Kişisel Site

cabadak_banner

Dünyanın en iyi kadın hackerları kimlerdir?

27 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 1.094 Görüntülenme

Dünyanın en iyi kadın hackerları kimlerdir?

 Hackerlar kimilerine göre yeni çağın korsanları, kimilerine göre sanal alemin yaramaz çocukları, kimilerine göre ise algoritma ustaları. Filozof yada hırsız, dahi yada düzenbaz. Hackerlar bilişim dünyasının jokerleri, kesin olan tek şey ise sıradan insanlara kapalı bir dünyanın sırrına ermiş oldukları. Üstelik bu dünya sanal alemle de sınırlı değil.

Ancak kendilerine (“hacker”) diye tanımlayan ama gerçekte üstat olmayan bir grup daha var. Bunlar genellikle genç erkeklerden oluşur ve bilgisayar sistemlerini bozan ve telefon sistemini izinsiz kullanan insanlardır.

Kod üstadı olarak bilinen teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler olarak ta tanımlanıyorlar.

Ancak kendilerine (“hacker”) diye tanımlayan ama gerçekte üstat olmayan bir grup daha var. Bunlar genellikle genç erkeklerden oluşur ve bilgisayar sistemlerini bozan ve telefon sistemini izinsiz kullanan insanlardır.

Bu bahsettiğimiz tanımlama içinde kadın hackerlar sayıca az olsada kodlama becerileriyle erkeklere taş çıkartıyorlar. Ancak bu bilgilerini kötü amaçla yapan kadınlarda var. Örneğin,Susan Headly gibi.

Amerikalı Susan Headly, Thunder (Gök gürültüsü) adıyla anılıyordu. 70’li ve 80’li yıllarda etkinlik gösteren Headly,Roscoe çetesiyle işbirliği yaparak telefon ağlarına girdi ve ücretsiz görüşmeler yaptı.

Tabi ki bu kötü örnek olan kadın hackerdi. Şimdi büyük başarı sağlayan kadın hackerlere dönelim.

Gelelim bu bilgilerini iyi niyetle kullananlara.

Listedeki kadın hackerların bazıları çok büyük şirketlerde çalışıyor. Google, Adobe ve Apple bu şirketlerden sadece birkaçı. Hackerların bazıları hardcore hacker, bazılarıysa web tasarım odaklı.

En başarılı kadın hackerlarEmily Chang/ San Francisco’da yaşayan Emily Chang Ideacodes adlı şirkette çalışıyor. Ayrıca kocası ile birlikte kurduğu Max Kiesler web dev / tasarım mağazası da bulunuyor. Emily’nin tasarımları oldukça da tanınıyor.En başarılı kadın hackerlarAmanda Wixted/ Amanda Wixted bir oyun programcısı ve iPhone oyunları için Zynga’da çalışıyor. Aslında, iPhone için Farmville oyununun bir numaralı sorumlusu olduğunu söyleyebiliriz. Zynga’ya gitmeden önce Amanda, Pac-Man’de çalışıyordu. Wixted, App Store’daki en popüler 10 iPhone oyununda onun eseri var.En başarılı kadın hackerlarPamela Fox/ Güney Kaliforniya Üniversite’sinde Bilgisayar Bilimleri Bölümünden mezun olduktan sonra 3D animasyon ve dilbilimi konularında iyi bir lisans ve master dereceleri aldı. O bir Geliştirici olarak Google için Sidney, Avustralya’da büyük çalışmalar yaptı.

En başarılı kadın hackerlarJeri Ellsworth/ Jeri Ellsworth kendini çok iyi yetiştirmiş. Elektrik ve makine mühendisi olan Jeri,bilgisayar çipi tasarımcı ve bu konuda da oldukça uzman. Kendisinin çocukken Commodore 64 kılavuzları okuyarak proglamayı öğrendiğine dair bilgiler var. Ellsworth, Oregon’da yaşayan bir danışman olarak çalışıyor, ve langırt makinelerine karşı ciddi bir tutkusu var.

En başarılı kadın hackerlarHilary Mason/ Veri işçisi bu kadın bilgisayar bilimleri profesörü. Mason Johnson & Wales Üniversitesi’nde araştırma yapıyor ve aynı zamanda bir bilim adamı olarak çalışmaktadır.En başarılı kadın hackerlarDanese Cooper/ Danese Cooper Wikimedia Vakfı’nda çalışıyor. Ve açık kaynak savunucusu. Bazı çevreler tarafından Açık Kaynak Divası” olarak biliniyor. Barış Gücü için de kendisi çalışmıştırEn başarılı kadın hackerlarLeah Culver/ Web uygulamaları ve Django geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir yazılım mühendisi. 2007 yılında, bir sosyal ağ sitesi olan Pownce’i kuran Leah, 2008 yılında bu siteyi sattı. Culver da açık kaynak savunucusu.En başarılı kadın hackerlarSarah Allen/ Sarah Allen After Effects gibi Adobe’nin en mükemmel programlarını geliştirmek için çalıştı, Shockwave, Flash video ve OpenLaszloweb uygulamaları onun diğer projelerinden. Adobe’den önce Apple ve Macromedia’da çalıştı.En başarılı kadın hackerlarJenn Lukas/ Jenn Lukas hayatta üç şeyi çok seviyor:Kahve, kedi ve XHTML. Jenn, ESPN, Johns Hopkins Üniversitesi, Birleşik Sağlık, ABC Sports ve Microsoft gibi büyük isimler için web tasarım projeleri yapıyor.En başarılı kadın hackerlarNicole Sullivan/ Bir performans mühendisi ve uluslararası evangelist olarak Yahoo’da çalıştı ve kendisi bir CSS uzmanı.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar