Kişisel Site

cabadak_banner

Financial Times: Erdoğan Alevi hakimleri suçluyor

24 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 215 Görüntülenme

Financial Times: Erdoğan Alevi hakimleri suçluyor

ABD’nin Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu’nun 2012 raporunda ağır bir şekilde eleştirilen Türkiye’ye, Aleviler konusunda da İngiliz basınından sert ifadeler geldi.

Financial Times, Türkiye’nin, Suriye’de ve Irak’ta mezhepsel ayrımcılığa karşı çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, “Ancak Sayın Erdoğan aynı zamanda Alevi hakimleri 1990’larda kendisini hapishaneye gönderdiği için suçluyor” diye yazdı.

Türkiye’de Sünni Müslüman’mış gibi yapmak..

İngiliz Financial Times gazetesi, “Aleviler, Ankara’nın taraflı olduğunu iddia ediyor” başlıklı haberinde, bir Türk vatandaşının Türkiye’nin merkez şehirlerinden biri olan Kayseri’de yaşarken Sünni Müslüman’mış gibi yaptığını belirterek, Kaya’nın, “Bu hükümet tarafından yapılan ayrımcılıktan kaçınmanın tek yoluydu” iddialarına yer verdi.

‘Azınlık içinde azınlığım’

Gazete, demecine başvurduğu kişinin Alevi mezhebinin üyelerinin “ikinci sınıf insan” olarak görüldüğünü ve korkutulduklarını hissettiğini yazarak, “Ben Bir Kürt ve bir Aleviyim. Böylece bir azınlık içinde azınlığım” sözlerini yansıttı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Alevi olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yine Alevi olduğu için Suriye Başkanı Beşar Esad’a karşı sempati duyduğu suçlamalarında bulunduğunu” ifade eden gazete, ABD’nin Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu’nun 2012 raporunda Türkiye’nin eleştirildiğinin altını çizdi.

‘İmamlar öğretmenden fazla maaş alıyor’

Haberde ayrıca, Türkiye’deki 59 bin imamın maaşının 3.9 milyar TL olduğu ve imamların öğretmenlerden daha fazla maaş aldığı, Alevilerin ibadetinin ise harcamalar içinde yer almadığı belirtildi. FT, bir diğer şikayetin ise Sunni İslam bir bakış açısıyla eğitim verilmesinin Alevi çocuklar için zorunlu tutulması olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin uluslarararası çapta Suriye, Irak ya da başka bir yerde mezhepsel ayrımcılığa karşı tekrar tekrar çağrıda bulunduğunu ifade eden gazete, “Ancak Sayın Erdoğan aynı zamanda 1990’larda kendisini hapishaneye gönderen Alevi hakimleri suçluyor” iddiasında bulundu.

‘Alevi protestosundan da kaçtı’

Gazete son olarak, 12 Türk askerinin Afganistan’da hayatını kaybetmesinden dolayı Başbakan Erdoğan’ın Almanya seyahatini iptal ettiğini hatırlatarak, “Ancak Almanya’ya gitmeyerek Erdoğan aynı zamanda Almanya’daki binlerce Alevi tarafından düzenlenen geniş bir protestodan da kaçınmış oldu” yorumuna yer verdi.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar