Kişisel Site

cabadak_banner

İşte Türkiye’nin en hızlı kalkınan ili

15 Temmuz 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 253 Görüntülenme

para para para2011 yılı ilk altı aylık verilerine göre iş ilanları, bir önceki yıla göre ortalama yüzde 43 arttı.

2011 yılı ilk altı aylık verilerine göre iş ilanları, bir önceki yıla göre ortalama yüzde 43 arttı. Anadolu’da bu oran yüzde 55 olarak gerçekleşti. 2011 yılının ilk 6 ayında en yüksek istihdam sağlayan illerin başında Ankara gelirken, en hızlı kalkınan il ise yüzde 133 ile Aydın oldu. Diyarbakır ve Denizli, en çok kalkınan iller arasında yer aldı.

Yılın ilk yarısında perakende, inşaat, bilişim, sağlık, tekstil olmak üzere birçok sektörde toplam 76 bin 619 iş ilanı yayınlanırken, yeni iş ilanlarıyla yaklaşık 250 bin kişi de yeni iş fırsatı yakalamış oldu. Anadolu’da istihdam yılın ilk yarısında yüzde 55 arttı. Aydın, Diyarbakır ve Denizli ise kalkınma hızlarıyla rekor kırdı

Türkiye’nin en büyük insan kaynakları sitesi Kariyer.net tarafından ilk 6 ayın değerlendirildiği verilere göre, Anadolu’da istihdam potansiyeli hızla artıyor. Kariyer.net’in verilerine göre, 2011 yılının ilk 6 ayında Anadolu’da istihdam, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55 oranında arttı. 2011 yılının ilk yarısında Kariyer.net veritabanında toplam 76 bin 619 iş ilanı yayınlandı ve yaklaşık 250 bin kişi yeni iş fırsatı yakaladı.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, Türkiye genelinde yayınlanan yeni iş ilanları sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 arttığına dikkat çekerek, “Anadolu’dan gelen yeni iş ilanları ve özgeçmiş sayılarında, İstanbul gibi istihdamın yükünü çeken kentlere göre daha hızlı bir grafik sergilediği görüldü. Anadolu’da perakende, telekom, inşaat ve sağlık alanlarında yapılan yatırımlarla birlikte kendini göstermeye başlayan istihdam artışının özellikle Aydın, Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Denizli, Mersin ve Konya gibi sanayinin yoğun olduğu illerde kendini fazlasıyla hissettirdiği görülüyor.” dedi.

Türkiye ekonomisinde yaşanan büyümeye paralel olarak Aydın, Diyarbakır ve Denizli yüksek kalkınma hızları ile dikkatleri çekiyor. Kariyer.net verilerine göre bu illerdeki istihdamı değerlendiren Yusuf Azoz, şunları söyledi: “2011 yılının ilk 6 ayında en yüksek istihdam artışının yaşandığı kentlerin başında yüzde 133 ile Aydın ilk sırada yer alıyor. Diyarbakır, yüzde 111’lik artış oranıyla ikinci sırada yer alırken, bunu yüzde 97 ile Denizli takip ediyor. Yapılan yatırımlar ile hızlı bir kalkınma sürecine giren bu şehirleri, yüzde 87 ile Sakarya, yüzde 86 ile Samsun ve yüzde 84 ile Mersin takip ediyor.”

Kariyer.net verilerine göre, yılın ilk yarısında Aydın’da ağırlıklı turizm, mağazacılık ve inşaat alanlarında yaklaşık 900 kişi yeni iş fırsatı yakaladı. Diğer illerde en çok istihdam sağlayan sektörler ve istihdam sayıları şöyle sıralandı: Diyarbakır’da telekomünikasyon, inşaat ve bilişim sektörlerinde 800 kişi; Denizli’de mağazacılık, tekstil ve bilişim sektörlerinde bin kişi; Sakarya’da otomotiv, gıda ve enerji sektörlerinde bin 300 kişi; Samsun’da inşaat ve telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde bin 400 kişi; Mersin’de gıda, mağazacılık ve tekstil sektörlerinde ise bin 600 kişi.

Anadolu’da yılın ilk 6 ayında en çok iş fırsatı sunan şehirler ele alındığında; inşaat ve bilişim sektörlerindeki personel talebi ile Ankara, otomotiv ve turizm sektörlerinde personel talebi ile İzmir, tekstil ve gıda sektörlerindeki personel talebi ile Bursa ilk 3 sırada yer aldı. Bu kentleri ise Antalya, Kocaeli (Gebze) ve Adana takip etti.
Kariyer.net verilerine göre, yılın ilk yarısında Ankara’da yüzde 42 artış ile 13 bin 500 kişi yeni iş fırsatı yakaladı. Rakamlar, aynı dönem içinde İzmir’de yüzde 63’lük artış ile 8 bin kişi; Bursa’da ise yüzde 63 artış oranı ile 7 bin 500 kişi olarak gerçekleşti. Öne çıkan diğer kentlerdeki istihdam rakamları ise şöyle; Antalya yüzde 39’luk artışla 7 bin kişi, Kocaeli (Gebze) yüzde 69’luk artışla 3 bin 600 kişi, Adana ise yüzde 67’lik artışla 3 bin 500 kişi.

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar