Kişisel Site

cabadak_banner

E-5 Yolu’ndaki Bin 305 Binanın Cephesi Yenilenecek

21 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 676 Görüntülenme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, E-5 ve E-6 yollarında gerçekleştireceği 2 proje ile reklam tabelaları ve klimalarla çirkin bir görünüm oluşturan binaların dış cephelerini yeniden düzenleyecek.

E-5 ve E-6 yollarında gerçekleştirilecek iki proje sayesinde Atatürk Havalimanı ve Boğaz Köprüsü ile TEM güzergâhındaki bin 305 binanın oluşturduğu çirkin görünüme son verilecek. Dış cephelerdeki reklam tabelaları ve klimalar kaldırılacak.

İstanbul’un tarihî görüntüsüne uymayan yüksek binalar ve çoğu yılların yorgunluğunu taşıyan virane görünümlü yapılar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin takibine takıldı. E-5 ve E-6 olarak bilinen D-100 karayolu ve TEM otoyolu üzerinde bulunan binaların cepheleri birer birer yenileniyor. E-5 karayolu üzerinde bulunan bin 305 yapının cephe görüntüleri Büyükşehir Belediyesi tarafından rehabilite edilerek güzelleştiriliyor. TEM otoyolu üzerindeki 126 bina 1 milyon 890 bin TL’lik proje ile yenileniyor. İki proje sayesinde Atatürk Havalimanı ve Boğaz Köprüsü ile TEM güzergahındaki binaların çirkin görünümüne son verilecek.

D-100 Karayolu Güzergâhı, Boğaziçi Köprüsü-Havaalanı Kavşağı Arası Cephe Rehabilitasyonu Kentsel Tasarım Uygulama Projesi’ kapsamında bin 305 adet yapının cephe rehabilitasyon projeleri ve güzergah modeli hazırlanıyor. Mimarlar, şehir plancıları ve harita mühendislerinden oluşan ekip projeyi Boğaziçi Köprüsü-Havaalanı Kavşağı arası D-100 güzergâhında bulunan 50 km alanda gerçekleştirilecek. Kentsel tasarım ilkeleri çerçevesinde, proje alanındaki yapıların dış cephelerine ait özellik ve karakteristikleri incelenecek. Yapı bilgi raporları hazırlanarak, yeni malzeme ve yapım yöntemleri araştırılacak. Cephe rehabilitasyon tasarım çalışmaları yapılarak, renk, biçim ve malzemeye ilişkin cephe önerileri hazırlanacak. Silüeti olumsuz etkileyen binalar tespit edilerek, bunlara ilişkin öneriler oluşturulacak. Projeye konu binaların dış cephelerinde bulunan ışıklı, ışıksız reklâm ve tanıtım panolarının şekil, ebat ve malzemelerine ilişkin tespitler yapılacak. Proje alanında bulunan binanın cephelerindeki reklam ve tanıtım levhaları, klima cihazları, yağmur suyu boruları, TV antenleri tespit edilerek, bina mimarisini olumsuz etkileyecek tüm unsurlar fotoğraflı bir şekilde belgelenecek.

Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Güzel Esenler” projesiyle de, çevre yoluna paralel binaların cepheleri yenileniyor. 1 milyon 890 bin liralık proje Esenler Belediyesi ile Türk Hava Yolları (THY) işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Projeyle Esenler’in ortasından geçen TEM ve E-5 bağlantı yolu üzerinde bulunan ve Oruçreis, Atatürk Havalimanı, Turgutreis, Birlik ve Fevzi Çakmak mahallelerindeki toplam 141 binanın mantolama ile birlikte cephe giydirmeleri yapıyor. Söz konusu binaların dış cepheleri, Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak düzenleniyor.

Kaynak: Zaman

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar