Kişisel Site

cabadak_banner

Göz kuruluğu tehlike yaratabilir

7 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 271 Görüntülenme

Uzmanlar, göz kuruluğunun ciddi sonuçlarının olduğunu, tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarına yol açacağını belirtti. Gözdeki yanma, batma, kızarma ve yorgunluk gibi belirtilerin göz kuruluğundan kaynaklanabileceğini kaydetti.

“GÖZYAŞI GÖZÜN KALKANIDIR”

Günün çoğunu ekran başında geçirenlerde göz hastalıklarına yakalanma riskinin arttığına dikkat çeken Op. Dr. Melike Gedar, bu hastalıkların başında göz kuruluğunun geldiğini söyledi. Klima ve bilgisayarın göz kuruluğuna sebep olduğunu anlatan Gedar, “Gözyaşının temel görevleri; gözün şeffaf ön yüzeyi olan korneanın sinirlerinin tahriş olmasını engellemek ve gözün net, rahat görüşünü sağlamaktır. Gözün ön tabakasını kaplayarak pürüzsüz hale getiren gözyaşı, gözün oksijen almasını ve beslenmesini de sağlar. Yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumundadır ve yabancı maddelerin göze teması durumunda gözü yıkayarak temizler. Adeta gözün kalkanı olan gözyaşı eksikliği gözde uzun vadede ciddi problemlere hatta körlüğe gidebilecek durumlara yol açabilir. Bu sebeple ciddi olarak değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.” dedi.

“GÖZYAŞI MİKTARI YAŞIN İLERLEMESİYLE AZALIYOR”

Tıpkı cilt ve saçta olduğu gibi gözyaşı miktarında yaşın ilerlemesiyle azalma olduğunu belirten Gedar, “Göz kuruluğu hem erkekleri hem de kadın ları her yaşta etkileyebilse de rahatsızlık kadınlar arasında, özelikle menopozdan sonra daha yaygın olarak görülmektedir. Göz kuruluğu olan hastaların romatolojik hastalıklar yönünden de tetkik edilmesi gereklidir. ” şeklinde konuştu.

GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİ

Göz kuruluğu tedavisinde temel amaç göz ıslaklığını temin etmek, yani gözyaşını arttırma ya da kaybını azaltmaktır.” diyen Gedar, tedavi yöntemlerini şöyle özetledi: “Kanser tedavisinde kullanılan bir ilacın damla formu göz kuruluğunun tedavisinde kullanılıyor. Öncelikle bulunulan odanın nem oranı arttırılmalı, güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Sık aralıklarla kullanılan suni gözyaşları tedavimizin ilk basamağıdır. Fakat suni gözyaşları orta ve az dereceli kuruluklarda yeterli olup daha ileri durumlarda yeterli olmayabilir.

KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇ

Gözyaşı kanallarına gözyaşı kaybını azaltmak adına geçici olarak tıkaç takılması, aynı bölgenin kalıcı olarak tıkaçlarla kapatılması ve daha da ileri durumlarda ise temel olarak kanser tedavisinde kullanılan ilaçların seyreltilmiş hallerinden oluşan ilaçlarla gözyaşı salgılama sisteminin yeniden düzenlenmesi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Kanser ve vücudun savunma mekanizmasının dengesini bozan (otoimmun) hastalıklarda kullanılan Siklosporin A’nın sulandırılmasıyla elde edilen ilaç, göz kuruluğunun tedavisinde de kullanılarak ciddi olumlu sonuçlar sağlamıştır. İlaç şu an başarıyla ileri derece göz kuruluklarında ve göz kuruluğu ile giden sistemik hastalıklarda kullanılmaktadır“.

Benzer Yazılar

Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat
Bir çok hasta doktora gitmeden önce randevu alırken hangi bölüme gideceği konusunda problem yaşamaktadır. Hastanelerde bulunan belli başlı uzmanlık alanlarından hangisinin kendi hastalığına baktığı bilmeyen bir kişi hem randevu alırken hem de muayene olurken hem zorlanacak hem de başkalarının hakkını alacaktır....
İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...
Faruk Çelik’ten Şeker Hastalığından Erken Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber
Bakan Faruk Çelik, her şeker hastasına malulen emeklilik maaşının bağlanamayacağının altını çizdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1970′li yıllarda çıkartılan Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliğin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını söyledi. Her...

Yorumlar