Kişisel Site

cabadak_banner

Egemen Bağış: CHP’nin Baasçılığı ilk defa işe yaradı

17 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 522 Görüntülenme

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Büyükçekmece İlçe Danışma Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yaklaşık 3 aydır Suriye’de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal’ın serbest bırakıldığını hatırlattı.

Ünal’ın özgürlüğüne kavuşmasını önemsediklerini belirten Bağış, milletçe bir an evvel Cüneyt Ünal’ı Türkiye’de görmek ve onların sevinç gözyaşlarına ortak olmak istediklerini söyledi.

CHP’NİN BAASÇILIĞI İŞE YARADI

Egemen Bağış, ”Bu kardeşimizin serbest bırakılması çok enteresan bir şekilde bazı CHP milletvekillerinin Suriye’ye yaptığı ziyarete denk getirildi. Bu da CHP’nin aylardır büyük bir hassasiyetle yürüttüğü Baascılığın ilk defa bir işe yaradığını göstermiş oldu. Kendi aralarında herhalde böyle paslaşıyorlar. Bunlar aynı statükocu zihniyetin mensupları. Çok şükür bu Cüneyt kardeşimize yaradı. İnşallah bir an evvel diğer gazeteciler de serbest kalır” diye konuştu.

”Esaret altında kalmak” deyince insanın aklına ilk Gazze’nin geldiğini ifade eden Bağış, ”Bugün Gazze’de muazzam bir dram, bir trajedi yaşanıyor ve acıdır ki Türkiye’den başka fazla sesini yükselten ülke de yok. Dünyanın başını kuma gömmekten vazgeçmesi gerekir” ifadesini kullandı.

Filistin devleti kurulmadıkça ne İsrail’e ne Orta Doğu’ya ne de dünyaya barış geleceğini kaydeden Bağış, artık İsrail ve Filistin devletlerinin, yan yana, huzur içerisinde ama birbirlerinin egemenliklerine saygı duyarak yaşama vaktinin geldiğini söyledi.

Bakan Bağış, Büyükşehir Belediye Kanunu’nun İstanbul gibi şehirlerde ”hizmet kanunu” olduğunu ifade ederek, ”Ümit ediyorum ki Büyükçekmece de AK belediyecilikten nasibini alacaktır. Çünkü Büyükçekmece, millete ‘susun lan’ diyen bir belediyeciliği hak etmiyor” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İYİ İNCİLEMEMİZ LAZIM

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, başkanlık sistemi tartışmalarına da değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Başkanlık sistemi diyoruz, hemen birileri rahatsız oluyor. Bugün dünyanın bütün güçlü devletlerinin başkanlıkla yönetilen ülkeler olması bir tesadüf müdür? Neden değil? Çünkü başkanlık sistemi, istikrarın en önemli güvencesi. Ülkemizde de AK Parti iktidarı gibi güçlü iktidarların olduğu dönemlerde çok şükür Türkiye ilerledi. Ne zaman bir koalisyon hükümeti iktidara geldiyse, bu ülke hep geriledi. Başkanlık sistemini iyi incelememiz lazım. Kimilerinin milleti korkutmak için başkanlık sistemini dikta rejimi gibi temsil etmeye çalışmasının ne kadar yanlış olduğunu da kapı kapı dolaşıp anlatmamız lazım. Türkiye’nin Anamuhalefet Partisi, partilerinin Cumhuriyetimizin kurucuları tarafından kurulduğunu anlatmaktan haklı bir onur duyuyor. Peki Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki sistemin bugün dünyadaki güçlü devletlerden farkı mı vardı? Yavru muhalefet partimiz, rahmetli Alpaslan Türkeş’in fikirlerini dile sıkça dile getiriyor. Türkeş’in yazdığı kitapta, başkanlığın bu millet için ne kadar doğru bir model olduğu anlatılır. İşlerine gelmeyince hemen çark ediyorlar.”

Gerçek başkanlık sisteminde devletin yargı, yasama ve yürütme erki arasında ciddi sorumluluk ve görev paylaşımı olduğunu anlatan Bağış, başkanlık sisteminin hiçbir zaman dikta rejimi olmadığını vurguladı.

Bakan Bağış, başkanlık sisteminin istikrarı güvence altına aldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

”Bizimkilerin işine gelmediği için karşı çıkıyorlar. Çünkü CHP şunu çok iyi biliyor, CHP zihniyeti milletin vicdanında yargılanıp müebbet muhalefete mahkum olmuş bir zihniyettir. Diyorlar ki, ‘Belki bir koalisyon hükümetinde ortak olabiliriz ama hiç bir zaman iktidar olamayız’. Bu yüzden Türkiye’de istikrar olmasın, koalisyon olsun, yolsuzluklar da yasaklar da patlarsa patlasın, yeter ki biz bir yerden içeride olalım. Küçük olsun ama bizim de olsun zihniyeti. Bu karanlık zihniyete karşı mücadele etmemiz gerekir.”

CHP’LİLER KOMEDİ FİLMLERİNDE BAŞROL OYNAYABİLİR

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Anamuhalefet Partisi’nin bazı milletvekillerinin kendilerini komik duruma düşürmekten zevk alabildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

”TBMM’de gaz maskesi takıp karşı sırada oturan arkadaşlarına biber gazı sıkan zihniyet yakışmıyor. Bunlar gerçekten her şeyin suyunu çıkardılar. Meclis Başkanımıza buradan bir çağrı yapmak gerekir; bu arkadaşların oyalanması için Meclis’te bir oyun parkı inşa etmek daha doğru olur. Muhalefet milletvekillerine de bir çağrım var; siz bu kafayla giderseniz siyasette hiçbir zaman başrol oynayamazsınız ama belki Kemal Sunal’ın bıraktığı açıklığı gidermeye talip olabilirsiniz, komedi filmlerinde başrol oynayabilirsiniz.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar