Kişisel Site

cabadak_banner

Egemen Bağış’tan vizesiz seyahat açıklaması

21 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 534 Görüntülenme

AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu Üyesi Cecilia Malmström’le Türkiye’ye vize muafiyeti sürecini görüşen Bağış, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

MANTIKSIZ VİZE UYGULAMASI KALKMALI

Malmström’ün, ”Türkiye’ye vize muafiyetiyle sonuçlanacak yol haritasını birkaç hafta içinde” sunma sözü verdiğini anlatan Bağış, bu metin ellerine ulaştığında değerlendireceklerini ve AB Komisyonu’yla müzakerelere geçeceklerini söyledi.

Bağış, ”AB’nin Türkiye’den birtakım beklentileri var, Türkiye’nin de AB’den beklentileri var. Bizim en büyük beklentimiz vatandaşlarımıza uygulanan haksız, hukuksuz ve mantıksız vizelerin son bulması” diye konuştu.

VİZESİZ SEYAHAT ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL

Bağış, Malmström’den Türkiye’ye sunulacak vize muafiyeti yol haritasının ”siyasi manevralardan uzak” ve objektif kriterler içereceği sözünü aldıklarını belirtti.

Egemen Bağış, ”Biz 75 milyon insanımızın AB üyelerine, Schengen ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla vizesiz gidebilmesini sağlamak istiyoruz. Bu bizim en temel hakkımız ve beklentimizdir. Vizesiz seyahat bize anamızın ak sütü gibi helaldir” ifadesini kullandı.

FULE’DEN TÜRKİYE’YE REFORM TEŞEKKÜRÜ

Bağış, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin 4 fasılda kapanış kriterlerini karşılama noktasında atılan önemli adımlar nedeniyle Türkiye’ye teşekkür mektubu gönderdiğini açıkladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şunları kaydetti:

”Füle, herkesin Türk-AB ilişkilerinin donmasını beklediği Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin dönem başkanlığında bile AB Komisyonu’yla tarihte ilk defa icat edilen pozitif gündem kavramı altında kaydedilen ilerlemeler hakkında bize teşekkür mektubu gönderdi. Sadece bu 6 ayda 4 ayrı fasılda kapanış kriterlerini yerine getirmeye yönelik çok önemli gelişmeler olduğu bu mektupta dile getiriliyor. Şirketler hukuku, tüketici sağlığı ve mali kontrol fasıllarında önemli gelişmeler sağlandığını, kapanış kriterlerinin yerine getirildiğini belirten resmi bir evrakı bizimle paylaşmış durumda. Önümüzdeki süreçte yine vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltecek, Türkiye’nin demokrasisini, şeffaflığını, saygınlığını geliştirecek ve insanlarımızın refah seviyesini artıracak çalışmalarımız devam edecek.”

KAPLUMBAĞA DESENLİ KRAVATI DEĞİŞTİREBİLİRİM

Bakan Bağış, AB’ye Türkiye’nin üyelik sürecinin yavaş ilerlemesiyle ilgili mesaj vermek için bugünkü temasları sırasında taktığı kaplumbağa desenli kravatın AB’nin tavrına göre İrlanda dönem başkanlığında THY logolu kravata dönüşebileceğini söyledi.

Bağış, ”Artık THY’ye ortaklık teklif eden Avrupalı şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. THY bizim ulusal gururumuz. İnşallah Türkiye’nin AB sürecine de bu yansır. (THY logolu kravatı) memnuniyetle takarım” diye konuştu.

Temaslarında İsrail’in Gazze saldırısının da gündeme geldiğini belirten Bağış, ”Muhataplarıma şunu söyledim: Biz gerçekten İsrail’de yaşayanların huzurunu istiyorsak onların güvenlik sorunlarının ortadan kalkmasını istiyorsak Ortadoğu’nun genelinde barış istiyorsak ve dünya barışına katkıda bulunmak istiyorsak bir gerçeği görmemiz lazım. İsrail’le birlikte huzur içinde yaşayan bir Filistin devleti kurulmadıkça ne İsrail’e huzur gelir, ne Ortadoğu’ya barış gelir ne de dünyada bir barış projesinin gerçekliği tartışılabilir. Onun için atılması gereken ilk adım bir an önce Filistin devletinin kurulması ve İsrail’le Filistin devletlerinin huzur içinde yaşamasına yönelik adımların atılmasıdır” ifadesini kullandı.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar