Kişisel Site

cabadak_banner

Bingazili isyancılar Afrika Birliği barış planını reddetti

11 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 360 Görüntülenme

Libya’nın Bingazi kentindeki isyancı grupların liderleri sekiz haftadır süregiden çarpışmalara son verilebilmesi için Afrika Birliği heyetince sunulan ateşkes önerisini reddetti.

Afrika Birliği, dün Albay Muammer Kaddafi’nin planı kabul ettiğini bildirmişti. Ancak bugün Kaddafi güçleri batıdaki, kuşatma altında bulunan Misrata kentine saldırıya geçti.

İsyancı güçler, ateşkes planında Albay Kaddafi’nin görevi bırakmasından söz edilmediği için öneriyi reddettiklerini belirttiler.

İsyancı güçlerin oluşturduğu Geçici Ulusal Konsey’den Mustafa Abdül Celil, Bingazi’de düzenlediği basın toplantısında, “Afrika Birliği’nin girişiminde, Kaddafi ile oğullarının Libya’nın siyasi sahnesinden çekilecekleri belirtilmiyor. Dolayısıyla öneri geçersiz. Planda Libya’daki mevcut düzen içinde reforma gidileceğinden söz ediyor ve bunu da reddediyoruz.” dedi.

Bu arada ABD, İngiltere ve İtalya dışişleri bakanları, Libya liderinin koltuğunu bırakmasını bir kez daha talep ettiler.

Planın temel unsurları, derhal ateşkes, insani yardımların herhangi bir engel çıkarılmadan dağıtılması, yabancı ülke vatandaşlarının korunması ve hükümetle isyancılar arasında siyasi bir anlaşma için diyalog başlatılmasıydı.

Güney Afrika, Moritanya, Mali ve Kongo-Brazaville liderleriyle Uganda Dışişleri Bakanından oluşan Afrika Birliği heyeti, Bingazi kentinde, “Kaddafi dışarı” sloganlarıyla karşılanmıştı.

Afrika Birliği’nin ateşkes önerilerine uluslararası toplumdan temkinli tepki geldi. NATO, herhangi bir ateşkesin güvenilir ve denetlenebilir olması gerektiğini vurguladı.

Nato ilerlemeyi durdurdu

NATO saldırıları, son günlerde isyancı güçleri geri püskürten Kaddafi güçlerinin ilerlemesini durdurmuştu.

NATO kuvvetleri pazar günü, Ecdebiye ve Misrata kentleri çevresinde gerçekleştirilen hava saldırılarında Libya hükümetine ait 25 tankın vurulduğunu açıkladı.

NATO adına yapılan açıklamada, Trablus hükümeti, sivillerin yaşadığı bölgeleri “acımasızca top ateşine tutmakla” suçlanmış, operasyonların iki kentteki acil duruma müdahale ettiği ifade edilmişti.

Kaynak : http://www.internethaber.com/bingazili-isyancilar-afrika-birligi-baris-planini-reddetti-340268h.htm#ixzz1JFc9mL9d

Benzer Yazılar

Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
Neçirvan Barzani: Savaş çıkacağını sanmıyorum
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat hükümetiyle sorunları anayasal yollarla çözmeyi umduğunu söyledi. Kadın Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen 'Kadınlara Karşı Şiddete Karşı Durmak' konulu konferansın ardından basın mensuplarının Erbil ile Bağdat arasındaki gerilime ili...

Yorumlar