Kişisel Site

cabadak_banner

Balyoz’dan yargılanan Paşa’dan BDP’li tepki

27 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 164 Görüntülenme

Balyoz'dan yargılanan Paşa'dan BDP'li tepki

Emekli Orgeneral Ergin Saygun, “Bizi terör örgütleri ile ilişkilendirmeye çalışanlar, bu konularda gazetelerde haberler yapanlar, buradaki vatan evlatlarını Kandil ve İmralı’nın emrinden çıkmayan BDP ile karıştırıyorlar. Siz bizi BDP mi sandınız? Bu iddialar varsayımdır, temelsizdir” dedi.

İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz Planı Davası’nın 87’nci duruşmasının öğleden sonraki oturumunda emekli Oreneral Ergin Saygun’un savunması dinlendi. Emniyette verdiği ifadeyi kabul etmeyen Saygun, 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen ve 3 gün süren bir seminere katıldığını, burada aldığı emir gereği sunum yaptığını anlattı. Saygun, seminerde yapılan çalışmada sıkıyönetim ilan edilmesini sağlamak için değil, sıkıyönetim ilan edilmişken yapılması gerekenler için seminerler düzenlendiğini kaydederek, “İddiname darbe karargahı olarak yer alan benim komutanlığını yaptığım 3. Kolordu Komutanlığı o dönemde tam teşekküllü NATO Karargah’ına dönüştürülmesi emrini almıştı. Artık milli birlik olmayan 3. Kolordu, NATO’ya tahsis edilmiş ve bunun için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan bir birlikti. NATO hazırlıkları yüzünden 3. Kolordu’nun darbe yapmaya vakti yoktu. Bundan, ’Vaktimiz olsaydı yapardık’ gibi bir anlam çıkarılmasın. Biz, meşru zeminden çıkmayı, darbe yapmayı asla düşünmedik” dedi.

AYTAÇ YALMAN TANIK OLARAK DİNLENMELİ

Saygun, şunları söyledi: “Dava balyoz davası ancak balyoz denen şey cismi meçhul bir şey ’Balyoz Planını’ henüz gören yok. İddianamede yer alan delillerin sahte olduğu, 2003’de yapıldığı iddia edilen listelerin aslında 2006 yılında oluşturuldukları ortaya çıkmıştır. Bu konuda askeri bilirkişilerden istenen raporlara ’tarafsız değildir’ denilmektedir. TÜBİTAK Başbakanlığa, Polis Kriminal İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır, bunlar tarafsız mıdır? Plan seminerlerinin kasetleri, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’a Başbakan tarafından verilmiştir. Oysaki bu seminer hakkında görüşü sorulan MİT ve polis ’Bilgimiz yoktur’ demiştir. Bu durumda bu kurumların da tarafsızlığı tartışılmalıdır. Ayrıca Aytaç Yalman bu davada tanık olarak dinlenmeli.”

İddianamede yer alan suça konu listelerin gerçek olmadıklarını, askeri usullere göre hazırlanmadıklarını söyleyen Saygun, şöyle konuştu:Sıkıyönetim dönemlerinden komutanlık karargahları 24 saat esasına dayalı 3 vardiya şeklinde çalışırlar. Bu normalin 3 katı personel demek. Bunun için de hava, deniz, levazım hatta dikim evlerine kadar yardımcı komutanlıklardan takviye personeller alınır. İddinamede yer alan personel listeleri askeri usüle uygun hazırlanmamıştır. Altlarında imza bile olmayan ne idüğü belirsiz listelerde isimleri yer alan, hatta düzenlenen seminere katılmadıkları halde isimleri listelerde yer aldığı için burada aramızda tutuklu olan arkadaşlarımız var. Bu listelerde yer alan 840 kişiden 573’ü görevlerinin başında hatta terfi etmişlerdir. Geri kalanların ise bu belirsiz listeler yüzünden tutuklanmış, mesleki hayatları kariyerleri sona ermiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geleceği bu belirsiz listelere heba edilmişlerdir.”

SİZ BİZİ BDP Mİ SANDINIZ?

5-7 Mart 2003 tarihlerinde 1. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen seminerler öncesi kendisine fikirlerinin sorulduğunu anlatan Ergin Saygun, şunları söyledi: “Seminer içeriği ile ilgili görüşmelere katılıp, fikirimi beyan ettim. 3. Ordu’dan seminere katılacakları bizzat kendim seçtim. Bu tip semirlere katılan genç subaylarımızın sunumlar yaparak, kendilerini göstermelerini isteriz. Seçtiğim subaylar da buna göre belirlendi.

ŞAKA SANDIM AMA GERÇEKTEN SORDULAR

Bazı gazete ve televizyon kanallarında Hudson Enstitüsü’nün hazırladığı komplo planı ile ki, bu planın içerisinde Beyoğlu’nda terörist bir saldırı ve patlama, Anayasa Mahkemesi Başkanı’na suikast ve çeşitli illerde camilere bombalı saldırılar yer alıyor. Emniyet sorgumda bana Sinagog ve HSBC bombalamalarını benim yapıp yapmadığımı, patlamalar sırasında nerede bulunduğumu sordular. Önce bunu şaka sandım. Ama sonra ciddiyetlerini anladım. Kazara ’İstanbul’daydım’ desem, patlamalar benim üzerime kalacaktı. Bu iddialar çok anlamsız, varsayımlara dayanan asılsız iddialardır. Kaldı ki, bu patlamaların failleri yaklandı ve cezaları verildi. Bizi terör örgütleri ile ilişkilendirmeye çalışanlar, bu konularda gazetelerde haberler yapanlar, buradaki vatan evlatlarını Kandil ve İmralı’nın emrinden çıkmayan BDP ile karıştırıyorlar. Siz bizi BDP mi sandınız? Bu iddialar varsayımdır, temelsizdir” dedi.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar