Kişisel Site

cabadak_banner

Bursa’daki Tarihi Ulu Cami Tamamen Yandı

23 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 236 Görüntülenme

Bursa'daki Tarihi Ulu Cami Tamamen YandıBursa Karacebey’deki tarihi Ulu Cami, restorasyon çalışmaları sırasında elektrik kontağından çıkan yangın sebebiyle tamamen yandı..

Osmanlı Padişahlarından 1.Murat Hüdavendigar tarafından yaptırılan 14. Yüzyıldan kalma Karacabey Ulu Camii kısa bir süre önce restorasyon ve restitüsyon dönemi için başlatılan girişimler sonrasında Karacabey Belediyesi ve SÜTAŞ A.Ş. Ulu Cami’nin bakım, onarım ve ilk haline dönüştürme projesini ortaklaşa üstlenmişti. Çalışmaların devam ettiği sırada elektrik kontağından çıktığı sanılan yangında yaralanma ve can kaybı olmazken cami tamamen kullanılamaz hale geldi.

Mustafakemalpaşa itfaiyesi’nin de destek verdiği yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Tarihi Ulu Camii’nin Çatısı Yangında Tamamen Çöktü

Yangında kısa sürede tarihi caminin çatısı çöktü. Caminin ahşap aksamı tamamen yandı. Söndürme çalışmaları sırasında meydana gelen patlamalar çevredeki vatandaşları korkuttu. Olay yerinde incelemede bulunan Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç, “Olayın çıkış sebebiyle ilgili bilgimiz yok. Üzüntümüz büyük, 2 aydır restorasyon çalışması yapılıyordu.” dedi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmalarını yönlendiren Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban da yangının çıkış sebebiyle ilgili henüz netlik olmadığını söyledi. Kaymakam Balaban, “Saat 18.30 sıralarında yangın başladı ve hemen müdahalede bulunuldu. Çıkış sebebi tetkiklerden sonra anlaşılacak. Gerekli incelemeler yapılmadan yangının çıkış sebebini söylemek mümkün değil. Cami boştu ve restorasyon çalışmaları yaklaşık 2 aydır sürüyordu. İçerisinde herhangi bir insan veya cemaat yoktu, zaten ibadete kapalıydı. Can kaybı olmaması biraz olsun bizi rahatlatıyor. Duyulan patlama sesleri itfaiyenin yangın bombalarıydı.” diye konuştu.

“DEVLETİMİZ GÜÇLÜDÜR, CAMİ ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAKTIR”

Caminin ahşap aksamının tamamen yandığını belirten Kaymakam Balaban, “Ahşap aksam yandı. Dolayısıyla cana gelmedi. Devletimiz güçlüdür, tarihi camimizin restorasyonumuzu yapıp aslına uygun olarak vatandaşımızın hizmetine vereceğiz. Gerekli incelemeleri yapıp, yangın çıkış sebebini netleştireceğiz.” diye konuşu.

Öte yandan olay yerine gelen çok sayıda vatandaş geldi. Polis ekipleri, meraklı vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı.

Ulu Cami (Karacabey)

Ulu Cami’nin içerisinde 69×83 cm. ölçüsündeki iki satırlı mermer kitabesinde, caminin banisinin ismi bulunmamaktadır. Ebcet hesabına göre de bu cami 1475-1476 yıllarında yaptırılmıştır. Ancak, Ekrem Hakkı Ayverdi’ye göre bu cami Sultan I.Murad Hüdavendigâr (1362-1389) vakfındandır. Cami, Sultan I.Abdülhamid (1774-1789) döneminde onarılmıştır. Yunan işgali sırasında yanmış, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da 1964 yılında onarılmıştır.

Cami, kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlıdır. Kuzeyinde doğu-batı yönünde bir son cemaat yeri yapıya enlemesine eklenmiştir. Doğu cephesinde ise, ibadet mekanı ile son cemaat yerini ayıran duvarın yanında altıgen minare kaidesi görülmektedir. Kuzey duvarındaki bir kapıdan ibadet mekanına girilmektedir. İbadet mekanında yarım yuvarlak mihrap nişi, güney duvarının ekseninde bulunmaktadır. İbadet mekanı doğu ve batı duvarlarında birbirlerine simetrik üçerden altı, güney duvarında da yine birbirlerine simetrik ikişerden dört, kuzey duvarında da iki pencere ile aydınlatılmıştır. İbadet mekanı kuzey, doğu ve batısında U planlı bir mahfil ile çevrelenmiştir. Caminin son cemaat yeri ile ibadet mekanı düz tavanlıdır.

Caminin doğu cephesinde bulunan minare kaidesi altıgen olup, bunun üzerinde pahlı pabuç ve onaltıgen gövdeli, tek şerefeli minaresi yerleştirilmiştir. Orijinal kaide dışında bu minare 1962 yılında yenilenmiştir.

Yapı iki sıra moloz taş, iki sıra tuğla ile örülmüştür. Ekrem Hakkı Ayverdi bu caminin daha alçak iken, sonradan yükseltildiğini ileri sürmektedir. Buna göre caminin bugünkü şekli Sultan I.Abdülhamid dönemine aittir.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar