Kişisel Site

cabadak_banner

Doğalgaz Nasıl Tasarruflu Kullanılır? Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Püf Noktaları

19 Aralık 2012 | Yazar: pregaph | Henüz yorum yapılmamış | 2.010 Görüntülenme

Doğalgaz faturaları kışın bütçeleri biraz zorlar. Özellikle çok soğuk ve karlı geçen bölgelerde doğalgaz faturasını düşürmenin püf noktaları vardır. Doğalgaz Nasıl Tasarruflu Kullanılır? Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Püf Noktaları
Doğalgaz Nasıl Tasarruflu Kullanılır? Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Püf Noktaları

Doğal gaza yapılan zamlar nedeniyle kabaran faturaları, tasarruf yaparak azaltmanın mümkün olduğu belirtildi. Geçen yıl kışın ortalama 250 yeni lira ödeyen bir abonenin faturası bu yıl yaklaşık 400 YTL’ye çıkıyor. Bu durumda da tüketicilerin önlemlerini alarak tasarruf etmesi sağlanıyor.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) yayınlarından derlenen bilgilere göre, doğal gazla ısınan binalarda tasarruf büyük oranda iyi bir yalıtımla sağlanabiliyor.İşte abonelerin yapması gereken bazı tasarruf önlemleri;

– Camların ısıcam (çift cam) olması kışın ısı kaybında yüzde 40-50, yazın ise yüzde 15 tasarruf sağlıyor.

– Radyatörlerin üzerinin ve önünün estetik nedenlerle kapatılmaması gerekiyor. Radyatörün arkasındaki duvara folyolu levhalar koyarak yakıttan yüzde 15 tasarruf edilebiliyor.

– Pencere ve kapı izalosyonunun tam olarak yapılması halinde ise yüzde 15 tasarruf sağlanabiliyor.

– Konutlarda kalın ve pencereyi tamamen kapatan perdeler kullanılması ısı kaybını önemli oranda azaltıyor.

– Kış aylarında odaların havalandırmasının ise tam açık pencereler ile kısa süre için yapılması gerekiyor.

– Gece ve gündüz kullanılmayan alanların ısıtılmaması ve kapılarının kapalı tutulması ile de tasarruf sağlanabiliyor.

– Zaman ayarlı termostat kullanmak da tasarrufa yardımcı oluyor. Ancak, termostatların kapı, pencere ve ısı veren aletlerin uzağına monte edilmesi gerekiyor. Konuttan bir günden fazla ayrılınması halinde de termostatın kapatılması öneriliyor.

– Termostatın 19-20 dereceden fazla bir değere ayarlanması halinde ise her 1 derece için yüzde 6 daha fazla doğal gaz tüketiliyor.

– Binanın çatı, duvar ve pencere izolasyonunun tam olması halinde yüzde 10-20 arasında tasarruf sağlanıyor. Bu tür ısı yalıtımı inşaat maliyetini yüzde 3 artırmasına rağmen yıllık yakıt tüketimini yüzde 50 azaltıyor.

– Doğal gaz sobasının filtrelerinin ayda bir kez temizlenmesi ya da değiştirilmesi, evin etrafının yeşillendirilmesi, kullanılmayan baca deliklerinin kapatılması da yakıt ve ısı tasarrufu sağlıyor.
.Bacalı doğal gaz cihazlarının dolap içerisine yerleştirilmesi cihazın ortamdan hava almasını engelleyerek verimini düşürüyor.

– Kuru havada soğuk daha çok hissedileceği için odaların nemlendirilmesi, apartman kapılarının kapalı tutulması, doğal gaz tesisatlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekiyor. 

– Doğal gaz cihazlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması da verimi artırarak önemli oranda tasarruf sağlıyor.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar