Kişisel Site

cabadak_banner

Erdoğan`dan sonra yeri garanti tek isim

8 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 627 Görüntülenme

AK Parti`de Erdoğan dışında hangi isimlerin listeye girdiği kesin değil, bir kişi hariç. Hatta elemeyi yapan 10 kişilik ekipten bazılarının bile saf dışı kalabileceği konuşulurken, Başbakan`dan sonraki ikinci isim belli oldu.

Milletvekili adaylıkları için Ankara`da nefesler tutulurken, listelere son şeklini vermeye hazırlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün liste çalışmalarına sadece cuma namazı için ara verdi. AK Parti`de 10 kişilik bir ekiple listeleri hazırlayan Başbakan Erdoğan`ın yeri garanti görülüyordu ve bugün ikinci isim de belli oldu.

Milletvekili adaylarını belirleyen 10 kişilik ekiptekilerin bile bazılarının liste dışında kalabileceği konuşulurken, Erdoğan`dan sonra yeri garanti ikinci isim Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu.

Uluslararası kurumlar içinde seçilmiş en yüksek rütbeli Türk unvanını taşıyan Çavuşoğlu, milletvekili listelerine giremediği zaman bu unvanı düşecek. Bu nedenle Türkiye`ye böyle bir başarıyı getiren Çavuşoğlu, Erdoğan`dan sonra yeri kesin olan ikinci isim olarak görülüyor.

AK Parti`ye 5 bin 700 kişi aday adaylık başvurusu yapmış, liste 1100 kişiye indirilmişti. Başbakan Erdoğan, ön elemede saf dışı kalan bazı adaylarla ilgili de bilgi istedi.

Ankara`dan Başbakan Erdoğan`ın 30 kişiye yakın kontenjanı olduğu bilgileri geliyor. Eski ANAP`lı Ali Talip Özdemir, Adnan Menderes`in oğlu Aydın Menderes, Ülkücü camianın önemli isimlerinden Ramiz Ongun ve referandum sürecinde `evet` cephesi için çalışan Demokrat Parti eski lideri Süleyman Soylu Erdoğan tarafından aday gösterilebilir.

Sanatçı İbrahim Tatlıses`in durumu belirsizliğini koruyor. Mühih`te tedavisine devam edilen sanatçının, sağlık durumu düzelmezse listeye giremeyeceği belirtiliyor.

AK Parti`deki bazı önemli isimlerin de şehirlerinin değişmesi bekleniyor. Üç dönemdir milletvekilliği yapan Bülent Arınç ve Abdülkadir Aksu gibi isimlerin yerleri değişebilir. Bülent Arınç`ın Manisa`dan Diyarbakır veya Urfa`ya, Aksu İstanbul`dan Diyarbakır`a, Binali Yıldırım Erzincan`dan İzmir`e kaydırılabilir. Ertuğrul Günay ise batıdaki illerde yer alacak.

Gazeteci Şamil Tayyar AK Parti`ye aday adaylığı için Gaziantep`ten başvuru yapmıştı. Kulislere yansıyan bilgilere göre, Yiğit Bulut ile Fikri Akyüz`e de AK Parti`den teklif gitti.

Erdoğan ve 10 kişilik ekip, pazartesi akşam saatlerine kadar listeleri değerlendirmeye devam edecek.

Nilgün Balkaç-ntvmsnbc

Benzer Yazılar

En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...
fetullah_gulen
ABD’de yaşayan Fethullah Gülen‘in Türkiye’ye barış mektubu gönderildi öğrenilmişti. Fethullah Gülen‘in mektubu günün en çok konuşulan detayı oldu. Bunun üzerine Basında yer alan haberler üzerine Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı açıklama yaptı. Şimdi de o mektup Herkül.org’da yayınlandı. İŞTE O MEKTUP *Ad...
basbakan recep tayyip erdogan
Spiegel Online, gelecek yıla ilişkin dış politika tahminlerinde bulundu. 2014’ün kaybedenleri ve kazananları listesinde beşer dünya liderini sıralayan Alman dergi, Başbakan Erdoğan’ı kaybedenler listesinde ikinci sırada gösterdi. Almanya’nın önde gelen haber dergisi Der Spiegel, 2014 yılında hangi liderlerin kazan...

Yorumlar