Kişisel Site

cabadak_banner

Her Bilgisayarda Olması Gereken 10 Yazılım

30 Eylül 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 1.210 Görüntülenme

Microsoft, Windows 8 ile ilgili yayınlarına kendi blogundan devam ediyor. Daha önce dosya yönetimiyle ilgili bilgiler yayınlayan firma, bu kez de yenilenen Windows Explorer’ı gösterdi.


Günümüzde bilgisayar kullanımı çok yaygın. Artık her bütçeye uygun bilgisayarlar bulmak mümkün ve bu sayede 7’den 70’e herkes bilgisayar kullanıcısı olma şansına sahip. Ancak her bilgisayar kullanıcısı elindeki cihazın olanaklarından en iyi biçimde faydalanmıyor.

Bilgisayarın genel kullanım alanı internet ve oyun olsa da bu cihazdan çok daha fazlasını elde etmek mümkün. Bunu yapabilmek için biraz bilgiye ve bilgisayarınızı zenginleştirecek yazılımlara ihtiyacınız var.

Chip Blog Rss olarak sizler için bilgisayarınızda kullanmanız gereken 10 ücretsiz yazılımı derledik.


1 – Sevenzip

İnternet kullanımı günden güne artıyor. Bu sonsuz bilgi dünyasında istediğimiz herşeyi bulmamız ya da paylaşmamız mümkün. Bunu yaparken de sıkıştırma yazılımlarını sık kullanmak gerekiyor.

7-Zip, yaygın olarak kullanılan sıkıştırma yazılımlarından biri. 7z, TAR, ZIP gibi dosya formatlarını hem sıkıştırabilen hem açabilen yazılım, birçok farklı formatı da açabilme kapasitesine sahip.

Yazılımı indirmek için buraya tıklayın

2 – FirefoxTarayıcılar, internete açılan penceremizdir. İnternette gezinmek için tasarlanan bu programlar, farklı eklentilerle çok daha zengin hale geliyor. Mozilla ekibi tarafından geliştirilen Firefox, dünyanın en çok tercih edilen 3 tarayıcısından biri. Oldukça basit ve kullanışlı yapısının yanında eklenti dünyası da bir hayli geniş olan Firefox, 5. sürümüyle kullanıcılara sunulmuş durumda. Üstelik Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Firefox 5’i bu link üzerinden indirebilirsiniz.

3- Utorrent

İnternetten büyük boyutlu dosyaları indirmek oldukça uzun ve zahmetli bir süreç. Yavaş internet bağlantıları sebebiyle Full HD bir filmi indirmek günler sürebilir. Üstelik herhangi bir sebeple bağlantı kesilirse o ana kadarki emekleriniz de boşa gitmiş olur.

Torrent sistemi bu sebeple ortaya çıkmış. İndireceğiniz dosyanın torrentini programa tanıtıp hızı sınırlara kadar zorlayabilir ve istediğiniz zaman indirmeyi durdurup-devam ettirebilirsiniz.

En verimli torrent programı olarak uTorrent’i gösterebiliriz. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan uTorrent, oldukça yaygın biçimde kullanılmakta.

uTorrent’I indirmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

4 – Irfanview

Söz konusu resim düzenlemek olduğunda en başarılı yazılım Photoshop. Ancak yüksek fiyatı ve donanım ihtiyaçları sebebiyle Photoshop’u herkes tarafından tercih edilmesi mümkün değil.

Irfanview, ücretsiz olarak sunulan bir yazılım ve düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda bile çalışabiliyor. Arayüze alışmak biraz zaman istese de Irfanview tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek seviyede.

Yazılımı indirmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

5 – K-Lite Codec Pack

Bilgisayarında sık sık video izleyen kullanıcılar muhakkak codec problem yaşamıştır. Birçok farklı video formatını sorunsuz izleyebilmek için geniş bir codec kütüphanesine sahip olmak gerekiyor. Bunun için en uygun yazılım ise K-Lite Codec Pack.

En çok kullanılan codec’lere sahip olan bu yazılım, codec problemlerinizi kökünden çözecektir. Ayrıca yazılımın içinde bulunan Windows Media Player Classic de oldukça başarılı bir medya oynatıcı.

K-Lite Codec Pack’i indirmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

6 – Openoffice

Eğer bilgisayarınızı iş ve ödev için kullanıyorsanız Office programlarına çok ihtiyacınız olacaktır. Ücretli Office yazılımlarına en güçlü alternatif OpenOffice. İçinde tüm ofis yazılımlarını barındıran OpenOffice, Oracle tarafından geliştiriliyor ve oldukça stabil bir yapıya sahip.

OpenOffice’i Türkçe olarak bu link üzerinden indirebilirsiniz.

7 – AntiVir

Hacker aktivitelerinin büyük şirketleri tehdit eder hale geldiği günümüzde, kişisel güvenliğimiz oldukça önemli. Bilgisayarımızı tehditlere açık bırakmak hem bilgilerimizin çalınmasına hem de siber saldırılarda zombi olarak kullanılmanıza sebep olabilir.

Ücretsiz antivirus yazılımları arasında en başarılısı Avira tarafından üretilen AntiVir. Sınırsız süreyle bilgisayarınızı koruyan bu yazılım, virüs ve truva atlarına karşı başarılı bir koruma sunar ve sisteminizi yavaşlatmaz.

AntiVir’i bu link üzerinden indirebilirsiniz.

8 – Foxit Reader

PDF internette en çok tercih edilen formatlardan biridir. Belge ve kılavuzların yanında artık e-kitap ve e-dergiler de PDF formatında yayınlanıyor. PDF dosyaları görüntülemek için bir Reader yazılımına ihtiyacımız var.

Foxit Reader, dünyada 10 milyonun üzerinde kişi tarafından tercih edilen bir PDF okuyucu. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan yazılım düşük donanımlı bilgisayarlarda da rahat bir biçimde çalışıyor.

Yazılımı indirmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

9 – CCleaner

Bilgisayarlarımızı düzenli tutmak oldukça zordur. Uzun yıllar yüklenen-silinen programlar, dosyalar ve internet tarayıcılarının barındırdığı cookie’ler bilgisayarda artık bilgiler bırakır. Bunları tek tek temizlemek çok fazla zaman alacağından bir temizleme yazılımına ihtiyacımız var.

CCleaner, bu konuda Windows’un standart yazılımından daha başarılı. Tümüyle ücretsiz olan yazılım, bilgisayarınızı düzenli hale getirmeniz için biçilmiş kaftan.

CCleaner’ı bu link üzerinden indirebilirsiniz.

10 – InfraRecorder

Günümüzde USB bellekler popüler olsa da halen CD ve DVD kullanımı yaygın. Eğer disk sürücümüz yazma özelliğini destekliyorsa biz de kendi CD ve DVD’lerimiz oluşturabiliriz.

Ücretsiz InfraRecorder yazılımıyla CD ve DVD’lere birçok farklı bilgi yazmak mümkün. Çift-katmanları DVD’leri destekleyen yazılımla büyük dosyaları birden fazla diske de bölebiliyoruz.

InfraRecorder’ı bu link üzerinden indirebilirsiniz.

Kaynak : http://www.scroll.com.tr

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar