Kişisel Site

cabadak_banner

Bilgisayar Donanım Tablet PC nasıl alınır?

17 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 813 Görüntülenme

Tablet ipad-appTablet PC modasıdır gidiyor. Bu moda bu seneden itibaren dahada yaygınlaşacak. Hatta bu sene okullara devletin dağıtacağı söyleniyor. Her öğrencinin elinde olacak muhtemelen. Bunu eylül ayı içinde göreceğiz. Peki tablet PC alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tabletlere yönelik çeşitli işletim sistemleri bulunuyor. Bunlardan en popüler olanı Apple’ın iPad’de kullandığı iOS. 2011′de çıkacak birçok tablet ise Android 3.0 ile çalışıyor olacak. Diğer tablet işletim sistemleri ise BlackBerry ve HP. Windows 7 ile çalışan tabletler bulunsa da, bu işletim sistemi tabletlere yönelik değil. Ancak Windows 8 ile Microsoft, tablet dostu bir platform meydana getirecek.

– Ekran boyutu, bir tablet seçerken en önemli faktörlerden. Tabi ki tabletinizin boyutu, onunla rahatça çalışabilmenize ve rahatça taşıyabilmenize göre değişiyor. iPad 2′nin ekranı 9.7 inç ile orijinal iPad’in aynısı. Birçok Android 3.0 tablet ise 10.1 inç ekrana sahip. Ancak daha küçük 7 inç’lik tabletler de bulunuyor. Dell Streak 7 ve Blackberry Playbook bu tür tabletlere iyi bir örnek teşkil ediyor. Bunlardan küçük bazı tabletler de mevcut.

– Hemen hemen tüm akıllı cepler ve bütün tabletler ARM işlemci teknolojisini kullanıyor. Farklı şirketlen, ARM çip tasarımının kendi sürümlerini ortaya çıkardılar. Bugün bu çiplerin birçoğu çift çekirdekli. Apple iPad 2, Apple A5 çipi ile çalışıyor. Android 3.0 tabletleri ise genellikle Nvidia’nın Tegra 2 işlemcisine sahip.

– Yeni iPad 2, birçok Android 3.0 tableti gibi çift kameraya sahip. Ön yüzde bulunan kamera, Skype veya Google Talk gibi uygulamalar yoluyla görüntülü görüşme yapmanıza izin veriyor. Arka tarafta bulunan kamera ise cep telefonlarında olduğu gibi fotoğraf çekmeye yarıyor. Birçok tablet 720p yüksek çözünürlüklü video kaydediyor. Eğer bu özellik sizin için önemli ise tablet seçerken buna dikkat edin.

– Wi-Fi destekli tüm tabletler evinizdeki kablosuz ağınıza bağlanabilirler. Ancak birçok tabletin iki sürümü bulunuyor. Bu sürümlerden bir tanesi, Wi-Fi ağları dışında 3G’yi de destekliyor. Bu sayede bir SIM kart ile mobil internete bağlanabiliyorlar. Tabletlerin 3G sürümleri genellikle daha pahalılar ve bir veri paketi satın almanızı gerektiriyorlar.

– Apple App Store, 300.000′den fazla uygulama ile en fazla uygulama sayısına sahip. iPad 2 bu uygulamaların neredeyse hepsini çalıştırıyor. Ancak iPad’e özel geliştirilmiş 65.000 uygulama bulunuyor. Android’de üse sadece birkaç bin Android 3.0′a özel uygulama bulunuyor, ancak bu uygulamalar tüm temel ihtiyaçları karşılıyor. Eski Android uygulamaları da Android 3.0′da çalışıyor. Diğer işletim sistemleri de uygulama mağazalarına sahipler, ancak daha küçükler. Yine de ihtiyacınız olan uygulamaları bulamama olasılığınız oldukça düşük.

– Birçok tablet monitöre ve televizyona HDMI kablosu yoluyla bağlanabiliyor. Eğer tabletinizde video dosyaları taşıyorsanız ve bunları daha büyük bir ekranda seyretmek istiyorsanız, HDMI çıkışı çok işinize yarayabilir. Eğer sizin için önemliyse HDMI çıkışına sahip bir tablet arayın. Ek olarak tek satın almanız gereken şey, bir HDMI kablosu olacaktır.

– iPad 2, sadece 601 gram olması ve sadece 8.8mm’lik profili ile kendinden oldukça bahsettirmişti. Ancak iPad 2 artık en ince ve en hafif tablet değil. Zira Galaxy Tab 10.1 sadece 595 gram ve 8.6mm kalınlığında. 7 inç BlackBerry Playbook ise 9.7mm kalınlığında ve 400 gramın sadece biraz üzerinde. Samsung Galaxy Tab 10.1 ise 10.9mm kalınlığında ve 599 gram ağırlığında. Motorola Xoom ise şaşırtıcı derecede ağır: 730 gram. Kalınlık ve ağırlık daha çok estetik bir yön gibi görünse de tabletinizi uzun süre elinizde tutacaksanız, ağır modellerin ağırlığını daha çok hissedeceğiz açık.

– Bizi yanlış anlamamayın, tabletlerin inanılmaz cihazlar olduğunu düşünüyoruz. Kelime işlemciler ve tablo işlemciler, resim işleme araçları gibi verimlilik yazılımları tabletlerde sunulsa da iş bakımından onlardan mucizeler beklememelisiniz. Tabletler, teknoloji deponuza büyük güç katabilir ancak tam donanımlı bir PC’nin veya Mac’in yerine geçmeyecektir.

kaynak: chip.com.tr

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar