Kişisel Site

cabadak_banner

Google Plus şimdilik davetiye sistemi ile çalışıyor

8 Temmuz 2011 | Yazar: admin | 3 Yorum Yapılmış | 632 Görüntülenme

Google-+1 dugmesiGoogle Plus şimdilik davetiye sistemi ile çalışıyor. Google’nin yeni projesi Google+ Plus davetiye alımı ile çalışıyor. Facebook’a rakip olarak gösterilen, ancak özellikleriyle Facebook’tan bir hayli farklı olan Google Plus’la ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Google Plus’ta hesabı olan kullanıcıların profil bilgileri 31 Temmuz’un ardından halka açılıyor.

Bunun anlamı ise şu: Google’a kayıtlı profiliniz artık herkesin erişimine açılacak ve gizlilik ayarlarıyla korunan profiller otomatik olarak silinecek. Ancak tüm bunlara rağmen dileyen arama sonuçlarında görünmemek için ayarlarda değişiklik yapabilecek; buna rağmen isim ve soyismini kullanıcının gizlemesi mümkün olmayacak.

Gmail gibi servisleri kullanan kullanıcılar için bu durum geçerli olmamakla birlikte, Google Plus’ta profili olan kullanıcılar sadece bu durumdan etkilenecek.

 

Her ne kadar Google’ın yeni sosyal medya projesi doğrudan Facebook ile kıyaslansa da, aslında Google+ bundan çok daha fazlasını temsil ediyor. Bu gerçeği de Gmail hesabınıza Google+ ağına dahil hesabınızla girdiğinizde fark edebilirsiniz. Google servislerinde kullandığınız kimliğin tamamı, Google+ ile entegre edilmiş durumda veya yakın zamanda edilecek. Dolayısıyla sosyal medyanın yeni döneminde Google+ yerinde doğrudan Google, Facebook ile rekabete giriyor.

Yarışta büyük avantaja sahip olan Facebook’a karşı, Google’ın da bazı önemli kozları mevcut. Öncelikle yıllardır kullandığınız Google servislerinde, Google Plus’ın bir köşede sizi beklediğini görmek, internet deneyimini daha sosyal hale getirmeye yardımcı olacaktır. Diğer bir deyişle Google yeni projesiyle sadece bir ürün tanıtmadı, genel çapta da daha sosyal bir yapı kurmanın ilk adımını attı.

Facebook’taki arkadaş listelerinin çok işlevsel olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak Google+ sahip olduğu “çevre” sistemiyle tanıdıklarınızı sosyal medya üzerinde de tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi konumlandırıp, belli çerçevelere oturtmanızı mümkün kılıyor. Sosyal medyada ilk kuralı “arkadaşlık başka, iş başka” olanlar için Google+ çok daha başarılı ayarlar sunuyor.

Android cihazlarda Google Plus’ı deneyenler, daha kolay kullanımlı, sade ve kullanışlı mobil uygulamanın keyfini sürüyor. Üstelik Google’ın gözbebeği konumundaki bu servise yeni özelliklerin ekleneceğini tahmin etmek de zor değil. Kısa zaman içerisinde çıkacak olan iOS uygulamasının da Android’den eksik kalmayacağı ortada. Facebook’un kısıtlı işleve sahip mobil uygulamasının ardından, Google+ ferahlatıcı bir mobil deneyim sağlıyor.

“Konular” özelliği, Google’ın altyapısını kullanarak paylaşmak istediğiniz konulardaki içerikleri çok daha kolay bulmanızı sağlıyor. Facebook’un kendi arama motoru olmadığından, herhangi bir arama gerçekleştirmek için genelde yeni bir sekmede Google’ı açmak gerekiyor. Oysa Google+ içerisine entegre olan arama özelliği, merak edilen bilgilere çok daha çabuk erişmeyi mümkün kılıyor.

Sohbet aracı, Facebook’un en çok kullanılan özelliklerinden biri. Google da doğru ata oynayarak sohbet ve iletişim noktasına fazla önem verdi. Google+ gerek video konferansları, gerekse mobil uygulamalarda sohbet odasına benzer bir mesajlaşma servisi sunmasıyla Facebook’a iyi bir alternatif oluşturuyor. Elbette Facebook’un da bu noktada boş durmadığı ve Skype ile tamamen tarayıcı üzerinden kullanılacak yeni bir videolu sohbet deneyimi üzerine çalıştığı söylentileri son günlerde kulaktan kulağa fısıldanıyor.

Gizlilik alanında geçmişte çok fazla şikayet alan Facebook, son dönemde daha iyi gizlilik özellikleri sunsa da, Google+ çevreler özelliği sayesinde hangi içeriği kimin görüntüleyebileceğine genel bir ayardan değil, ilgili içeriği yüklerken karar vermeyi mümkün kılıyor.

Kullanıcı gizliliğine verdiği önem, aslında biraz da Google’ın deneyiminden kaynaklanıyor. Zira taze bir şirket olan Facebook’un aksine, Google uzun yıllardır bu konuda yaptığı atılımlar ve kullanıcı algısında sağladığı güvenle tanınıyor. Bugüne kadar defalarca kez güven konusunda kullanıcılara sıkıntı yaşatan Facebook’un aksine, Google bugüne kadar “kötü olma” sloganına uygun bir imaj çizmeyi başarıyor.
(bilgiçağı)

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar

 1. kudret aşkın dedi ki:

  google kullanıyorum ve beğeniyorum yeni bir mail sahibi olmak istiyorum.

 2. aşkın optik dedi ki:

  sayın ilgili
  gmail kullanıyorum
  iş yerim için bu isimde yeni bir mail almak istiyorum
  teşekkürler.