Kişisel Site

cabadak_banner

Çılgın Proje: İstanbul Çıldırmış Olmalı

28 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 894 Görüntülenme

Günlerdir beklenen açıklama için kameraların karşısına geçen Başbakan Erdoğan, ‘İstanbul artık içinden iki deniz geçen bir şehir olacak’ dedi. Yer ve zamanı gizli tutacaklarını söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen projeyi açıkladı. Karadeniz ve Marmara arasında uzunluğu 50 kilometreyi bulan bir kanal açılacak. Derinliği 25 metre, genişliği ise 150 metre olacak. Projenin erini gizli tutan Erdoğan, sadece ipucu verdi: ‘Çatalcalılara hediye.

Dün kameraların karşısına geçen Başbakan Erdoğan’ın arkasında Boğaz Köprüsü’nün havadan çekilmiş bir fotoğrafı vardı. Eşsiz eserlerin gerisinde büyük hayaller olduğunu belirten Erdoğan, sözlerine Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Canım İstanbul’ şiiriyle başladı. İstanbul’da yönetime geldiklerinde çöp dağları olduğunu belirten Erdoğan, hayata geçirdikleri projeleri tek tek anlattıktan sonra şunları söyledi:

YER VE ZAMANI SAKLI TUTULACAK
– Bu ülkede hayal olan ne varsa projeye dönüştürdük. Artık daha büyük hayaller kuruyoruz. Açıklayacağım proje şahsım ve arkadaşlarımın olduğu kadar, yüzlerce yıl öncesindeki İstanbul idarecilerinin de hayaliydi.
– Proje çok boyutlu. Aynı zamanda bir enerji, aynı zamanda ulaştırma, bayındırlık, tarım projesidir. Bu proje bir şehircilik projesi, onun kadar aile, turizm, çevre projesidir. Her türlü olumsuzluğu önlemek adına projenin yeri ve maliyetini gizli tutmaya devam edeceğiz. Etüt çalışmaları iki yıl sürecek. Projenin yer ve zaman açısından bazı değişikliklere uğrayacak olması son derece tabiidir.

İÇİNDEN İKİ DENİZ GEÇEN TEK ŞEHİR
– İstanbul, içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşecek. İki yarım ada ve bir ada oluşacak. Karadeniz ve Marmara arasına yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapıyoruz. İstanbul’a ‘Kanal İstanbul’u kazandırıyoruz. Panama, Süveyş Kanalı’yla kıyas dahi kabul etmeyecek yüzyılın en büyük projelerinden biri için kolları sıvıyoruz. Kanal üzerine inşa edeceğimiz köprülerle kara ve demiryolu ulaşımı kesintiye uğramayacak.
– Üçüncü köprünün bağlantı yolları da bu kanal üzerinden geçecek. Boğaz trafiğini azaltacak ve riski minimize edecek. İstanbul Boğazı’nı yeniden Türkiye ve dünyaya kazandırıyoruz. Marmara’da demirleyen gemilerden artık büyük
oranda kurtuluyoruz, kirliliğin önüne geçiyoruz.
– Kanalın inşaatı on binlerce insanımıza iş imkanı sağlayacak. Kanalın etüt çalışmasında bütün öneriler dikkate alınacak. Çalışmayı dünyaya açık olarak yürüteceğiz.

INDEPENDENTA FACİASI İLHAM KAYNAĞI OLDU
İstanbul Boğazı’nda, Haydarpaşa Limanı’nın 800 metre açığında, 15 Kasım 1979 günü Türkiye saatiyle sabah 05.30’da bir kaza meydana geldi. Libya’dan yüklediği 94.600 ton ham petrolü Romanya’ya taşıyan Rumen bandıralı Independenta adlı tanker gemisi, Karadeniz yönünden gelen Yunan bandıralı Evriyali adlı kuru yük gemisine çarptı. İstanbullulara cehennemi yaşatan patlamanın ardından çıkan yangı 27 günde söndürülebildi. 43 gemi personeli hayatını kaybetti, yanmış cesetler kıyıya vurdu. Tonlarca petrol, denize karıştı. Deniz dibinde yaşayan canlıların yüzde 96’sı öldü. Independenta’nın ikiye bölünmüş enkazı yıllarca olduğu yerde kaldı, neredeyse İstanbul’un bir parçası oldu. Erdoğan, dünkü konuşmasında işte bu faciayı andı: İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum zaman Independenta faciasını düşündüm uzun süre, gece gündüz böyle bir şey bizim başımıza gelse ne yaparız diye kafa yordum, arkadaşlarımla konuştum. Helikopterle İstanbul’un üzerinde gezdik. On yıllar boyu zihnimizde şekillenen bu hayal bugün artık ete kemiğe bürünmeye başladı.

Çılgın Proje, İstanbul’a 2. Boğaz Yapılacak

Kanalın kardeşi liman
Başkan Topbaş, Kanal İstanbul için uzun zamandır çalıştıklarını belirterek, ‘Siz, insan yapımı ve 50 km’ye varacak bir kanal açıyorsunuz, doğaya müdahale ediyorsunuz… Bu bakımdan tabii ki çılgın proje’ dedi
Kanal İstanbul’un ‘mimarlarından’ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin bölgeye yeni bir çehre kazandıracağını ayrıca çıkacak hafriyatla Marmara Denizi’ne büyük bir liman yapılacağını açıkladı. Topbaş,  Kanal 24’te sunuculuğunu Yavuz Baydar’ın yaptığı ‘Açık Görüş’ programında, AKŞAM Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya ve Gazeteci Serpil Yılmaz’ın Kanal İstanbul projesine ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Topbaş’ın sorulara verdiği yanıtlar özetle şöyle:

6 YILDIR ÇALIŞIYORDUK
– (Ne zamandan beri haberdardınız?): Başbakanımız da ifade etti, bunu beraber çalıştığımız dar çerçeve diye bahsetti ama bu işin uzmanlarının da içinde olduğu bir çalışma grubu vardı. İki yıl kadar değil çok daha eski… 2005’lerden falan söyleyebilirim.
– (Yabancı firmalardan danışmanlık alındı mı?): Kısmen var ama daha çok Türkiye’den uzmanlar var. Üzerinde halen çalışmalar yapılıyor tabii bu sonuç değil.
– (Mimarlar karşı çıkıyorlar ve bu proje neden çılgın?) : İddia burada ciddi birtakım sıkıntılar ortaya çıkacak. Bu yönüyle baktığınız zaten böyle bir yorum gayet normal ama bu kadar değil. Esasında bu bütüncül bir plan içinde.
– Eğer siyasi bir tavırları ideolojileri yoksa inanıyorum ki  destek vereceklerdir. Hatta şurada şu yanlış oluyor diye katılmaları da gerekiyor.
– Hayallerin kurulması başka, realize edilmesi başka bir olay. Siz insan yapımı ve 50 km’ye varacak bir kanal açıyorsunuz, doğaya müdahale ediyorsunuz; bu bakımdan tabii ki çılgın proje.
AYASOFYA HAVAYA UÇAR
– Düşünün Kız Kulesi’nin önünden geçerken böyle bir tankerin patlayıp infilak ettiğini. Orada ne Ayasofya ne Sultanahmet Camii ne de Galata Kulesi kalır. O bölge uçar gider. Böyle bir sıkıntıyı da görüyorsanız bunun karşılığında bir alternatif bulmanız gerekiyor.
– Bu kanal, boru hatlarını iptal etme ya da vazgeçme anlamına gelmiyor.
– Gemiler Ahırkapı önünde demirliyor, Karadeniz girişinde de aynı şekilde. Yılda bu gemilerin bekleme sürecinden dolayı maddi kayıpları 1.4 milyar dolar civarında. Bunlara öyle bir cazip otoban yaparsınız ki onlar orada beklemez kanalı tercih eder. Siz bu parayı kente girdi olarak sağlayabilirsiniz.
– (Paralı mı olacak):
Tabii ki.
– (Montrö Sözleşmesi?..): Burada zorlayamazsınız, siz daha cazip daha rahat yani paralı yolu niye tercih ediyoruz, çünkü rahat. O gemi beklemek yerine ‘buradan geçeyim’ diyecek.
– (Deniz trafiği dışında başka argüman?): Kente artı değerler, modernleşme, dünya ile yarışma ve ekonomik güç getirecek.
– Kalkıp da herkese üç beş kuruş hesabına yatırarak bunu çözemezsiniz, gücünüze güç katacak dünyayı etkileyeceksiniz.
70 CENT’LE BU OLMAZDI
– ‘Eski siyasiler bahsettiler’ diyorsunuz demek ki bir ihtiyaç vardı da bahsettiler. Geçmişte 70 cent’e muhtaç ülkede bunu yapamazsınız.
– Kalkıp da ‘bir kanal yapacağız İstanbul susuz kalsın’ diyebilir miyiz. Burada kesinlikle çevre ve yeşil etkilenmeyecek.
YENİ LİMAN İNŞA EDİLECEK
Bu sadece 145 metre değil, yer yer genişliyor, en dar noktası öyle. Burada çok ciddi hafriyat var, bu hafriyatla birlikte zaten Marmara’da dünya ölçeğinde ciddi bir limana ihtiyaç var. Haydarpaşa dünya ölçekli limanlar arasında esemesi okunmayacak ölçekte. Liman için gerekli malzemeyi oradan karşılayacağız.
FİNANSMAN SORUN OLMAZ
– (Finansman nasıl sağlanacak): Bugün  ihaleye çıksanız buradaki 1.4 milyar doları görüp talip olurlar, bunun kente katacağı değerler var, orada oluşturulacak yeni turizm alanları, fuar alanları  yeni yerleşim alanları gibi…
– (Yap-işlet-devret var mı?): Bu kanal kendi finansmanını kendisi oluşturur, yap işlet olarak bunu rahatlıkla verebilirsiniz.
– (Sizce halk bunu onaylayacak mı?): Siyaset buraya girmezse politik bir değerlendirme yapılmazsa bu işin doğru olduğu ortaya çıkar.
– (Sizin içinize siniyor mu?): Prensipte doğru gerekli olarak görüyorum. Bir çevreci olarak bunu söylüyorum.
‘MALİYETİ 10 MİLYAR DOLAR’
Projenin maliyetiyle ilgili ilk açıklama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan geldi: ’10 milyar doların üzerinde olabilir.’ Uzmanlar ise projenin maliyetinin 20 milyar doları bulabileceğini düşünüyor.

