Kişisel Site

cabadak_banner

Bakan Ergün, Van’da İncelemelerde Bulundu

13 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 542 Görüntülenme
Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen deprem sonrası birçok üst düzey ismin ziyaret ettiği kente, bir ziyaret de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’den geldi.
Deprem sonrası yaşanan sorunları yerinde görmek ve çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Van’a giden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan da eşlik etti.  Bakan Ergün, temasları kapsamında ilk olarak Van Ticaret ve Sanayi Odasını (VATSO) ziyaret etti. Kentteki esnaf ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir değerlendirme toplantısı yapan Bakan Ergün, depremden zarar gören iş yeri sahipleri ile görüşerek onların sorunlarını dinledi.
Van Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıya; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın yanı sıra; Van Milletvekilleri Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, Burhan Kayatürk, Van Valisi Münir Karaloğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda oda üyesi katıldı.
Toplantıda ilk sözü alan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, deprem nedeni ile verilen destekler için herkese minnettar olduklarını. Türkiye’deki herkesin bu zor dönemde Van halkına destek olduklarını ve güzel bir kardeşlik örneği gösterdiklerini söyledi.
Nadiroğlu, Van da depremden zarar gören çok sayıda iş yerinin olduğunu, yaşanan deprem nedeni ile ekonomik yaşamın durma noktasına geldiğini belirterek, deprem sonrası çok sayıda göçün yaşandığı Van’da ekonomik yaşamın yanı sıra sosyal yaşamın da olumsuz etkilendiğini anlattı.

Nadiroğlu;  Devlet tarafından sağlanacak desteklerin özellikle KOSGEB desteklerinin geri ödemesi konusunda en az bir yıl geri ödemesiz olması ve 36 aylık vadeye yayılması gerektiğini söyleyerek zor durumdaki esnafın ancak bu sürede toparlanacağını dile getirdi.
Toplantıda Konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise depremle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğine değinerek, depremin değil binaların insanları öldürdüğünü ifade etti.
”Ekonomik hayatın canlanması ve daha sağlıklı şekilde gitmesi lazım” diyen Ergün, ekonomik hayatın canlanması için yapılacak çalışmaların, hep birlikte nasıl yapılacağını görüşmek üzere kentte bulunduklarını dile getirdi.
Ergün, bakanlığının rolünün ‘acil yardım bakanlığı’ olmadığına değinerek, konuşmasına şöyle devam etti: ”Depremin ardından ‘var olan durumu nasıl tedavi ederiz ve daha sağlıklı bir şekilde nasıl yapabiliriz?’ konusunu görüşmek ve bunu beraber gerçekleştirmek için arkadaşlarımızla beraber bugün Van’a geldik. Daha önce edindiğimiz bilgiler var. Ama sizin düşünceleriniz de bizim için önemli. Bunu değerlendirip en kısa zamanda yeni tedbirler alacağız. Bir şehrin sanayicisi, esnafı oranın bel kemiğidir. Orayı canlı tutun onlardır. Bunun için sizlerin görüşleri bizim için önemli.” Fotoğraf netleştiğinde hem bankaların hem de diğer kuruluşların alınması gereken ilave tedbirleri alacağına dikkati çeken Ergün, fotoğrafın netleşmesi durumunda KOSGEB ile ilgili kredilerin çeşitlendirilmesi ya da esneklik mekanizmasının getirilmesinin mümkün olabileceğini söyledi.
Ergün konuşmasının ardından eşi Güner Ergün ve bölge milletvekilleri ile Et Balık Kurumu bahçesinde oluşturulan çadır kenti ziyaret etti. Depremzedelere ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunan ve sorunlarını dinleyen Bakan Ergün, ailesiyle çadırda yaşayan 8 yaşındaki Zeynel Taşlan ile bir süre sohbet etti. Daha sonra Küçük Sanayi Sitesinde incelemelerde bulunan Bakan Ergün ve beraberindekiler, karayolu ile Erciş ilçesine hareket etti.
Van’daki temaslarının ardından Erciş’e gelen Bakan Nihat Ergün, ilk olarak Türk Kızılay’ı tarafından oluşturulan Yenişehir çadır kentini eşi Güner Ergün ile birlikte ziyaret etti. Çadırda yaşayan depremzede ailelerin sorunlarını dinleyen Ergün, burada çadırda kalan depremzedelerle ayaküstü sohbet etti.
Burada çocuklarla da yakından ilgilenen Ergün, sağlık çalışanlarıyla da bayramlaştı. Ergün, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, oluşturulan çadır kentlerdeki eksikliklere baktıklarını belirtti.
Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Ergün, Erciş Ticaret ve Sanayi Odasında da esnafla bir araya geldi. Oda Başkanı Abdulkadir Arslan, Bakan Ergün’e ilçenin ticari yapısı hakkında bilgi verdi.
Depremin ilçedeki tüm ticari hayatı olumsuz etkilediğini ifade eden Arslan, acil nakit desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Arslan, en az 1 yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli, alt limit 25 bin TL, üst limit 200 bin TL olacak şekilde KOSGEB kredilerine acilen ihtiyaç duyduklarını belirtti. Erciş’in yeniden kalkınabilmesi için il olmasının şart olduğuna değinen Arslan, Bakan Ergün’den destek istedi.

Esnaf ve sanatkar ile KOBİ’lere bazı destek modelleri üzerinde çalıştıklarını dile getiren Ergün, şöyle konuştu: ”İlk etapta afetten zarar görenler için KOSGEB desteklerini devreye soktuk. Bununla ilgili hasar tespit raporu ön şartını istemiyoruz. Çünkü görüyoruz ki herkes bu afetten bir şekilde zarar gördü. Dükkanı yıkılan da yıkılmayan da zarar gördü. Hasar tespitleri, destek modellerini yerli yerine oturtabilmemiz için bize lazım. Kim iş yerini kaybetmiş, kimin iş yeri ağır hasar almış, ne kadarlık bir onarımla yeniden hayata geçmesi mümkün, kimin makine ve teçhizatı zarar görmüş gibi bilgilere tespit raporlarından ulaşacağız. Bu ay içerisinde bunlar tamamlanır, biz de ona göre modelimizi oluştururuz.”
Ergün, depremden zarar gören esnaf, sanatkâr ve KOBİ’lere yönelik bazı destek modelleri üzerinde çalışma yapacaklarını belirterek, hayatın normale dönmesi için esnaf ve sanatkârın bir an evvel işine başlaması için bazı destek mekanizmaları oluşturacaklarını bildirdi.
Bazı kredilerin iş yerini, malını kaybetmiş olanlar için verileceğini ifade eden Ergün, şöyle konuştu: ”Hasar tespitleri yapıldıktan sonra verilecek olan bazı krediler hibe gibi çok uzun vadeli ve faizsiz olacak. Bir kısım hibeler de belki olabilir. Onun çalışmasını yapacağız. Kimin iş yeri yıkılmış, kimin iş yeri ağır hasar görmüş bütün bunların tespitinin yapılması lazım. Ama hiçbir şeyini kaybetmese bile genel olarak ticaretini, müşterisini kaybeden, alacağını alamamaktan dolayı zorluk yaşayan esnaf ve tüccarımız da olacaktır. Onların her birinin problemiyle ilgili ayrı çözüm yolları geliştirmek mümkün. O hasarın boyutuna göre bir çalışma yapmak lazım. Yani çalışma kademeli olmalı.”
Şu an ilk anda KOSGEB’den acil destek kredisi adı altında özellikle afette zarar görmüş esnaf ve sanatkârlar ile KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar kredi mekanizmasını çalıştırmaya başladıklarını dile getiren Ergün, bu programı depremin ilk gününde devreye aldıklarını anımsattı.
Bu kredi modeliyle ilgili başvuruları almaya devam ettiklerine değinen Ergün, şöyle devam etti: ”Sıfır faizli 6 ayı ödemesiz 24 aylık geri ödemeli kredi veriyoruz. KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmelerimiz bankalara başvurarak kredilerini alabilirler. Bunun içinde bir ön koşul istemiyoruz yani rapor istemiyoruz, raporlar sonra istenecek. Çünkü görüyoruz ki herkes bu afetten bir şekilde zarar gördü. Dükkânı yıkılan da yıkılmayan da zarar gördü. Hasar tespitleri, destek modellerini yerli yerine oturtabilmemiz için lazım olacak. Kalıcı işyeri, işyeri onarım kredisi, makine teçhizat alımı, mal alımı gibi mekanizmaların devreye girebilmesi için hasar tespitlerinin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Kim iş yerini kaybetmiş, kimin iş yeri ağır hasar almış, ne kadarlık bir onarımla yeniden hayata geçmesi mümkün, kimin makine ve teçhizatı zarar görmüş gibi bilgilere tespit raporlarından ulaşacağız. Bu ay içerisinde bunlar tamamlanır, biz de ona göre modelimizi oluştururuz.” diye konuştu.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar