Kişisel Site

cabadak_banner

Hisse Sahipleri Facebook’a Acımadı

1 Eylül 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 735 Görüntülenme

Facebook hissedarları, büyük hayal kırıklığına uğradıkları halka arzın ardından sürekli değeri düşen hisseleri ilk kez bugün ellerinden çıkarma şansını yakaladı. Yaklaşık 271 milyon hissenin satıldığı işlemlerin ardından, Facebook hisseleri yüzde 7 daha değer kaybederek 19.76 dolara indi. 18 Mayıs’taki halka arzda, hisseler 38 dolardan satışa çıkarılmıştı.

CNNMoney’in verdiği bilgiye göre, Nasdaq borsasında başlayan işlemlerin ilk 10 dakikasında 22 milyon hisse el değiştirdi. Yarım saat içinde bu rakam 42 milyona ulaştı. Gün içinde işlem gören hisse sayısının ise 271 milyon olduğu belirtildi.

Facebook, 18 Mayıs’taki halka arzında, hissedarlarıyla yaptığı anlaşma gereği belli bir süre hisselerin satılmamasını şart koşmuştu. Bu tür anlaşmalar, halka arzın ardından borsanın bir şirkete ait hisselerle işgal edilmesini önlemek amacıyla yapılıyor. Borsada işlem gören hisselerin az olması, hisselerin değer kazanması için de öngörülen bir yaklaşım olarak biliniyor.

Ancak bugün yapılan işlemlerde milyonlarca hissesinin bir anda borsaya saçılması, Facebook’un piyasa değerinde yine önemli bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Benzer hisse satışı işlemlerinde LinkedIn hisse değerlerinde yüzde 7, Groupon yüzde 10 kayıp yaşamıştı.

MİLYARLARCA HİSSE SATILABİLİR

Analistler, bugün yaşanan hisse satışlarının gelecek dokuz ay için birçok defa yaşanabileceğini ve Facebook’un 1.8 milyar hissesinin borsada el değiştirebileceğini belirtti. Ekonomistler, bir sonraki en büyük hisse satışı için Kasım ayının ortalarına işaret ediyor.

Facebook yetkilileri, bu aşamadan sonra atılacak adımlar hakkında açıklama yapmayı reddetti. CNET’in verdiği bilgiye göre, milyonlarca Facebook hissesinin bir anda satışa sunulacağı dört kritik tarih mevcut. 15 Ekim’de 249 milyon, 14 Kasım’da 1.32 milyon, 14 Aralık’ta 49 milyon ve 13 Mayıs 2013’te 47 milyon hisse satışa sunulabilecek.

Benzer Yazılar

Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...
alis veris
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)'e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor.   700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor. E-ticaret siteleri, ciro bazlı mağaza sıralamasında yukarılara doğru tırma...
turkcell-internet
Turkcell bedava internet paketleri her daim devam etmekte ve kullanıcılar tarafından çok rağbet görmektedir.  Hız ve çekim gücü bakımından Türkiye' 1 numara olan Turkcell  her  sık sık bedava internet imkanı sağlamaktadır.  Turkcell 1994 senesinden beri mobil iletişim (GSM) alanında hizmet veren yerli bir şirket...

Yorumlar