İstanbul’u ya uçurur ya bitirir
Erdoğan’ın açıkladığı ‘Çılgın Proje’ bilim insanlarını ve iş dünyasını böldü:
– Ahmet Vefik Alp (Mimar):
Proje İstanbul’u ya uçurur ya bitirir.  İstanbul Manhattan olacak mı? Evet olur. Ancak aramızda fark var. Manhattan da tersine göç var ama İstanbul göç alıyor.
– Yılmaz Kuyumcu (Mimar): Karadeniz’le Marmara’yı birleştirmeyi amaçlayan proje anlamlı değil, saçma. Ekolojik sistemi tamamen etkiler. Ayrıca yeni bir fikir de değil.
– Doğan Kurban: Herkes her şeyi söyleyebilir. ‘Aya gideceğim’ diyebilir. Ancak tüm detayları ortaya çıktığı zaman değerlendirilir.
– Nuran Evrensel (Mimar): Ülkemiz için ne varsa yanındayım. Kim yaparsa yapsın. Ancak yapılması gereken o kadar şey varken 2023’ü düşünmenin zamanı değil.
– Tayfun Kahraman (Şehir Plancıları Dern. Bşk.): Siyasi proje. Kanal İstanbul’un geçeceği güzergahın doğal kaynakları su havzalarının olması nedeniyle tehlikeleri ortada. Bu güzergahın 3’üncü köprüyle de örtüştüğünü görüyoruz. İstanbul’a yeni yerleşim yerine mevcut binaların deprem açısından güçlendirilmesi daha doğru.
– Deniz Sözüdoğru (Grenpace İletişim Sorumlusu): Proje, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ada kurma-kanal açma projelerini anımsatıyor. Gereksiz yere inanılmaz enerji harcanacak. Çimentosu, kumu için doğal alanlar tahrip edilecek.
– Salih Bezci (ATO Başkanı): Kanalın genişliği yer yer 500 metreye çıkartılarak buralara yat limanları yapılmalı. Benzer proje İzmit için de düşünülebilir. Neticede ülkeye katkı sağlayacak yatırımlar.
– Nurettin Özdebir (ASO Başkanı): 73 milyonun burada oluşacak ranttan nemalanması şartıyla projeyi destekliyorum.
– Serdar İnan (İnan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı): Bu kanallar üzerinde yapılacak lüks konutları yabancılara satmamız lazım. Türkiye’nin ne büyük madeni ne de petrolü var. İspanya’yı İspanya yapan Araplara sattıkları 400 milyar euroluk garimenkul. O kanalı yapma hakkını bana verin size 30 milyar dolar ödeyeyim.

‘Montrö’ gündeme gelebilir
– İlter Türkmen (Eski Dışişleri Bakanı): Geçişle ilgili güvenceler sağlanırsa uluslararası alanda itiraz gelmesi için sebep yok. Ancak, cevap bekleyen pek çok soru var. Her gemi geçebilecek mi? Özellikle savaş gemilerinin geçişi söz konusu olabilecek mi? Süveyş Kanalı paralı ve İran, savaş gemilerini buradan geçirip Suriye’ye götürmüştü. Kanal olunca tam bir serbestlik söz konusu oluyor. Montrö Boğazlar Sözleşmesi yeniden gündeme gelebilir. Yeni projeden geçişler ücretli mi olacak? Mevcut duruma göre gemiler klavuz kaptan almaları halinde sadece bir ücret ödüyor.

Deprem açısından risk yok
– Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Düşünülmesi gereken Marmara Denizi’nde olacak olası depremin büyüklüğüdür. Asgari ölçüde zarar görmek için bir ‘tasarım depremi’ çalışması yapılmalıdır.
– Prof. Ahmet Ercan: Proje deprem riski taşımıyor. Karadeniz bağlantıları deprem açısından sakıncalı olan yerler değil.

İlk öneri Osmanlı’da
KARADENİZ-Marmara kanal projesi Osmanlı döneminde 7 kez gündeme geldi. Sakarya Nehri’ni Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi’ne bağlama fikri ilk kez Kanuni Sultan Süleyman döneminde ortaya atıldı. Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa, Sakarya’yı Sapanca Gölü yoluyla İzmit Körfezi’ne bağlamak istedi. Proje için de Mimar Sinan’ı görevlendirdi. Kanal ve kazı yapılmaya başlandı, kazılar Körfez tarafından 15 kilometre ilerledikten sonra savaşlar nedeniyle yarıda kaldı. Bu proje Osmanlı döneminde 6 kez daha gündeme geldi ama ertelendi. Ercan SARIKAYA-İSTANBUL

Çılgın Proje, İstanbul’a 2. Boğaz Yapılacak

Yeni bir Kardak krizi yaratmasın
– Çılgın Proje yarışması başladı.! Organize eden ÖYSM Başkanı Ali Demir..
– Bu proje çılgın mı yoksa çılgınlık mı?
– Çılgın proje, bakalım başarabilecekler mi?
– ‘Çılgın Proje’yi bilen biliyormuş:
– Çılgın Sedat’tan ‘Çılgın Proje’ için bir şarkı bekliyoruz.
– Bu Çılgın Proje Yunanistan’la aramızda yeni bir ‘Kardak krizi’ yaratmasın.
– Çılgın Proje yıllar önce açıklanmış.
– Aman ne çılgın proje,dünyada kanal ilk kez yapılıyor sanki? Çok mu lazımdı İstanbula? Trafik sorununu, halkı kanaldan geçirerek çözerler…
– Çılgın Proje, çılgın dürüm gibi yenir ve biter. İstanbul burası ne saçmalıyorsun.
–  Çılgın Proje yapmak, tasarlamak, düşünmek, uygulamak herkeese nasip olmaz.

Aksam.com.tr

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...

Yorumlar