Kişisel Site

cabadak_banner

Financal Times Erdoğan-Putin görüşmesini yorumladı

4 Aralık 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 630 Görüntülenme

Financial Times, Türkiye ile Rusya’nın Suriye politikalarında herhangi bir kaymanın işaretinin olmadığını ancak aralarındaki diplomatik ihtilafların ikinci planda kaldığını belirttiği haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İran’a yeni yaptırımlara ilişkin “meydan okuyan” bir ses tonu kullandığını öne sürdü. Buna karşın gazete, “Türkiye, daha önce de tek taraflı yaptırımlara uymayı dışlamış ama ABD’nin cezaları ile karşı karşıya kalınca hizaya gelmişti” diye yazdı.

DİPLOMASİ İKİNCİ SIRADA

Ekonomi gazetesi Financial Times, İstanbul’da Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmelerde ekonomik işbirliğine öncelik verildiğini, diplomatik ihtilafların ise ikinci planda kaldığını belirtirken, “İstanbul’daki toplantı, Şam rejiminin en güçlü destekçilerinden biri olan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile en sert muhaliflerinden biri olan Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı biraraya getirdi” dedi.

İngiliz gazetesi, iki ülkenin Suriye ile ilgili tutumlarında herhangi bir kaymanın işaretinin olmadığını belirtirken Putin ve Erdoğan’ın derinleşen ikili ekonomik ilişkilere vurgu yaptıklarını, bir dizi anlaşmanın imzalandığını kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN BAĞIMLILIĞI ARTABİLİR”

İkili ilişkinin nasıl gelişmekte olduğuna dikkat çekerken geçen hafta Türk şirketlerinin Gazprom ile 30 yıllık sözleşmeleri yapmaları, Sberbank’ın Denizbank’ı satın alması gibi örnekler ile anlatan gazete, “Türkiye’nin Rus petrol ve gazına olan bağımlılığı, ABD’nin İran’dan enerji alımlarını hedef alan tek taraflı yaptırımları nedeniyle daha da artabilir” diye yazdı.

FT, ABD’li senatörlerinin büyük bir çoğunlukla İran’a uygulanan enerji yaptırımlarının doğalgazı kapsayacak biçimde genişletilmesi yönünde oy kullandıklarına dikkat çekti ve Türkiye’nin büyük bir farkla İran’ın başlıca yakıt pazarı olduğunu kaydetti.

ERDOĞAN MEYDAN OKUDU

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar