Kişisel Site

cabadak_banner

‘G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi’ Açılış Toplantısı

21 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 328 Görüntülenme
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Yatırım Fonu’nun (EIF) Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ’leri, risk sermayesi ile desteklemeyi hedefleyen ‘G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi’ açılış toplantısı, 19 Ocak 2012 tarihinde Ankara Rixos Hotel’de gerçekleştirildi.
Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün yanı sıra, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal-Bölgesel Projeler, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Javier Menendez Bonilla ve Avrupa Yatırım Fonu Genel Müdürü Richard Pelly, IPA Program Otoritesi Başkanı Ayhan Karaca, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, KOSGEB Başkan Yardımcıları Dr. Metin Şatır, Tuna Şahin, Hüseyin Tüysüz, Bayram Mecit ile çok sayıda davetli katıldı.
Açılış toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ekonomideki kronik sorunları Türkiye’nin geride bıraktığını ve reel ekonomisiyle, üretim ve istihdamla çok başarılı bir süreçten geçtiğini kaydetti.
İhracatın 2011’de 135 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve yeni bir rekorun ortaya çıktığını belirten Ergün, bu başarıda özel sektör ve KOBİ’lerin çok önemli bir payının olduğunu söyledi. Ergün, “Ülkemizde her geçen yıl artan ihracatın yaklaşık yüzde 60’ı KOBİ’ler tarafından gerçekleştiriliyor. Üretim ve istihdamın tüm şehirlerimize ve bölgelerimize yayılmış olmasından da büyük memnuniyet duyuyoruz. Sadece bir noktada toplanmıyor bu üretim ve istihdam yapısı. 2002’de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapabilen şehir sayısı 5 taneydi, bugün Konya ve Antalya’nın da katılmasıyla bu sayı 16’ya ulaştı” diye konuştu.
Türkiye’nin sadece birkaç il, sektör veya işletmeyle göstereceği başarının kalkınamayacağını kaydeden Ergün, üretim ve istihdamın bütün şehirlere yayılması ve tüm şehirlerimizin kendi potansiyelini üst seviyede açığa çıkarması gerektiğini anlattı.
Ergün, “Ülkemizde teşvik sistemini, bölgesel kalkınmayı da bu anlayışla uyguladık. Bölgesel kalkınmayı sağlamak için 26 kalkınma ajansı kurduk. KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lerimize bu süreçte önemli katkılar sağladık. KOSGEB’in bilinirliğini KOBİ’lere olan katkısı konusundaki ilgi öylesine arttı ki son yıllarda, KOSGEB veri tabanına sadece 4 bin işletme kayıtlıydı, bugün KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan işletme sayısı 620 bini geçti. Demek ki işletmeler artık KOSGEB’i tanımaya başladılar” diye konuştu.

 

Ergün, G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu ile Anadolu’da bir ilkin gerçekleştirildiğini anlatarak, risk sermayesi fonunun Anadolu’ya taşındığını belirtti. Projenin temelini oluşturan risk sermayesi kavramının yeni ve uygulandığında çok etkili bir kavram olduğunu vurgulayan Ergün, G43 modelindeki girişim sermayesi fonunun uygulanmasını yakından takip edeceklerini ifade etti.
Bakan Ergün, Gümrük Birliği Antlaşmasına ilişkin, “Gümrük Birliği Antlaşması’nda taraf ülkeler arasında serbest dolaşıyor, kâğıt üstünde serbest ama dolaylı engeller var. Mallar serbest ama bu malları üreten adamlar serbest dolaşamıyor” dedi.
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ise yaptığı konuşmada, alternatif finansman araçları noktasında G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nun önemine değindi.
G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nun oluşumu hakkında kısa bir bilgi sunan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, şunları kaydetti: “ Bugün burada buluşma nedenimiz olan bu proje, büyük kurucularından olduğumuz iştirakimiz iVCi – İstanbul Girişim Sermayesi İnisiyatifi ile IPA’nın ortaklaşa geliştirmiş olduğu bir projedir.”
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan: “G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Türkiye’nin sadece az gelişmiş bölgelerine odaklanacak bir girişim sermayesi fonu oluşturulması amacıyla Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarını bir araya getiren önemli bir projedir.” dedi.
G43 fonu için ilk etapta 16 milyon Avroluk bir fon sağlanacağını kaydeden KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, fon büyüklüğünün, diğer yatırımcıları da çekerek 30 milyon Avroya ulaştırması hedeflendiğini ve bu fonun tamamının KOBİ’lerimize kullandırılması amaçlandığını sözlerine ekledi.

Fonun kullandırılacağı hedef bölgenin 43 ilden oluştuğunu ifade eden KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu 43 il arasında GAP Bölgesinin ayrı bir ağırlığı olacak ve fonun yatırımlarının % 50’si bu bölgeye ayrılacaktır.
İşletme başına azami fon kaynağı 2,5 milyon Avro olacaktır.  Fon yöneticisinin belirlenmesini müteakip olarak bu yaz işletmelerimizin başvuruları alınacak ve bu süreçler ayrıca KOBİ’lerimizin bilgisine sunulacaktır.
KOBİ’lerimizin rekabet gücünün artırılması için önemli stratejik alanlardan birisinin alternatif finansman araçları oluşturmak olduğunu tekraren vurgulamak istiyorum.
Bu anlamdaki en önemli araçlardan birisi ise girişim sermayesi fonlarıdır.
Ülkemizde girişim sermayesi fonlarının yaygınlaşması adına bu projeyi ve oluşacak fonu KOBİ’lerimiz adına büyük bir mutlulukla karşılıyor, bunu girişim sermayesi fonları oluşturulması için bir başlangıç olarak görüyoruz.

KOBİ’lerimizin gelişmeleri ve büyümeleri amacıyla, yatırım ortaklığı modelinin gelişmesi için iVCi’ye yönelik olarak imkânlarımızı kullanmaya devam edeceğiz.
KOBİ’lerimizin bilhassa yatırıma yönelik uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alternatifler üzerinde çalışmalarımız ve desteğimizin süreceğini de ifade etmek istiyorum.”

Avrupa Yatırım Fonu Genel Müdürü Richard Pelly ve IPA Program Otoritesi Başkanı Ayhan Karaca’nın konuşmalarının ardından imza töreni geçekleştirildi.

 

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar