Kişisel Site

cabadak_banner

E-Devlet Üzerinden Cihaz Kayıdı Nasıl Yapılır? SIM Kilidi Nedir ? Nasıl Açılır?

28 Nisan 2014 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 2.510 Görüntülenme

SIM Kilidi Nedir? Sim kilidi genellikle Amerika’dan alınan cihazlar için kullanılan bir tabirdir. Apple’ın anlaşma yaptığı SIM şirketleri, sattıkları cihazın sadece kendi SIM kartlarıyla çalışmasını sağlayacak bir yöntem geliştirmiştir. Böylece aldığınız bir AT&T sim kilitli bir cihaz Türkiye’de Turkcell ile çalışmaz. Ve telefonu alan kişi anlaşması olan SIM şirketini kullanmaya mecbur olur.

amerikada stajtan telefon, amerikadan cep telefonu, amerikadan telefon getirmek, imei kaydı için gerekenler, imei kaydı için pasaport, imei kaydı nasıl yapılır, imei kaydı nasıl yapılır tarihi, imei kaydı ne zaman açılır, imei kaydı sorgulama, imei kaydı yapılır, imei kaydı yaptırma, pasaporta telefon kaydı, telefon için pasaport, wat ile telefon getirmek, work and travel 2012, work and travel 2013, work and travel için imei, yurtdışından telefon getirmek

Sim Kilidini Kaldırmak Mümkün Mü? SIM kilidini kaldırmanın çeşitli yolları vardır:

Bunlardan biri cihazın SIM kilitli olduğu operatörle iletişime geçmektir. Bazı operatörler bunu cihazın kontrat durumuna göre ücretsiz olarak sim kilidini açmaktadır. Ancak bazı operatörler bunu ücret karşılığı yapmaktadır. Örneğin İngiltyere Vodafone sim kilitli cihazınızı açtırmak için kontrat süresi dolduğunda İngiltere Vodafone SIM kartınıza 20 pound yüklemeniz sim kilidinizin açılmasını sağlayacaktır.

SIM kilidini açmanın bir diğer yöntemi de cihazınıza uygun Turbo SIM kullanmaktır. Turbo SIM cihazınızın sim yuvasına yerleştirilen, kendi SIM’inizle telefonun SIM okuyucusu arasında bulunan küçük bir çip. Bu çip telefonunuzun sim kart yuvasına takılıyor. Telefonun acil arama yaptığımızı zannedip, kandırmamızı sağlıyor. Böylece SIM kilidiniz açılmış oluyor.

Şuan iPhone 4 için olan Turbo SIM Modem Firmware olarak 4.11.08 ve 4.12.01 desteklenmiyor. 4S ve 5’ler içinse her sürüme uygun Turbo SIM şuan piyasa da mevcut. Ancak şunu da söylemenin faydası olacaktır. Turbo SIM sim kilidiniz için kesin bir çözüm değildir. Cihazınıza yeni çıkan bir güncellemeyi yüklediğinizda Turbo SIM’iniz devredışı kalabilir.

SIM kilidini açtırmanın diğer bir yöntemi de şuan aktif olmayan yazılımsal unlock yöntemidir. Bazen hackerların bulduğu bazı yazılımsal açılardan faydalanarak bu yöntem uygulanmaktadır. SAM Unlock yöntemi buna örnek verilebilir. Ancak bu yöntem şu an aktif değildir. Ayrıca cihazınızın Ayarlar> Genel> Hakkında> Modem Firmware bölümünden öğrenebileceği 01.59.00, 04.26.08, 05.11.07, 05.13.01, 05.12.01 ve 06.15.00 baseband’ına sahip iPhone sahipleri, cihazlarına jailbreak yapıp Ultrasn0w adlı tweak’i yükleyerek SIM kilitlerini açabilirler. Ayrıca iPhone 3GS sahipleri şuan ki basebandlarını RedSn0w adlı jailbreak programını kullanarak iPad baseband’a (06.15.00) yükselterek Ultrasn0w’u kullanabilirler.

Apple iPhone’ları Simlock ve Factory Unlocked olmak kaydıyla iki şekilde piyasaya sürmekte.

Simlock iPhone’lar kullanıcıların sadece satın aldığı ülkede ve operatörlerde çalışmak üzere kısıtlanan, Factory Unlocked iPhone’lar ise bütün ülkelerde ve operatörlerde çalışan cihazlardır.

Örneğin; Simlock iPhone’lar için Vodafone’dan alınan bir iPhone’un Turkcell veya Avea sim kartıyla çalışmaması yerinde bir olacaktır.

Simlock iPhone‘lar bazı ülkelerde Factory Unlocked iPhone’lara göre daha ucuza satılabilmektedir. Aynı özelliklere sahip iki iPhone’un arasındaki bu fiyat farkı da bazı kullanıcıları yanıltıp yanlışlıkla yurt dışından Simlock iPhone satın almalarına ve bu iPhoneları Türkiye’ye getirenlerin Türkiye’de kullandıkları operatör ile etkinleşmediğini gördüklerinde ise ciddi problemler yaşamalarına neden olabiliyor.

Örneğin; Amerika AT&T’den Simlock bir iPhone satın alırsanız bu iPhone’un Türkiye’deki operatörlerden hiçbiri ile etkinleştirilemediğini görebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda E-Devlet üzerinden nasıl kayıt yapabileceğinizi aşağıda paylaştım.

Eskiden iPhone’lar yazılımsal olarak Unlocked hale getirilip Türkiye’deki operatörlerde kullanılabiliyorlardı. Fakat yazılımsal olarak iPhone’ların Unlocked hale getirilmesi yeni bir güncelleme yayınlandığında veya cihazın bir nedenle sıfırlanması gerektiğinde Unlocked özelliğinin de silinmesinden dolayı problem olabiliyor. Apple’ın Simlock iPhone’ların yapılabilmesini engellemeye yönelik attığı adımlar bu seçeneğin kullanılabilmesini de olukça zorlaştırıyor.

Factory Unloked iPhone‘lar ise Simlock iPhone’lara göre daha pahalıya satılabiliyor ancak ülke ve operatör kısıtlaması olmadan tüm dünyada kullanılabiliyor. Elbette Factory Unlocked iPhone satın alan kullanıcılar güncellemelerini yapabiliyor ve iPhone’larından çok daha etkin bir şekilde yararlanabiliyorlar. Bu nedenlerle eğer yurt dışından iPhone satın almayı düşünüyorsanız mutlaka satın aldığınız yere iPhone’un Factory Unlocked olup olmadığını sormanızı tavsiye ederiz. Eğer satın almak üzere olduğunuz iPhone Simlock olarak satılan bir cihazsa bu iPhone’u kesinlikle almamanızı ve Factory Unlocked bir cihaz satın almanızı tavsiye ederiz.

E-Devlet üzerinden cihaz kayıdı nasıl yapılır?

Yenilenen süreçlerle beraber artık bir GSM operatörlerine ait bayilerin çoğunda cihaz kayıt hizmeti verilemiyor. Ancak cihaz kayıt işlemi sadece GSM operatölerine ait bayilerde yapılmıyor. E-Devlet kapısı üzerindende cihazları kayıt altına alınması için talep oluşturabiliyorsunuz. Bu işlemin nasıl yapıldığını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Cihazlarımızın kayıt altına alınması için şu işlemleri yapmamız gerekiyor;

1-Yurt dışına giriş çıkış yapmış ve Türkiye’ye giriş tarihi 1 Ay’ı geçmemiş pasaport. Örneğin ülkeye giriş tarihiniz . 01.06.2013 ise en son işlem yapabileceğiniz tarih 01.07.2013′tür ( KKTC giriş çıkışı yapanlar pasaport yerine yurda giriş belgeside kullanabilirler, bu durumda cihaz kayıt ekranında KKTC T.C Vatandaşı seçeneğini seçmeniz gerekiyor bu durumu aşağıda ayrıca tekrar anlatacağız.)

2-Anlaşmaları bankalara cihaz kayıt harcını yatırmış olmanız gerekiyor.

Bazı bankalar ödemeyi havale, EFT kabul edebililiyor, telefon ya da internet bankacılığı ile işlem yapabilmenize olanak tanıyabilirler. Bu hususlar için bankanızla görüşünüz.

3– E-Devlet şifreniz (e-devlet sistemini kullanabileceğiniz diğer sisteme giriş yöntemleri için https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden bilgi alabilirsiniz)

Bu şekilde yapacağımız kayıt işleminde hiçbir evrak ya da belge kişiden talep edilmemektedir.

4– https://www.turkiye.gov.tr adresine size uygun olan yöntemle giriş yapın.
5– e-Hizmetler seçeneğini seçin ve karşınıza çıkan ekrandan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu seçeneğinin altında bulunan BTK IMEI Kaydet sayfasına giriş yapın.

6– IMEI Kayıt Bireysel Başvuru ekranına bu şekilde giriş yaptıktan sonra aşağıdaki şekilde anlatılan alanları doldurun.;

Durum: Eğer KKTC haricinde başka bir ülkeden geldiyseniz örneğin Almanya, Japonya, Kazaksitan v.s. T.C. vatandaşı seçeneğini seçin. Ancak KKTC üzerinden ülke geldiyseniz bu alanı KKTC’den Gelen T.C. Vatandaşı olarak seçin.

Cep Telefonu: Kullandığınız telefon numaranızı bu alana yazın. Bu alana yazdığınız telefon numarası ile kayıt ettirdiğiniz telefonu kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Ancak kendi telefon numaranızı yazmanız ileride doğacak sorunlara çözüm bulabilmeniz için doğru olur.

IMEI No 1 – 2 – 3 : Bazı durumlarda telefonun birden fazla IMEI numarası olabilir. Bu durumda tüm IMEI numaralarının kayıt altına alınması gerekir. IMEI numaraları belli bir aligometri ile üretilir. Yani oraya bam başka üç farklı telefon IMEI numarasını girerek kayıt oluşturamazsınız. Sırası ile varsa 3 imei numarasınıda bu alana girin. Tek IMEI numarası kullanan telefonunuz varsa IMEI No 1‘i doldurmanız yeterlidir.

Yurda Giriş Tarihi : Türkiye’ye giriş yaptığınız tarihi girin.

Ülke: Alanın hangi ülkeden giriş yaptıysanız onu seçin.

Pasaport (Giriş Yapılan Belge) No: Burda dikkat etmeniz gereken husus eski pasoport ile yeni pasoportun bilgilerinin girişi farklıdır. Yeni çipli olarak bilinin pasoportlar bir harf ve dokuz rakamdan oluşur örneğin P123456789 gibi girmeniz gerekir. Eski pasoportlarda ise yedi rakam bulunur 1234567 şeklinde girmeniz gerekir. Ayrıca Kıbrıs‘tan giriş yaptıysanız yurda giriş belgenizin numarasını girmeniz gerekecektir.

Belge Türü : Eğer pasoport yerine kimlik, uçuş mürettebatı belgesi, gemi adamı cüzdanı ya da nato emir belgesi gibi evraklar kullanarak giriş yaptıysanız bu alana gerekli tanımlamayı yapın.

Sorgula düğmesine basın. Herşey yolunda gittiyer Onay formu ekranı açılacak ve formu ileteceğiniz ekrana yönlendirileceksiniz. Formu onaylayın artık işleminiz tamamlanmıştır.

*** Aynı T.C Kimlik numarası ile iki yıl içerisinde bir kere kayıt yapılabilir.

***Yabancı uyruklu olup cihaz kaydı yapmak isteyenler sadece yetkili GSM Operatör bayileri üzerinden kayıtlarını yaptırabilirler.

***Cihaz kaydı SimLock ile aynı şey değildir. Cihazınızı kaydetmiş olabilirsiniz ancak cihazın sim kilidi mevcutsa bu işlem sim kilidinin açılmasını sağlamaz.

***İmei numarası sahte kayıtlı ile işlenmiş numaralar kayıt altına alınamayabilir. Eğer böyle bir durum varsa 0312 232 23 23 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...
alis veris
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)'e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor. http://onhaberleri.com/turkiyede-e-ticaret-pazari-yuzde-42-buyudu 700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor. E-ticaret siteleri, ciro...

Yorumlar