Kişisel Site

cabadak_banner

En Popüler WordPress Eklentileri ve WordPress Eklenti Yükleme

8 Nisan 2011 | Yazar: admin | 5 Yorum Yapılmış | 1.341 Görüntülenme

Eklentiler, sistemlerin daha fazla fonksiyona sahip olsunve  kullanım kolaylığı sağlasın diye üretilmişlerdir.WordPress’te  içinde bu durum geçerlidir.. Fakat WordPress’i farklı kılan dünya çapında birçok kişi tarafından devamlı geliştirilen ve üretilen eklentilerinin olması denebilir. WordPress’i kurduğumuzda çok sade bir sistem ile karşılaşırız. Eklentiler sayesinde WordPress’in sade sistemi çok çeşitli hizmetler sunan bir platform halini almaktadır.  Mesela blogumuza eklentiler  kurarak okuyucularımıza kolaylık sağlar ve onlarla iletişim kurarak sitemizde formlarla anket, sohbet ve forum sağlayarak devamlı ziyaret etmelerinin önünü açarız.

Artık hiç şüphesiz diyebiliriz ki WordPress en çok tercih edilen “Blog” scripti. Basit arayüzü, kolay kullanımı, yoğun tema desteği ve eklentilerle özelleştirilebilmesi gibi özellikleri onun ön plana çıkmasını sağlıyor. İşin en can alıcı noktalarından biri olan “Eklentiler” kısmına değinmek istiyorum kendimce. Aşağıda listelendirilmiş olanlar en çok tercih edilenler.

Akismet

Sitenizin güvenliği için kullanmanız gereken bir eklenti. Otomatik gönderilen mesajlar gibi konularda çok etkili. Sitenizi çöplüğe dönmekten kurtaracak en etkili eklentilerden biridir. Eklentiyi kurduktan sonra API anahtarı almalısınız. Bunu için link ise eklenti kurulumundan sonra “Eklentiler” sayfasında yer alıyor.

All in One Seo Pack

SEO ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve arama motorlarında özellikle Google’da arama sonuçlarında en üstlerde çıkmanızı sağlayacak bir eklentidir. Yazılarınızın ve sayfalarınızın title, description gibi özelliklerini manuel olarak değiştirmenize imkan sağlıyor. Bunun dışında birçok özelliği de mevcut. Etkinliği konusunda ise; bence her temayla uyum göstermiyor.

Broken Link Checker

Sitenizin linklerini bir robot salarak kontrol ediyor ve sitenizdeki kopuk bağlantıları bularak size e-posta ile bildiriyor. Bu eklenti sayesinde sağlam dış linkleri bulunan bir web sitesini garanti altına almış oluyorsunuz.

Contact Form 7

Sitenizin iletişim bölümü için olmazsa olmaz bir eklenti. İrtibat kutusunu özelleştirme, istediğiniz alanları ekleyebilme gibi özellikleri mevcut. İletişim formu eklentileri arasında Grunion Contact Form’u ikinci sırada bırakan bir eklenti. Bir çok klasik irtibat formu ziyaretçinin bıraktığı mesajı size e-posta yoluyla ulaştırıyor. Contact Form 7 üzerine kurulacak bir DB (veritabanı) eklentisi ile de isterseniz bu mesajları sitenizin veritabanında biriktirme ve arşivleme imkanınız bulunuyor.

Wordpress icin bedava eklentiler Popüler WordPress Eklentileri

Google Analytics for WordPress

Sitenizin Analytics entegrasyonu için mutlaka kullanmanızı tavsiye edeceğim bir eklenti. Bunun sayesininde Analytics’in wordpress için sunduğu tüm imkanları (yazarlara göre istatistik gibi) kullanabiliyorsunuz.

Google XML Sitemaps

Google Site Yöneticisi Araçları yani nam-i diyar webmaster tools için gerekli bir eklenti. Sitenizin XML site haritasını oluşturuyor. Blog yazıları, etiket sayfaları gibi farklı formattaki sayfalara farklı öncelikler atayabiliyor ve/veya bu sayfaların site haritasında yer alıp almayacağına karar verebilirsunuz ve arama motorlarının daha rahat sitenizi indexleyebilmesi için gzip ile sıkıştırılmış bir site haritası da üretebiliyor.

KB Robots.txt

WordPress’in ürettiği robots.txt sanal bir dosya olduğu için bunu fiziksel bir dosya gibi düzenleme şansınız yoktur. Fakat KB Robot eklentisi ile robots.txt dosyasını sanki bir fiziksel dosyaymış gibi düzenleyebiliyorsunuz.

NextGen Gallery

Sitenizin fotogaleri ihtiyacı için biçilmiş bir kaftan. Fotogalerinizin tırnak fotoğraflarını (thumbnail), ve büyük fotoğraflarını kolayca oluşturabiliyor ve yönetebiliyorsunuz. Açılan pop-up divison’lar için ise farklı tasarım ve efekt seçenekleri sunuyor. Fotogalaleri ihtiyacı için bence diğer alternatif eklentilere göz atmanıza bile gerek yok.

SyntaxHighlighter Evolved

Eğer  kod parçacıkları yayınlamayı düşünüyorsanız bu eklenti tam size göre. Satır numaralandırması ve syntax’a uygun renklendirmeler ile yazdığınız kodların programcılar tarafından daha kolay okunur hale getiriyor.

WordPress Portfolio Plugin

Özellikle web tasarımcılarının portfolio siteleri için çok yararlı bir eklenti. WP Portfolio plugin ile sitenize güzel portfolio bölümleri ekleyebilirsiniz.

WP-Cufón

Meşhur Cufon Jquery eklentisini wordpress’inizde kullanmak için bu eklentiyi mutlaka deneyin ve sitenizi istediğiniz özel fontlar ile görselleştirin.

Wordpress icin eklentiler Popüler WordPress Eklentileri

WP-DBManager

Bu eklenti ile veritabanınızı yönetebilir ve peryodik veritabanı yedeklemeri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sevdiğim bir özelliği ise, peryodik aldığı yedekleri size e-posta yoluyla ulaştırıyor olması. Böylelikle veritabanınızın emin ellerde olduğunu hissedeceksiniz ve içiniz rahat olacak.

W3 Total Cache

W3 Total Cache ile sitenizin performansını arrtırabilir açılış hızını en aza indirgeyebilirsiniz. Gzip ve Deflate gibi methodları kullanmanıza, cache ayarlarını yönetmenize izin veren bir program. Ayrıca siteniz için bir CDN kullanıyorsanız bunu da sisteme tanıtıp yüklediğiniz resim gibi statik içerikli dosyaları direk bu CDN’e yüklemenize de izin veren bir eklenti.

WP to Twitter

Blog’unuzda yazdığınız metinlerin twitter sayfanızda görüntülenmesini istiyorsanız WP to Twitter tam size göre bir eklenti.

SI Anti-Spam

SI Captcha ile sitenizin yorum alan sayfalarına ve makalelerine captcha alanı tanımlayabilir ve captcha’nın ayarlarını (kirlilik, arkaplan rengi, flash okuma özelliği) gibi ayarlarını yönetebilirsiniz ve böylece sitenizi spam mesajlardan koruyabilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...
alis veris
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)'e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor. http://onhaberleri.com/turkiyede-e-ticaret-pazari-yuzde-42-buyudu 700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor. E-ticaret siteleri, ciro...

Yorumlar

 1. hıdır dedi ki:

  güzel paylaşım. teşekkürler verdiğin emeğe

 2. military dedi ki:

  Really beneficial many thanks, There’s no doubt that your current followers may well want a lot more info of this nature. Maintain the good work!

 3. Chauncey Canny dedi ki:

  23. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 4. Kaley Holmer dedi ki:

  has more than 10000 profiles of russian women . Find a russian bride of your dream in our catalog for free

 5. website design dedi ki:

  Thanks to you when deciding to take your personal energy to become in a position to contribute to people