Kişisel Site

cabadak_banner

Boğaziçi Köprüsü’nün Kapanması İstanbul’u Kilitler

20 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 264 Görüntülenme

Boğaziçi Köprüsü'nün Kapanması İstanbul'u KilitlerYüksek Mimar Ahmet Vefik Alp, Boğaziçi Köprüsü’nde yapılacak olan büyük bakımın mümkün olan en kısa zamanda yapılması gerektiğini söyledi.

Büyük bakım 9 ila12 ay arasında değişir çünkü ana kabloların, taşıyıcı kabloların değişmesi ve bu sırada köprünün trafiğe tamamen kapanması gerekiyor.

Birinci ve ikinci köprüler toplam araç geçiş proje kapasitesi günde 250 bin iken şimdi bu rakam günde 550 – 600 bine çıkıyor. Birinci köprü daha önce iki defa bize sinyal verdi, alarm verdi. Bir keresinde kablo koptu, bir de maratonda vibrasyon yani rezonans dediğimiz olay başlamak üzereydi, sonra söndü. Bu bakımdan birinci köprünün mümkün olan en kısa zamanda bakıma girmesi doğru bir karar. Ancak burada doğru olmayan husus bu amaçla üçüncü köprünün öne alınması. Çünkü üçüncü köprü kent içi ulaşıma bir fayda getirmiyor. Ancak %5 gibi bir faydası var kent içi ulaşıma.

“Birinci köprü bu sene bakıma alınmalı”

Deprem riskini şimdi söylemek çok zor. Bir deprem sırasında oluşacak kuvvetler, momentler, yükler hangi yönde olur, nasıl olur onu söylemek çok zor. Ama şunu söylemek mümkün; büyük bakım geciktikçe risk artıyor. Köprüdeki yorulma, bizim ‘çelik yorulması… Metal yoruluyor, vasıflarını kaybediyor. Yani metal çekmeye dayanıklı bir malzeme olma vasıfını kaybediyor.

Bir de kapasitesinin iki katında çalıştırıldığını göz önüne alırsak bir an evvel birinci köprünün mümkünse bu sene bakıma alınması gerekiyor. Fakat alınamıyor. Neden? Çünkü İstanbul biter, kilitlenir. O bakımdan sıkıntılı bir tablo. Bu nedenle üçüncü köprü yerine İstanbul trafiğini rahatlatacak başka bir proje olmalı.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar