Kişisel Site

cabadak_banner

Diyet yapanlara müjdeli haber!

24 Temmuz 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 460 Görüntülenme

diyet resimUzmanlar yanlış olduğunu söylese de yaz mevsimi diyet mevsimi…

“Diyetteyim, o yasak, bu yasak” türünden cümleler herkesin dilinde. Oysa damak tadınızdan taviz vermeden kilo vermek mümkün. Yapmanız gereken tek şey, yediklerinizin miktarına dikkat etmek.

sağlık açısından en doğrusu. İki adet çiğköfteyi 1 dilim ekmek yerine tüketebilirsiniz.

İçli köfte: Güneydoğu mutfağının gözbebeği içli köftenin kızarmışı yerine haşlanmışı tercih edildiği sürece sorun yok. Zira bir adet haşlanmış içli köfte 1 dilim ekmek, 1 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağa denk geliyor.

Patates kızartması: Yağda kızartılan patates, tavada durduğu kadar masum değil maalesef. Kızartma yağlarının kalp ve damar sistemini tehdit ettiğini unutmayın. İştahınızı dizginleyemediğinizde 10 adet ince dilim patates kızartması yiyebilirsiniz. Bu miktar 1 dilim ekmeğe karşılık gelir.

Döner: Yüz gram et döner, ortalama 3 köfte et ve 2 tatlı kaşığı yağ ile aynı enerjiye sahip. Dürüm olarak alındığı zaman 4 dilim ekmeğin kalorisini de buna ekleyin. Ortaya çıkan kabarık hesap ışığında, siz siz olun döneri yarım porsiyondan fazla tüketmeyin.

Su böreği: İki kibrit kutusu büyüklüğündeki su böreği, iki dilim ekmek, yarım köfte kadar et ve 2 tatlı kaşığı yağ yerine içerir. Su böreğini mideye indirirken içiniz kan ağlasa da yanınızdakine ikram etmeyi ihmal etmeyin.

Baklava: En fazla enerjiye sahip besinler arasındaki bu lezzete hapur hupur yutulan bayram şekeri muamelesi çekmediğiniz sürece sorun yok. Bir dilim kuru baklava ortalama 1 dilim ekmek, 2 tatlı kaşığı şeker ve 2 tatlı kaşığı yağ içeriyor.

Simit: Simit 4 dilim ekmek yerine geçiyor. Ancak yarım tatlı kaşığı yağa denk gelen üzerindeki susamları da unutmamak gerekir.

Benzer Yazılar

Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat
Bir çok hasta doktora gitmeden önce randevu alırken hangi bölüme gideceği konusunda problem yaşamaktadır. Hastanelerde bulunan belli başlı uzmanlık alanlarından hangisinin kendi hastalığına baktığı bilmeyen bir kişi hem randevu alırken hem de muayene olurken hem zorlanacak hem de başkalarının hakkını alacaktır....
İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...
Faruk Çelik’ten Şeker Hastalığından Erken Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber
Bakan Faruk Çelik, her şeker hastasına malulen emeklilik maaşının bağlanamayacağının altını çizdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1970′li yıllarda çıkartılan Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliğin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını söyledi. Her...

Yorumlar