Kişisel Site

cabadak_banner

Halka arz ters tepti: Facebook batıyor

22 Mayıs 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 308 Görüntülenme

Halka arz ters tepti: Facebook batıyor

Facebook hisseleri, Cuma günü 38 dolardan işlem görmeye başlamış, hisselerin değeri gün içinde 45 dolara kadar çıkmıştı.

NASDAQ’ın, bugün alka arz prosedürlerini değiştirdiğini açıklaması, Facebook için borsada beklenmedik bir başlangıç oldu. Facebook, halka arz başvurusunda baş sigortacısı olan Morgan Stanley’in, hisse fiyatları için tavan fiyatı olarak belirlenen 38 doları savunmaması üzerine iyice zor durumda kaldı.

Facebook’un hisseleri, beklenmedik gelişmeler karşısında bugün işlem görmeye başladıktan henüz birkaç dakika sonra 4.64 dolar değer kaybederek 33.67 dolara düştü. Bu rakam, geçtiğimiz hafta Cuma günü kapanışında elde edilen değerin yaklaşık yüzde 12 düştüğüne işaret etti. Cuma günü elde edilen en yüksek değer olan 45 dolardan yaşanan düşüş ise yüzde 25 oldu.

İŞLEM HACMİ ÇOK YÜKSEK

Facebook hisseleri haftaya beklenmedik bir başlangıç yapsa da, işlem hacmi çok yüksek gerçekleşti. İşlemlerin en yoğun olduğu 15 dakika içinde, 52 milyon hisse el değiştirdi. Borsanın açılışından itibaren geçen beş buçuk saatlik sürede işlem gören toplam hisse ise 581 milyon oldu.

Ekonomistler, Facebook hisselerinin beklenmedik değer kaybını, sigortacı kurumların hisseleri çok yüksek değerlemesi veya NASDAQ’ın halka arza hazırlıksız yakalanmasından kaynaklanmış olabileceğini ifade etti.

New Jersey merkezli Themis Trading şirketinin analisti Joe Saluzzi, “Nasdaq tarihindeki en büyük halka arzlardan birini kötü yönetti” açıklamasında bulundu.

NASDAQ ÖZÜR DİLEDİ

NASDAQ, Cuma günü işlem görmeye başlayan hisselerin işlemlerini, hisselerin açılış fiyatlarını belirleyen yazılımda yaşanan hatadan dolayı geç açmış, yaşanan aksaklık milyonlarca işlemin iptaline neden olmuştu. NASDAQ CEO’su Robert Greifeld, “insanlık tarihinin en büyük halka arzında” yaşanan aksaklıktan dolayı bugün özür diledi.

NASDAQ, bugün yaptığı açıklamada, Cuma günü yaşanan aksaklıkların bir daha yaşanmaması için gereken önlemleri almaya başladıklarını ifade etti. Facebook, konu hakkında açıklama yapmadı.

New York merkezli Pivotal Research Group analisti Brian Wieser, “Yatırımcılar hala şirketlerin Facebook’a reklam verip vermeyecekleri konusunda endişelere sahip. Bence 30 dolar Facebook hisseleri içinm ideal fiyat. 38 dolar, riskleri gözardı ederek biçilmiş bir değer” dedi.

Benzer Yazılar

iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...
Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat
Bir çok hasta doktora gitmeden önce randevu alırken hangi bölüme gideceği konusunda problem yaşamaktadır. Hastanelerde bulunan belli başlı uzmanlık alanlarından hangisinin kendi hastalığına baktığı bilmeyen bir kişi hem randevu alırken hem de muayene olurken hem zorlanacak hem de başkalarının hakkını alacaktır....

Yorumlar