Kişisel Site

cabadak_banner

Bütçe açığı azaldı

15 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 501 Görüntülenme

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl ocak-mart döneminde bütçe açığının yüzde 63,6 azalarak 4,1 milyar liraya düştüğünü bildirdi.

 

Şimşek, ”Makroekonomik Gelişmeler ve 2011 İlk Çeyrek Bütçe Gerçekleşmeleri” konulu basın toplantısında, bu yıl mart ayında bütçe açığının bir önceki yılın aynı ayına göre sadece yüzde 2,8 artarak 6,1 milyar lira olduğunu belirtti.
Enflasyonun ise bu dönemde yüzde 4 olduğunu yani reel düzeyde bütçe artışı değil azalış yaşandığını ifade eden Şimşek, yine geçen yıl mart ayında 1,6 milyar lira olan faiz dışı açığın, bu yılın aynı döneminde yaklaşık 2,1 milyar lira olduğunu, yılın ilk çeyreğinde faiz dışı fazlanın 2,7 kat arttığını anlattı.,

Şimşek, faiz dışı açıkta bu sene tarıma ilişkin bazı transfer ödemelerinin geçen sene şubat ayındayken bu sene mart ayına kısmen kaydığı için böyle bir rakamın ortaya çıktığını kaydetti.
Bu yılın mart ayında bütçe gelirlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 artarak 20,7 milyar liraya, bütçe giderlerinin yüzde 14,3 artarak 26,8 milyar lira olarak ulaştığını belirten Şimşek, 2010 yılı mart ayında vergi gelirlerinin tamamen baz etkisi nedeniyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,7 artarak 16,6 milyar lira olduğunu söyledi.
Şimşek, faiz hariç bütçe giderlerinin de mart ayında yüzde 19,3 oranında artarak 22,8 milyar lira olduğunu açıkladı.

OCAK-MART DÖNEMİ
Şimşek, ocak-mart dönemine bakıldığında esas bütçenin güçlü performansının burada görüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
”2011 yılı ocak-mart döneminde açık yüzde 63,6 azalarak 4,1 milyar liraya düştü. Geçen sene ilk çeyrekte bütçe açığı 11,3 milyar liraydı. Bu çok güçlü bir bütçe performansıdır, bir seçim yılında aslında bütçe disiplininin hiçbir şekilde ödün verilmediğinin göstergesidir. 2010 yılının ilk üç ayında faiz dışı fazla 3,7 milyar liraydı, bu sene 9,8 milyar liraya çıktı. Faiz dışı fazla yılın ilk üç ayında 2,7 kat artmıştır.
Ocak-mart döneminde bütçe gelirleri geçen yıla göre yüzde 20,5 artarak 68,7 milyar lira, bütçe giderleri ise sadece yüzde 6,6 artarak 72,9 milyar lira olmuştur. Vergi gelirleri ilk çeyrekte geçen yıla göre yüzde 19,9 artarak 57,5 milyar lira, faiz hariç giderler yüzde 10,3 artarak 58,9 milyar lira oldu.
2010 yılının ilk üç aylık dönemine baktığınız zaman vergi gelirlerinin faiz hariç giderleri karşılama oranının yüzde 89,8 idi. Bu sene bu oran yüzde 97,6 çıkmıştır. Bu güçlü performans neyi anlatıyor, 2011 yılı bütçe hedeflerinin son derece gerçekçi, erişilebilir ve bütçe performansının hedeflenenden daha iyi olduğunu gösteriyor.”

DÜNYADAKİ GELİŞMELER
Bakan Şimşek, toplantıda dünya ve Türk ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Bugün itibariyle dünya ekonomisinde küresel büyüme beklentilerinin zayıflamaya başladığını, buna karşılık küresel enflasyonist beklentilerin yükseldiğini kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:
”Bu da maliye politikalarının sıkılaştırılmasını gerektiriyor. Bu sıkılaştırmalarda başladı. Faizlerin yükseldiğini görüyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde ham petrol fiyatları yüzde 20 arttı. Ham petrolde 4 aydaki fiyat artışı ise yaklaşık yüzde 40 oldu. Bu büyüme ve enflasyonu olumsuz etkileyen önemli bir risktir. Petrol fiyatlarının geldiği nokta dünya ekonomisi için çok büyük bir risktir. Güçlü avro, yükselen bir faiz var. Avronun güçlenmesi, Türkiye’nin dış dengesi için, turizm için olumlu ama bu durum AB’yi olumsuz etkiliyor, büyümeyi olumsuz etkiliyor. Kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerde devam ediyor. Bunlarda çıkışı zorlaştırıyor. Bu endişeler 880 milyar avroluk pakete rağmen giderilemedi.
Dış ekonomiyi etkileyen diğer faktörde Japonya’daki büyük deprem. Küresel ekonomi ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bu büyüme beklentilerini aşağı, enflasyon beklentilerini ise yukarı çekiyor.”

TÜRKİYE KRİZ ÖNCESİNE GÖRE DAHA İYİ DURUMDA
Bakan Şimşek, dünya ekonomisindeki bu duruma karşın Türkiye ekonomisinin 2010 yılında güçlü bir çıkış yaptığını, yüzde 3,5’luk hedefine karşılık yüzde 9 büyüme gösterdiğini söyledi.
Kriz dönemi 100 olarak alınırsa, bugün ekonomide 105,4’lük bir rakama ulaşıldığını kaydeden Şimşek, ”Türkiye kriz öncesine göre çok daha iyi bir duruma geçti” dedi.
Enflasyonun da yüzde 7,5’luk hedefin altında gerçekleştiğini ve 2010 yılının yüzde 6,4’lük enflasyonla kapatıldığını kaydeden Şimşek, faizlerdeki düşüşün de devam ettiğini, aynı şekilde Türkiye’nin risk priminin aşağı indiğini vurguladı.

BORÇ STOKU DÜŞÜYOR
Maliye Bakanı Şimşek, bugün bir çok gelişmiş ülkede kamu borç stokunun milli gelire oranının yüzde 80’leri aştığını, buna karşılık Türkiye’nin brüt borç stokunun milli gelire oranının yüzde 41,6, net borç stokunun milli gelire oranının da yüzde 29’un altında bulunduğunu bildirdi.
Türkiye’nin kamu finansman dengelerinin çok güçlü olduğunu dile getiren Şimşek, ülkemizin diğer güçlü tarafının da bankacılık sektöründe görüldüğünü vurguladı.

”YENİDEN YAPILANDIRMAYI SON GÜNE BIRAKMAYIN” ÇAĞRISI
Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, yeniden yapılandırmaya ilişkin işlemlerde bazı dairelerin 10 gün sonraya randevu verdiğinin belirtilmesi üzerine de, bunun kendisini üzdüğünü, yoğun bir şekilde bütün teşkilatı çalıştırdıklarını ve hizmet ettiklerini söyledi. Pazartesi günü itibariyle elektronik ortamda da vergi dairesine gitmeye de gerek kalmadan, başvuru yapılabileceğini bildiren Şimşek, bunun çok önemli inisiyatif, çok önemli bir çözüm olduğunu kaydetti.
Bakan Şimşek, ”Ben vatandaşlarımıza sesleniyorum lütfen son iki hafta kaldı. Son güne bırakmayalım, bir yığılma olmasın” şeklinde konuştu.
Yapılandırma için Maliye Bakanlığına gelen ve Bakanlığın yapılandırdığı dosya sayısının 2,5 milyona yakın olduğunu bildiren Şimşek, bunun da 2 milyon 172 bin 30 mükellefe denk geldiğini söyledi.
Yapılandırma sonrası gelir tahsilatı mümkün olan tutarın ise yaklaşık 14,3 milyar TL olduğunu, bunun tahsil edilebilecek bir kaynak olarak görüldüğüne dikkati çeken Şimşek, Kanundan yararlanmak için yaklaşık iki hafta bulunduğunu, son güne bırakmamak gerektiğini, erken başvurmanın mükellef açısından herhangi bir maliyeti, olumsuz bir tarafı olmadığını ifade etti.
Bakan Şimşek’in konuşmasında öne çıkan bazı ifadeler şunlar:
•Otomotivde şu anda gündemimizde vergi indirimi yoktur.
•Benzinde de herhangi bir vergi düşüklüğü öngörmüyoruz. Bu tamamen Türkiye’nin borçlanmasını, cari açığını arttırır, makro ekonomi istikrarını bozar.
•Eğer cari açık petrol fiyatlarından kaynaklanıyorsa, bunu bizim maliye politikası, para politikası tedbirleriyle sınırlamamızın sınırları var. Yani bizim yapabileceklerimizin sınırı var.
•Makro ihtiyati anlamda bddk’nın, merkez bankasının, bizim alacağımız tedbirler olabilir. Ama maliye politikası anlamında alınacak tedbirlerin amacı, gelir artışı olmayacak, iç talebi biraz daha makul bir düzeyde gidecek bir noktaya getirmek olacak.
•BDDK’nın devreye girmediğini nereden biliyorsunuz? muhtemelen onlar da arka planda çalışıyorlar. Maliye Bakanlığı olarak biz zaten devredeyiz.

AA

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar