Kişisel Site

cabadak_banner

Genel sağlık sigortasından yararlanmak için nereye başvurulur?

25 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 576 Görüntülenme

Genel Sağlık Sigortasına nasıl başvurulur, GSS nereye başvurulur, Gss nereye zorunlu sağlık sigortası için nereye başvurulacak, genel sağlık sigortası 2012, nereye başvurulur gss nereye başvurulacak ,Sağlık Sigortası için nereye başvurulacak, genel sağlık sigortası nereye başvurulacak zorunlu sağlık sigortası 2012 nereye başvurulur? Genel Sağlık Sigortası için nereye başvurulur genel sağlık sigortası 2012 nasıl başvurulur?

Herhangi bir sosyal güvenliği olmayanlara, Genel Sağlık Sigortası kapsamında uygulanan Gelir Testi’nin bu ay sonuna kadar yapılması şart.

Türkiye genelinde 9,5 milyon yeşil kartlı vatandaş gelir testine girecek.

Testte yoksul olmadıkları anlaşılan vatandaşlar 35 ila 213 lira aylık prim ödeyecek.

Teste hiç girmeyen ise otomatik olarak 213 liralık prim yüküyle karşı karşıya kalacak.

SGK’ya kayıtlı olmayan 1,7 milyon vatandaşların 31 Ocak’a kadar SGK’nın kapısını çalmak zorunda.

Aksi halde SGK her birini aylık 213 lira prim borcu ödemeye mahkum edecek.

Başvurular için 31 Ocak 2012 son tarih.

TESTE KİMLER BAŞVURMAK ZORUNDA?

Halen bir işte çalışan memur, işçi, bağımsız çalışan, isteğe bağlı sigortalı olan ve yeşil kartlılar dışında kalan herkes gelir testine başvurmak zorunda. 18 yaşından küçükler ile emekli ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin gelir testi yaptırması gerekmiyor.

Nereye başvurulacak?

Gelirin testi için gerekli başvuru, kişinin kayıtlı ikametgâhının bulunduğu il veya ilçe idarî sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak. Vakıflara kaymakamlıklar aracılığıyla ulaşmak mümkün. Özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların başvurusu vekili tarafından yapılacak.

Aynı aileden herkes tek tek mi başvuracak?

Gelir tespitinde, aynı evde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük anne ve büyük babadan oluşan aile esas alınacak. Aynı aile üyelerinden biri veya birkaçı başvuruda bulunsa bile başvuru formunda hanede yaşayan tüm fertlere ait bilgiler yer alacak. Aile içinden birden fazla kişi gelir testine tâbi tutulacak kişi durumundaysa tek form ile başvuru yapılacak.

Test yaptırmayanlar ne kadar prim ödeyecek?

Gelir testi yaptırmak istemeyenler ile genel sağlık sigortası kaydının yapıldığına dair tebligatın yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde gelir testi yaptırmayanlar, gelirleri asgari ücretin iki katı yani bin 773 lira olduğu kabul edilerek 212 lira 76 kuruş prim ödemek zorunda kalacaklar. Bu kişiler yoksul dahi olsa test yaptırmadıkları için prim yüküyle karşılaşacaklar.

TRT haberden alıntıdır…

genel sağlık sigortası için nereye başvurulacak, gss için nereye başvurulacak, genel sağlık sigortası nereye başvurulur, gss nasıl başvurulur, genel sağlık sigortasına nasıl başvurulur, gss nereye başvurulur, gss nereye zorunlu sağlık sigortası için nereye başvurulacak, genel sağlık sigortası 2012, nereye başvurulur gss nereye başvurulacak ,sağlık sigortası için nereye başvurulacak, genel sağlık sigortası nereye başvurulacak zorunlu sağlık sigortası 2012 nereye başvurulur genel sağlık sigortası için nereye başvurulur genel sağlık sigortası 2012 nasıl başvurulur

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
eBay'in iştiraki GittiGidiyor.com, 'cadde' konseptine yeni bir boyut kazandırdı. Happy Center'la anlaşarak site içinde süpermarket açan şirket aynı stratejiyi mobilya, hırdavat, çocuk gibi alanlarda uygulamak için markalarla görüşüyor Teknoloji ürünlerine getirilen taksit kısıtlaması, cirosunun büyük kısmını bu ...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar