Kişisel Site

cabadak_banner

Belge Zorunluluğu İnşaat Sektöründe İstihdamı Azaltacak

16 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 601 Görüntülenme

Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hamza Can, inşaatlarda çalışanlar için getirilen belge zorunluluğunun sektörü zora sokacağını belirtti.

Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hamza Can, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden inşaat sektörü, istihdama katkısıyla 2011’de rekor kırdığını belirterek, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 1.91 milyon kişiye istihdam yaratmıştır. Bu sigortalı çalışanların sayısıdır bir bu kadar işçide inşaat sektöründe günü birlik, haftalık, aylık olarak çalışmakta ve yaz, kış demeden hayatlarını kazanmaktadır. Üniversite öğrencileri bile yaz aylarında inşaat sektöründe çalışarak okul giderlerini karşılamaktadır” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygulamaya koyduğu mevzuatla sektörde çalışanlardan bundan sonra belge zorunluluğu istendiği belirten Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hamza Can, “Devlet olarak işsizlere iş bulamadığınız bir dönemde, çözüm üretmede zorluklar çektiğiniz bir noktada (Belgeniz yok diye inşaat sektöründe çalışamazsınız) diyemezsiniz. Bu sosyal devlet ilkeleriyle bağdaşmaz. İnşaat sektöründe kayıtlı 2 milyon olmak üzere toplam 4 milyon insanın kaçının belgesi bulunuyor. Önce çözüm üretir sonra yasaklama getirirsiniz. Şu anda inşaat sektöründe çalışanların belgelendirilmesine yönelik ciddi bir çözüm bulunmaktadır. Bizim isteğimiz belgenin öncelikle kalıpçı, demirci, sıvacı, fayansçı, elektrikçi taşeronlarından belge istenilmesidir. Bu taşeronların altında çalışan insanlardan şu anda belge istenilmesin. Belge zorunluluğu zamana yayılsın” dedi.
İşsiz insanların hayatlarını kazanmada günü birlik çözümler ürettikleri inşaat sektöründe faturayı çalışana ve müteahhide kesmenin ciddi sorunlar ortaya çıkaracağının altını çizen Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Can, “İnşaat sektöründe çalışanların sayısı toplam istihdam içindeki payı yüzde 8’ye kadar çıktı. 2012 yılında inşaat sektörü istihdamı göreceli yüksek kalmaya devam edecek. Fakat belge zorunluluğu isterseniz inşaat sektöründe istihdam payı azalacaktır. Bunun sonucunda da resmi rakamlarda işsizlik rakamları artacaktır” dedi.
İnşaat sektöründe çalışan işçilerin sosyal güvencisinin sağlanmasına yönelik olarak yeni yaptırımların yapılması, yeni çözüm yolları aranması gerektiğini sözlerine ekleyen Hamza Can, “İnşaat sektöründe çalışan insanlarımız her gün belge konusundaki hezeyanlarını bize iletmekte ve çözüm yolları aramamızı istemektedirler. Bu sorun sadece müteahhitlerin değil, aynı zamanda devletimiz de sorunudur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından isteğimiz 2012 yılında çalışanlardan istenilen belge zorunluluğu uygulamasını yumuşatmasıdır” şeklinde konuştu.

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar