Kişisel Site

cabadak_banner

BP’ye rekor ceza

16 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 738 Görüntülenme

2010 yılında Meksika körfezindeki petrol arama çalışmaları sırasında meydana gelen kaza nedeniyle yargılanan BP, 4.5 milyar dolar ile ABD tarihinin en büyük tazminat cezasını aldı.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, BP, olayda 11 işçinin ölümü, sızıntı sırasında ne kadar petrol aktığı konusunda Kongre’ye yalan söylemek, ihmal ve kötü idare nedeniyle kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etti.

Milyarlarca dolarlık cezayı kabul ettiklerini söyleyen BP CEO’su Bob Dudley, “Bu kazaya neden olduğumuz için tekrar özür diliyoruz ve mahkeme kararının almış olduğu karar doğrultusunda, sorumlu olduğumuzu kabul ediyoruz” açıklamasını yaptı.

5 YILLIK SÜRE İÇİNDE ÖDEYECEK

BP’nin söz konusu cezayı 5 yıllık süre içerisinde ödeyeceği belirtilirken, şirketin ABD’nin Sermaye Piyasası Kurulu SEC’e vermesi gereken 525 milyon dolarlık ödemesi de bulunuyor.

BP, Meksika Körfezi’nde yaşanan çevre felaketinin ardından 32.2 milyar dolar zarar etmişti. Bugüne kadar ABD Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen en yüksek ceza 1.2 milyar dolarla ilaç şirketi Pfizer’e kesilmişti.

11 İŞÇİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Meksika Körfezi’ndeki Deepwater Horizon petrol platformunda Nisan 2010’daki patlama sonucunda 11 işçi hayatını kaybetmiş ve 757 milyon litreden fazla petrol denize yayılmıştı.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar