Kişisel Site

cabadak_banner

Bursalıların Beklediği Projeler 2012’de Hizmete Girecek

1 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 330 Görüntülenme

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, inşaat alanına dönen Bursa’da yeni projelerin 2012 yılında hizmete gireceğini açıkladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren projelerin büyük bölümü 2012 yılında hizmete açılacak. Yeni yılı Bursa için ‘hasat dönemi’ olarak nitelendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, stadyum ve belediye binası gibi anıtsal yapıların yeni yılda iyice gün yüzüne çıkacağını, Türkiye’nin ilk yerli tramvayının da artık sahaya çıkacağını söyledi.
Bursa’yı ulaşımdan spora, altyapıdan tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda geleceğe taşımayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu amaçla geliştirilen 900’ün üzerindeki projede sonuç almaya başladı.

Yerel yönetimlerde ilk iki yılın proje üretmekle, üçüncü yılın ise uygulamalara başlamakla geçtiğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Başlattığımız projelerden tamamlananları hiç bekletmeden halkımızın kullanımına açıyoruz. Proje çalışmaları uzun süreç gerektiren stadyum, yeni belediye binası, bilim teknoloji merkezi gibi anıtsal yapılarımız da 2012 yılı içinde büyük ölçüde ortaya çıkmış olacak.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu döneme damgasını vuracak en önemli projelerinden biri olan stadyum inşaatında bugüne kadar ağırlıklı olarak süren altyapı çalışmaları, yeni yılda yer üstünde kendini gösterecek. Çalışmaların gece de sürdürülmesi amacıyla inşaat alanının çevresi aydınlatılırken, gece gündüz ayrımının ortadan kaldırıldığı inşaat alanında 14’ü mühendis, toplam 180 personel, 2 vardiya halinde 24 saat aralıksız çalışıyor. İnşaat sahasına kurulan betan santrali sayesinde beton dökme işlemlerinde de zamandan kazanılırken, yeni yıl tribünlerin yükselmeye başladığı yıl olacak.

Bursa’ya prestij katacak olan stadyumun 2012 yılı sonlarına kadar önemli ölçüde tamamlanması planlanırken, 45 bin kişi kapasiteli stadyumda uluslararası tüm müsabakalar oynanabilecek.
Halen 1879 yılında Vali Ahmet Vefik Paşa tarafından yapılan tarihi binada hizmet veren Büyükşehir Belediyesi’nin eski sebze halinin bulunduğu alanda inşaatını sürdürdüğü yeni belediye binası da yeni yılda önemli ölçüde tamamlanacak. İhale sürecinde yaşanan bürokratik ve teknik aksaklıklar nedeniyle yaşanan gecikmelerin 2012 yılı içindeki yoğun iş temposu ile telafi edilmesi hedefleniyor. Yaklaşık 45 bin metrekare inşaat alanında 4 bloktan oluşacak ve poliklinik, çok amaçlı salonlar, kafeterya ve kapalı otoparkın da bulunacağı yeni bina, aynı zamanda kendi elektrik enerjini üretecek teknolojiye sahip olmasıyla dikkat çekiyor.
Bursaray’ın Görükle ve Emek ile buluşmasının ardından raylı sistem yatırımları tamamen kentin doğusuna kaydırılırken, yeni yıl rayların Kestel ile buluştuğu yıl olacak. Erikli lambalarının devamında yer almakta olup kazı çalışmalarında yüzde 60 seviyesine gelinirken, önümüzdeki günlerde betonarme imalatlarına başlanılacak.
Mevcut Otosansit kavşağına benzer şekilde tasarlanan Esenevler kavşak yapısı kazı imalatlarının yüzde 85’i tamamlanırken, betonarme çalışmaları yüzde 35 seviyesine geldi. Esenevler Kavşağı ile Otosansit Kavşağı arasında yer alan üçüncü istasyonda kazı çalışmalarının yüzde 70’i tamamlanırken, betonarme imalatları hızla devam ediyor.
2012 yılının ikinci yarısında kentin doğusunda yaşayan vatandaşlar rayların döşenmeye başladığına tanık olacağını belirten Başkan Altepe, “Kestel hattı, bir dönemde ihalesi yapılıp, tamamlanan ilk hat olacak. Bu hizmeti Bursa’ya kazandırmak da bizlere nasıp oluyor. Bu dönem Kestel ile Görükle’yi raylarla birbirine bağlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

TARİHİ YAPILAR KULLANIMA AÇILIYOR
Tarihi ve kültürel miras çalışmaların da 2012 yılının sonuç alma yılı olacağını kaydeden Başkan Altepe, geçtiğimiz günlerde restorasyonu tamamlanan Kütahya Han’ın hizmete açıldığını hatırlattı.
Restorasyonu tamamlanan Mahkeme Hamamı’nın yeni yılın ilk haftalarında kullanıma açılacağını kaydeden Başkan Altepe, “Kayıhan Hamamı, Eskişehir Hanı, Bursa surları gibi birçok çalışmamamız da tamamlanma aşamasına geldi. 2012 yılı, Bursa’nın tarihiyle kucaklaştığı ve turizmde var olduğunu gösterdiği bir yıl olacak.” şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi tarafından proje çalışmaları tamamlanan park, meydan ve sosyal tesis çalışmaları yeni yılda Bursalıların kullanımına açılıyor. Yaklaşık 510 bin metrekare alanıyla Bursa’nın en büyük kent parkı olan Hüdavendigar Kent Parkı, ilkbaharda bölge halkının buluşma noktası haline gelecek. Bunun yanında da merkeze bağlı ilçeler de yeni meydanlara kavuşuyor. Tamamlanma aşamasına gelen Güzelyalı Meydanı yeni yılda ilçeye kazandırılacak.
Yıldırım’a vizyon katacak Gökdere Spor ve Eğlence Parkı projesi de yeni yılla birlikte start alıyor. İçinde 180 metrelik döner kulesi, açık hava tiyatrosu, gök bilimleri merkezi, spor alanları, sosyal tesisleri ve su parkları bulunan alan sadece Yıldırım’ın değil Bursa’nın yeni çekim merkezi oluyor. ‘Yeşil Bursa’ hedefinden taviz vermeyeceklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Halkımıza nefes alacak alanlar kazandırmakta kararlıyız. Küçük Kumla’da yıkımını tamamladığımız bina meydana dönüştürülüyor. Bunun yanında Gemlik’in hakim noktası olan Körfez manzaralı Atatepe’de sosyal tesis inşaatımızı yeni yılda başlatıyoruz.” dedi.
Büyükşehir Belediyesi, Atıcılar Spor Kompleksi, Vatan Mahallesi Spor Tesisleri, Şahin Başol Spor Tesisleri, Ertuğrulgazi Mesken Spor Tesisleri, Şükraniye Spor Tesisleri, Arabayatağı Spor Tesisleri’ni de yeni yılın ilk aylarında hizmete açacak.
Erikli Yüzme Havuzu, Kestel ve Gürsu Yüzme Havuzları, Esenevler Karate Spor Salonu gibi tesisler de yeni yılda Bursalıların hizmetine açılacak.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar