Kişisel Site

cabadak_banner

Başbakan Erdoğan Libya Politikasını Açıkladı

8 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 343 Görüntülenme

basbakan recep tayyip erdoganLibya’da halk ayaklanması BM ve NATO müdahalesi derken son duruma ilişkin Başbakan Erdoğan bir basın açıklaması yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Bizim Libya politikamızın temel amacı, halkın meşru talepleri karşısında anayasal demokrasiye geçişi sağlayacak, gerekli şartların oluşturulması ve Libya’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunmasıdır. Bu çerçevede halka yönelik saldırıların durdurulması ve geçiş sürecinin halkın genel kabulüne uygun şekilde gerçekleşmesi önem taşımaktadır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Hiçbir zaman gizli ajandamız, gizli gündemimiz olmadı, olmamıştır ve olmayacaktır. Bize göre bir damla Libyalı’nın kanı milyarlarca dolarlık petrol kanından daha değerlidir” dedi.

Libyada asla ve asla bekle gör politikası içinde olmadık. Meselelere hak odaklı yaklaştık. Tüm taraflarla yapıcı ve uzlaştırıcı tavır sergilemeye çalıştık. Bizim halkın meşru talepleri doğrultusunda anayasal düzeni kurmak için çaba gösterdik. Bu çerçevede halka yönelik saldırıların durdurulması

Libyalı kardeşlerimizin bir damla kanı herşeyin üstündedir. Hak ve hukuk yok sayılamaz bastırılamaz. Biz kanların akıp gitmesine can verilmesine göz yumamayız. Libya’da akan kanın durması için gece gündüz çaba sarfettiğimiz kadar Libyalı kardeşlerimize yardım elimizi uzatmak için çaba gösteriyoruz.

Son olarak Ankara Feribotumuzu gönderdik. 321’i yaralı toplam 475 kişiyi Çeşme limanına getirdik. Bu operasyonu çok büyük riskleri gözönüne alarak gerçekleştirdik. Tamamı sağlığına kavuşana kadar bizim misafirlerimizdir.

Bu harekatın silah ambargosunun uygulanması insani yardımın devamına aktif olarak katılıyoruz. Libya’da anayasal değişim dahil siyasi sürec acilen başlatılmaldırı. Bu süreçte Libya halkının en az zararla çıkması en büyük temennimizdir.

Bingazili kardeşlerimiz, Türkiye halkı olarak taleplerinizin gerçekleşmesi en büyük temennimizdir. Maruz kaldığınız zorlukları önlemek için çaba göstereceğiz. Demokrasiyi Libya halkına çok gören bir kısım kesimin Libya halkının her zaman yanında olan Türkiye’yi karalama kampanyalarını esefle karşılıyoruz. Bunların kimler ve ne amaçla yapıldığını biliyoruz. NATO harekatını engelleyen taraf gibi gösterilmemiz tamamen kara propagandadır.

Libya yönetimine seslenmek istiyorum. Halkın kendi yöneticilerini seçeceği bir sistem için mutlaka kapıları açın. Halkın talepleri için uluslararası kurumlardan gelen istekleri kabul edin. Türkiye olarak Libya hükümetin temsilcileri ve Libyalı kardeşlerimizin temsilcileri ile görüştük. Özel temsilcimiz vasıtası ile Libya’nın barışçıl bir çözüme ulaşması için çalışmamız sürüyor.

1. Libya bazı şehirlerden hemen çekilmeli

2. Libya’da insanlara yardımları götürmek için acilen gerekli düzenlemeler ve kapılar yapılmalıdır.

3. Libya halkının kendi geleceğini belirlemek üzere demokratik adımların atılması için gerekli herşey yapılmadılır.

Benzer Yazılar

Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
fetullah_gulen
ABD’de yaşayan Fethullah Gülen‘in Türkiye’ye barış mektubu gönderildi öğrenilmişti. Fethullah Gülen‘in mektubu günün en çok konuşulan detayı oldu. Bunun üzerine Basında yer alan haberler üzerine Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı açıklama yaptı. Şimdi de o mektup Herkül.org’da yayınlandı. İŞTE O MEKTUP *Ad...

Yorumlar