girdiğini, Yargıtay’ın 13 yaşındaki N.Ç hakkında aldığı kararın ise 2002 yılında işlenen bir fiil olduğunu belirterek, 2005 yılında sonra yürürlüğe giren Türk Ceza Yasası’nda böyle bir kararın çıkmasının söz konusu olmayacağını söyledi.

Bakan Ergin, resmi temaslar için bulunduğu Bakü’de Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına yeni Anayasa çalışmaları ve Yargıtay’ın 13 yaşındaki N.Ç ile ilgili kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yargıtay’ın 13 yaşındaki N.Ç ile ilgili dava hakkında aldığı karar konusunda bir soru üzerine Ergin, konunun çok speküle edilen bir durum olduğunu, sürecin devam ettiğini ifade ederek, ”Yargıtay o kararı verdi ama hala bir takım süreçler söz konusu” dedi.

Olayın önceki ceza kanunu döneminde işlenen bir fiil olduğunun altını çizen Ergin, ” 2005 yılında ceza yasamız değişmiştir malumunuz. Eski ceza yasasını hükümleri ile yapıldı bu yargılama, yeni yasalarımız bu fiilleri daha şiddetli cezalandırıyor.” diye konuştu.

Sürecin devam ettiği için somut olarak olaya girmek istemediğini ifade eden Ergin, olayın içindeki teknik boyutları bilmeden yapılan yorumların, yargı mercilerini rencide ettiğini ve yıprattığını sözlerine ekledi.

2005’den önce olan Türk ceza yasalarında, şimdi kabul edilemeyecek hükümlerin olduğunu kaydeden Ergin, bu durumların geçmişte kaldığını, 2005 yılında yeni mantalite ile hazırlanmış olan Türk ceza yasasının yürürlükte olduğunu belirterek şunları kaydetti:

”Bu çıkan mahkumiyet de eski ceza kanunu hükümlerine bakılarak verilmiş bir mahkumiyettir. Dolayısıyla bundan sonra böyle bir kararın çıkması söz konusu olmayacaktır ama bu fiil 2002 yılında işlenen bir fiil ve 2003-2004 yılında yapılan yargılamaların devamı şu anda süre geliyor. O açıdan bu mahkumiyete bakarak mevzuatımızı yargılamak doğru olmaz, çünkü bu kanunlar değişti Türkiye’de 2005’ten itibaren.” (AA)

 

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
eBay'in iştiraki GittiGidiyor.com, 'cadde' konseptine yeni bir boyut kazandırdı. Happy Center'la anlaşarak site içinde süpermarket açan şirket aynı stratejiyi mobilya, hırdavat, çocuk gibi alanlarda uygulamak için markalarla görüşüyor Teknoloji ürünlerine getirilen taksit kısıtlaması, cirosunun büyük kısmını bu ...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar