Kişisel Site

cabadak_banner

Başbakan Erdoğan’dan NATO füzelerine tepki

8 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 632 Görüntülenme

Reuters’ın verdiği “Türkiye; NATO’dan, Suriye sınırına Patriot savunma sistemleri yerleştirmesini isteyecek” haberini Endonezya’da bulunan Başbakan Erdoğan “Sağır duymaz uydurur” diyerek yalanlarken, Brüksel’deki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bunun ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.

SURİYE SINIRINA “NATO ŞEMSİYELİ” FÜZE

Yabancı ajansların verdiği, “Türkiye; NATO’dan, Suriye sınırına Patriot savunma sistemleri yerleştirmesini isteyecek” haberlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yalanlarken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bunun ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı. Reuters; üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayanarak dün öğle saatlerinde bir haber yayınladı. Haberde, Ankara’nın füzelerin konuşlandırılması için kısa süre içinde NATO’ya resmi teklif sunacağı belirtildi.

Associated Press’in haberine göre de, bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, sınıra Patriot füzesi yerleştirilmesi konusunun, Suriye’deki rejim güçlerinin muhalefet ve siviller üzerine gerçekleştirdiği saldırıları durdurmak için ele alınan senaryolardan biri olduğunu söyledi. Türk yetkili, söz konusu planının ABD’deki seçimler yüzünden askıya alındığını, ancak Barack Obama’nın tekrar başkanlığa seçilmesinin ardından yeniden gündeme gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk yetkili, füzelerin sınıra yerleştirilmesi durumunda, bunun “NATO şemsiyesi” altında yapılacağını ifade etti.

ERDOĞAN: “SAĞIR DUYMAZ UYDURUR”

Bu haberin ardından Endonezya ‘da bulunan Başbakan Erdoğan, “NATO’dan sınıra füze talebimiz olmadı. Bu iddialar asılsız. Bu füzeyi alma konusunda karar verecek merci biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Bu Dışişleri kim? Böyle bir şeyden haberimiz yok. ‘Sağır duymaz uydurur’ cinsinden Reuters böyle bir haber yapıyor. Bizim böyle bir talebimiz olmamıştır” dedi. Erdoğan’ın bu açıklamayı yaptığı saatlerde Brüksel’de açıklama yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “İhtimal planlamaları çerçevesinde NATO’da her şey konuşulur. Patriot kelimesi sihirli bir kelime mi? Sonuçta bu bir hava savuma sistemi.” sözleriyle füze meselesinin gündemdeki seçeneklerden biri olduğunu söyledi.

RASMUSSEN “TALEP GELİRSE” DEMİŞTİ

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen hafta başında Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Türkiye-Suriye sınırına Patriot füze rampaları yerleştirilmesi konusunda Ankara’dan bir talep gelmesi halinde, ittifaka üye ülkelerin bunu değerlendirmek zorunda olduğunu söylemişti.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar