Kişisel Site

cabadak_banner

Grip, erken doğum riskini artırabiliyor

27 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 243 Görüntülenme

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, gribin erken doğum riskini artırabileceğini kaydederek, hem anne adayı hem de doğacak bebeği korumak açısından grip aşısının önerilebileceğini belirtti.
Buyru, yazılı açıklamasında, hamilelerin, havaların soğuması ve kapalı ortamlarda bulunmanın artması ile gribal ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile daha sık karşılaştığını kaydetti.

Gebelerin, bağışıklıkla ilgili problemleri olabildiği için enfeksiyona daha kolay yakalanabildiğine işaret eden Buyru, bunun hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkiyebilecek bir durum oluşturduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Buyru, anne adaylarının gripten korunmasının çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Amaç böyle bir hastalığın ortaya çıkmasını engellemek, annenin direncini artırarak hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak. Hastalık ortaya çıktığında da gerekli önlemler alınarak, bir an önce gebenin iyileşmesi ve bunu en az hasarla atlatması sağlanmalıdır. Yapılması gereken en önemli şey, uzun süre kapalı ortamlarda bulunmamak, odayı odayı havalandırmaktır. Vücut direncini artırıcı C vitamininden zengin meyvelerle beslenmek ve uyku saatlerine dikkat etmek de koruyucu tedbirler arasında.”

Grip ortaya çıktıktan sonra alınacak tedbirlere ilişkin olarak da Buyru, şu bilgileri verdi:

“Grip ortaya çıktıktan sonra da genel önlemler olarak ateş düşürücü, parasetamol grubu ilaçlar ve vitaminler, pastiller, burun spreyi kullanılabilir. Yüksek ateş yoksa, kırgınlık, burun akması, boğazda kuruluk, yanma ile seyrediyorsa bir doktora gereksinim yok. Bu durumda gebe yine de doktorunu arayıp gerekli önlemleri almasını sağlayabilir. Ateş 38 derecenin üstüne çıkarsa doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanılabilir.”

“Enfeksiyon sürecinde bebeğin gelişiminde duraklama olabilir”

Prof. Dr. Faruk Buyru, uzun süren yüksek ateş ve enfeksiyonun anneyi olduğu kadar bebeği de olumsuz etkilediğini vurguladı.

“Enfeksiyon süreci boyunca bebeğin gelişiminde duraklama, yavaşlama olabilir, erken doğum riski artabilir” ifadelerini kullanan Faruk Buyru, kısa sürede ve kendi kendine geçmeyen bir enfeksiyon söz konusu ise doktor desteğine ihtiyaç olabileceğini belirtti.

Buyru, grip aşısının, canlı virüs aşısı olmadığı için gebelikte her dönemde rahatlıkla uygulanabileceğinin altını çizerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hem anne adayı hem de doğacak bebeği korumak açısından grip aşısı önerilebilir. Şunu biliyoruz ki anneye yapılacak grip aşısı doğumdan sonra bebeği de ilk 6 ay boyunca grip hastalığından koruyacaktır. Oluşacak antikorlar bebeği de olumlu etkileyip, yeni doğan dönemde enfeksiyon oluşma sıklığını azaltacaktır. Aşı yerinde hafif kızarıklık alerjik reaksiyonlar, hafif üst solunum yolu enfeksiyonu gibi geçiştirilebilecek yan etkilere sahip olabilir ama bunlar hiçbir zaman ciddi yan etkiler değil. Onun için gebeler Ekim-Kasım aylarında grip aşısı yaptırabilir.”

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar