Kişisel Site

cabadak_banner

Dünya Türk Girişimciler Kurultayı

23 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 409 Görüntülenme

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK)’nin en önemli faaliyetlerinden biri olan Dünya Türk Girişimciler Kurultayı bu yıl 18-19 Kasım 2011 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onurlandırdığı Dünya Türk Girişimciler Kurultay’ında, Bakanlar Kurulu üyelerinin katıldığı oturumlar ve çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi.
 
Kurultaya birçok seçkin davetlinin yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu ile KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’da katıldı.
 
T.C. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB-DEİK-DTİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın açılış konuşmaları ile başlayan DTİK Çalıştayı, Eş Zamanlı Bölgesel Oturumlar;  Amerika ve Latin Amerika Oturumu, Avrasya Oturumu, Asya – Pasifik Oturumu, Afrika – Orta Doğu – Körfez Oturumu, Avrupa ve Balkanlar Oturumu ile devam etti.
 
Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nın ikinci gününde gerçekleştirilen ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı ”Bakanlar Oturumu”nda konuşan Ergün, 2012 yılından itibaren bugün iş adamlarının bir araya geldiği gibi dünyadaki Türk bilim adamlarının da bir araya geleceği bir büyük organizasyonu gerçekleştirmeye başlayacakları kaydetti.
 
Ergün, ”Türkiye’de üretilecek yerli otomobile ilişkin bir soru üzerine ” Otomotiv sektöründe Türkiye’nin 50 yıllık bir birikimi bulunduğunu, otomotiv sektöründe Türkiye’nin çok güçlü bir yan sanayisinin ve teknolojik birikimin ortaya çıktığını anlatarak, ancak bu 50 yıllık deneyimin içinde zaman zaman bazı denemeler olsa da milli bir marka ve model oluşturma konusunda başarı elde edilemediğini ifade etti. 
 
Bugün, 50 yıllık birikimden sonra artık hükümetin programına da yerli otomobil üretilmesi konusunun girdiğini belirten Ergün, önümüzdeki süreçte yerli bir marka ve modelin hem iç pazara hem de dünya pazarlarına sunulması için gereken çalışmaları başlattıklarını hatırlattı. 

Bakan Ergün, hem içten yanmalı motorlarda, hem de elektrikli araçlarda bu atılımın birlikte yapılabileceğini ifade ederek, 2010 yılında Türkiye’nin iç pazarında 510 bin otomobil satışı gerçekleştirildiğini, 2011 yılında bu rakamın 600 bin adet rakamını geçeceğini ve birkaç yıl sonra da sadece otomobildeki iç pazarın 1 milyon adetlik rakamı aşacağını kaydetti.
 
İç pazarın sadece yüzde 30’unun Türkiye’de üretilen otomobiller tarafından karşılandığına işaret eden Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
”Türkiye’de iç pazar, Türkiye’de üretilen otomobiller tarafından tatmin edilemiyor. Yüzde 70 oranında ithalatla karşılanıyor. Müşteri taleplerini karşılayan model ve markalar olarak burada yeterli üretimi gerçekleştiremediğini görüyoruz. Bu nedenle hem dünyadaki diğer markalara Türkiye’de yeni yatırım yapma davetimizi tekrarlıyoruz hem de artık bu büyüyen pazarda Türkiye’nin kendi marka ve modelini oluşturma konusunda da çok avantajlı bir konumda olduğunu görüyoruz.
 
Tasarımdan üretim aşamasına kadar her şeyi yapabilecek güçlü bir yan sanayiye sahibiz. Yan sanayideki firmalarımız dünyanın hemen hemen tüm markalarına otomotiv yan sanayiyle ilgili parçaları üretme imkanına sahiptirler. Yeter ki Türkiye’de yeni bir organizasyon, yeni bir çalışmayla bu mesele bir noktaya bağlanabilsin. Bu noktada özel sektörü teşvik ediyoruz. Her türlü önlerindeki engeli kaldırma çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah 2012 yılındaki yeni teşvik sistemininde ortaya çıkmasıyla bu konudaki adımlar netleşmiş olacaktır. Kuşkusuz elektrikli araçlarda da aynı teşvikler devam etmektedir.”
 
Nihat Ergün, yeni uygulamaya koydukları vergi teşviki ile zaten elektrikli araçların kullanımını teşvike başladıklarını dile getirerek, 1600 CC’ye kadar olan motorlarda ÖTV yüzde 37 uygulanırken, bu oranın elektrikli araçlarda yüzde 3’e indirildiğini hatırlattı.
 
Elektrikli otomobillerin kullanımıyla ilgili çok ciddi teşvik adımı atıldığını ifade eden Ergün, şunları kaydetti:
 
”Ancak elektrikli otomobillerle ilgili henüz daha son sözler söylenmedi. Daha alınması gereken mesafeler var, bataryanın süresi, aracın hızı, aracın batarya ile yapacağı kilometre gibi, daha alınması gereken mesafeler var. ARGE çalışmaları özellikle elektrikli araçlarda çok daha yoğunu bir şekilde devam ediyor.
Bunlar Türkiye’de de devam etmektedir. Dolayısıyla bizim Türkiye’de hem içten yanmalı hem de elektrikli araçlarda yerli bir marka ve model sürecini teşvik ettiğimiz bilinmektedir. Onun için Türkiye’de çıkacak markanın elektrikli araç olması veya içten yanmalı motorlu bir araç olması bizim açımızdan fark etmiyor, sektörü iki açıdan da teşvik eden iki açıdan da destekleyen bir yaklaşım içindeyiz”
 
Bakan Ergün, Türkiye’nin rekabet avantajının ucuz işgücünde, ucuz hammaddede ve ucuz enerjide olmadığına işaret ederek, Türkiye’nin buralarda rekabet üstünlüğü ararsa yakalayamayacağını ve bulamayacağını kaydetti.
 
Türkiye’nin rekabet avantajının daha ilerde olduğunu, Türkiye’nin ARGE’ye, inovasyona, tasarıma, markalaşmaya önem vermesi gerektiğini ve buralarda avantaj elde edebileceğini anlatan Ergün, 2023 vizyonu çerçevesinde Türkiye’de kamu ve özel sektör olarak, Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde 3’ü kadar bir payı ARGE’ye ayırmak istediklerini belirtti.
 
Bakan Ergün, 2017 yılında GSMH’ya ayrılan payı yüzde 2’ye çıkarmak istediklerini bildirerek, bunun çoğunluğunun da özel sektörün yapmasını istediklerini dile getirdi.
 
Bundan 7-8 yıl evvel Türkiye’de GSMH’nın binde 40’ı kadar bir rakamın ARGE’ye ayrıldığını ifade eden Ergün, bugün ise bu oranın binde 85 oranına çıktığını söyledi. 9 yıl evvel Türkiye’nin GSMH’sinin 230 milyar dolar seviyesinde olduğunu anımsatan Ergün, 230 milyarın binde 40’ı kadar bir rakamın ARGE’ye ayrıldığını, bugün Türkiye’nin GSMH’sinin 740 milyar dolar seviyesine geldiğini, bunun binde 85’i kadar bir rakamın ARGE’ye ayrıldığını belirtti. 

Nihat Ergün, 2023 yılında Türkiye’nin Milli Gelir hedefinin 2 trilyon dolar olduğunu, 2 trilyon doların yüzde 3’ü kadar bir rakamın ARGE’ye ayrıldığı düşünülürse, Türkiye’nin inavosyon, ARGE ve tasarım kabiliyetinin de boyutlarda olacağını bu rakamın ortaya koyduğunu anlattı.
 
Bundan 10 yıl önce Türkiye’de sadece iki tane teknoloji geliştirme bölgesi olduğunu anımsatan Ergün, bugün ise 40’dan fazla teknoloji geliştirme bölgesi olduğunu, yine bugün 107 tane büyük firmanın ARGE merkezi açtığını ve 15 binden fazla ARGE elemanının çalıştığını kaydetti. 
 
Nihat Ergün, ”Bugün Türkiye’de her yıl 500 gencimizi 100 bin lira hibe desteği vererek desteklemeye devam ediyoruz. Ve bu çocuklar teknoparklarda teknolojik araştırmalarına ve ürün geliştirmelerine devam etmektedirler” dedi. 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar