Kişisel Site

cabadak_banner

E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur?

5 Ekim 2011 | Yazar: admin | 1 Yorum Yapılmış | 2.017 Görüntülenme

Vitamin İceren MeyvelerE Vitamini İçeren Besinler nelerdir, E Vitamini İçeren meyveler nelerdir, E vitamini olan besinler hangileridir, E vitamininin faydaları nelerdir, Vitamin eksikliği nedenleri, Vitamin hapları, vitamin ilaçları, Vitamin kaybını önlemek için, Vitaminlerin görevleri, Vitaminlerin önemi, Vitaminlerin yararları hakkındaki bilgiler.

Bu kısımdan E Vitamini İçeren Meyveler ve Sebzeler Nelerdir Hangileridir hep beraber öğrenelim arkadaşlar.

E VİTAMİNİ

Yararları: En iyi antioksidandır. Serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek kanser gibi dejeneratif hastalıkların oluşmasını engeller. Hücre zarı ve taşıyıcı moleküllerin lipid kısmını stabilize ederek hücreyi serbest radikaller, ağır metaller, zehirli bileşikler, ilaç ve radyasyonun zararlı etkilerinden korur. Bağışıklık sisteminin aktivitesi için gereklidir. Timus bezini ve alyuvarları korur. Virütik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini geliştirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Retina gelişimi için gereklidir. Serbest radikallerin katarakt yapıcı etkilerini önler. Yaşlanmaya karşı koruyucudur. Serbest radikallerin; dokular, deri ve kan damarlarında oluşturduğu dejenaratif etkiyi önler. Yaşlanmayla ortaya çıkan hafıza kayıplarını da önleyici etkisi vardır.

Hangi besinlerde bulunur?
Başta tahılllar olmak üzere yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur. Badem, ayçiçeği yağı, soya yağı, balık yağı, mısırözü yağı ve buğday tanesi en iyi kaynağıdır.

Eksikliği nelere yol açar?
E vitamini eksikliği ender görülür. Kansızlığa neden olabilir. E vitamini eksikliğinde kalp hastalıkları ve kanser riski artar. Çocuklarda hemolitik anemi ve göz bozuklukları, yetişkinlerde dengesiz yürüme, konsantrasyon bozukluğu, düşük tiroid hormonu seviyesi, sinir harabiyeti, uyuşukluk, anemi, bağışıklık sisteminde zayıflama görülebilir.

E vitamini

Prof.Dr.Osman Müftüoğlu
Antioksidan yararları nedeniyle yaşlanmayı ve yaşlılık belirtilerini geciktirir.
Cildi korur ve destekler.
Damarları güçlendirir, destekler ve korur. Aterosklerozu yavaşlatır.
LDL-kolesterolün damarsal zararlarını azaltır.
HDL-kolesterolü artırır.
Bağışıklık sistemini destekler.
Beyin fonksiyonlarını korur.
“Maküler dejenerasyon” dahil yaşlanmaya bağlı birçok göz sorununu engeller ya da geciktirir.
Beta karoten, selenyum ve çinko, E vitamininin etkilerini güçlendir

Vitamin E, kanser ve kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde önemli bir antioksidandır. Dolaşımı düzenler. Doku tamiri için gereklidir. Âdet öncesi şikâyetlerin tedavisinde yararlıdır. Yara iyileşmesinde iz oluşumunu azaltır. Kan basıncını düşürür. Kataraktı önler. Atletik performansı artırır ve bacak kramplarını rahatlatır. Saç ve cildin sağlığının devamını sağlar. Kansızlığı önlemede yardımcıdır. Erken doğan bebeklerde görülebilen bir göz hastalığı olan “pre-matür retinopati” gelişimini önler. Antioksidan etkisiyle, serbest radikal oluşumunu engelleyerek hücreyi hasar görmekten korur. Vitamin A kullanımına yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirir ve yaşlılık lekelerini önleyebilir. Vitamin E eksikliği sinirlerde hasara yol açabilir. Eksiklik belirtileri, kısırlık, âdet sorunları, sinir-kas sisteminde bozukluk, kırmızı kan hücrelerinin yaşam süresinde kısalma, rahimde bozukluklar olarak sayılabilir. Diyetteki vitamin E eksikliği ile kalp hastalığı sıklığı arasında da bir ilişki vardır.

Destekleyici dozda E vitamini kullanılıyorsa bu miktar günde 100-400 İU arasında olmalıdır. Bu miktardaki E vitaminini olağan beslenmeyle almanız olanaksızdır. 100 gr ceviz ve bademde 25 mg, ayçiçeği çekirdeğinde 50 mg, yer-fıstıgında 10 mg E vitamini bulunabileceği düşünülürse, destek olarak düzenli E vitamini alımının gerekliliği daha iyi anlaşılır.

E vitamini içeren besinler, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, fındık-ceviz gibi kabuklu yemişler, tohumlu bitkiler, tüm hububatlardır. Yüksek miktarlarda vitamin E içeren gıdalar, kahverengi pirinç, mısır ezmesi, yenebilen deniz yosunları, yumurta, süt, yulaf ezmesi, sakatat, soya fasulyesi, tatlı patates, suteresi, buğday olarak sayılabilir. Vitamin E içeren bitkiler, kaba yonca, ketentohumu, ısırgan otu, yulaf sapı, ağaççileğinin yaprakları, kuşburnudur. Vitamin E’nin kandaki düzeyinin devamı için, vücudun çinkoya gereksinimi vardır. Eğer vitamin E ve demir hapları birlikte kullanılıyorsa günün farklı zamanlarında alınmalıdır. Demirin inorganik formları (ferro sülfat gibi) vitamin E’ye hasar verir. Organik formdaki demir (ferroglukonat ya da ferrofuma-rat) vitamin E’yi etkilemez. Kan pıhtılaşmasını önleyici ilaç kullananlar, günlük 1 200 İU’dan fazla E vitamini almamalıdır, yüksek tansiyonu olanlar ise günlük 200 İU gibi düşük dozlardan başlayarak arzulanan miktarlara yavaşça yükselmelidir. Antioksidan etkisinden yararlanmak için E vitamininin, çinko ve selenyumla birlikte alınması önerilir. Yaşlılığı geciktirme programlarında kullanılan doz 400-800 ünite civarındadır.

Benzer Yazılar

Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat
Bir çok hasta doktora gitmeden önce randevu alırken hangi bölüme gideceği konusunda problem yaşamaktadır. Hastanelerde bulunan belli başlı uzmanlık alanlarından hangisinin kendi hastalığına baktığı bilmeyen bir kişi hem randevu alırken hem de muayene olurken hem zorlanacak hem de başkalarının hakkını alacaktır....
İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...
Faruk Çelik’ten Şeker Hastalığından Erken Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber
Bakan Faruk Çelik, her şeker hastasına malulen emeklilik maaşının bağlanamayacağının altını çizdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1970′li yıllarda çıkartılan Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliğin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını söyledi. Her...

Yorumlar

  1. zümrüt dedi ki:

    lütfen her besinle alakalı şeyler yazın lütfen