Kişisel Site

cabadak_banner

İngiltere’de Kraliyet Düğünü

29 Nisan 2011 | Yazar: admin | 1 Yorum Yapılmış | 1.270 Görüntülenme

Prens William ve Kate Middleton, Westminster Kilisesi’nde evlendi. Modern çağın peri masalı başladı.
İngiltere Kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William ile Kate Middleton evlendi.
Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin izlediği düğünde, Prens William ve Kate Middleton karı koca ilan edildi.

Londra’daki bin yıllık tarihi Westminster Kilisesindeki düğün törenine yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Kate Middleton’ın merakla beklenen gelinliği, gelinin, babası Michael Middleton ile konakladığı otelden kiliseye gitmek için arabaya binmesiyle ilk kez kamuoyu tarafından görüldü. Kate Middleton, geçen yıl intihar eden ünlü İngiliz tasarımcı ve modacı Alexander McQueen’in baş tasarımcısı Sarah Burton imzalı bir gelinlik giydi.

Kolları ve üstü dantel işlemeli olan beyaz gelinliğin içindeki Kate Middleton, beyaz kır çiçeklerinden oluşan buket taşıdı. Uzun kuyruklu, orta uzunlukta duvaklı saten gelinliğin içindeki Kate Middleton ayrıca, saçını yarım şekilde topladı ve ince bir taç taktı. Kraliyet geleneklerine göre, gelinliğin İngiliz bir tasarımcının imzasını taşıyor olması ve kolları ile göğüs kısmının çok açık olmaması önem taşıyor.Prince William and his wife Kate Middleton, who has been given the title of The Duchess of Cambridge, kiss on the balcony of Buckingham Palace, London, following their wedding at Westminster Abbey.

Prens William ise düğününde mensubu olduğu Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) mavi üniforması yerine, onursal albay rütbesinin bulunduğu kırmızı İrlanda muhafızı üniforması giydi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth düğünde sarı, gelinin annesi Carole ise açık mavi bir kıyafet giydi.

Kiliseye önce Prens William ve erkek kardeşi Prens Harry geldi. Daha sonra sırasıyla, gelinin annesi Carole ve erkek kardeşi James Middleton, Prens William’ın babası İngiltere Kraliyet tahtının birinci sıradaki varisi Galler Prensi Charles ve üvey annesi Cornwall Düşesi Camilla, son olarak da Prensin büyük annesi İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve dedesi Edinburgh Dükü Prens Philip kiliseye geldi.
İngiliz kraliyet ailesi mensuplarının çanlar eşliğinde kiliseye gelişleri, Londra sokaklarındaki kalabalıklar tarafından büyük coşkuyla karşılandı.Prens William ve Kate Middleton muhtesem kraliyet duğunu

“ÖLÜM BİZİ AYIRANA KADAR…”

Düğün töreni Kate Middleton’ın kilisenin kırmızı halıyla döşenmiş ve ağaçlarla süslenmiş ana koridorundan babası Michael Middleton ile yürüyüşüyle başladı. Töreni, Anglikan Kilisesi Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams yönetti. Kate Middleton’ın baş nedimesi kız kardeşi Philippa, Prens William’ın baş sağdıcı ise erkek kardeşi Prens Harry oldu.

Prens William ve Kate Middleton muhtesem kraliyet duğunuYaklaşık 1 saat süren tören sırasında çift bağlılık yemini etti. Çift birbirlerine “İyi günde, kötü günde, zenginlikte, fakirlikte, hastalıkta, sağlıkta, ölüm bizi ayırana kadar seni sevmeye ve sana değer vermeye yemin ediyorum” dedi.

Bağlılık yemininde, “itaat etme” ifadesi ise yer almadı. Prens William’ın annesi Prenses Diana da 1981’deki düğününde “itaat” ifadesini standart yemin metninden çıkarmıştı.

Gelin Middleton kiliseye, Sir Charles Hubert Hastings Parry’nin Kraliçe Victoria’nın oğlu Kral 7’inci Edward’ın taç giyme töreni için bestelediği “I was glad” eseri eşliğinde girdi ve yürüdü. Düğün töreninde ayrıca bazı ilahiler ve İngiltere milli marşı da seslendirildi.Prens William ve Kate Middleton muhtesem kraliyet duğunu

Çiftin nikah defterini ise Prens William’ın babası Galler Prensi Charles, üvey annesi Cornwall Düşesi Camilla, erkek kardeşi Prens Harry, gelinin annesi Carole, babası Michael ve kardeşleri Philippa ile James de şahit olarak imzaladı.

Törenin ardından çift atlı arabayla kiliseden ayrıldı. Prens William ve Kate Middleton yaklaşık 2 buçuk kilometrelik bir yolu atlı arabayla geçip, halkı selamlayarak, 15 dakikada Buckingham Sarayına gidecek. Çiftin sarayın ünlü balkonuna çıkarak tekrar halkı selamlaması bekleniyor.Prens William ve Kate Middleton muhtesem kraliyet duğunu

Düğüne kilisede bulunan davetlilerin yanı sıra Londra sokaklarında ve parklarında toplanan binlerce kişi de şahit oldu.

Saint Andrews Üniversitesinde öğrenciyken tanışan çift, 2002 yılından bu yana beraberler. Geçen yıl Kenya’ya yaptıkları seyahatte nişanlanan Prens William (28) ve Kate Middleton (29), Prensin Kraliyet Hava Kuvvetlerindeki görevini tamamlayacağı 2013 yılına kadar Galler’de bir malikanede yaşayacak.

GÜNÜMÜZ MODASINA UYGUN ŞAPKALAR, CANLI RENKLERPrens William ve Kate Middleton muhtesem kraliyet duğunu
Westminster Kilisesindeki törene katılan kadınların giydiği modern tasarımlı şapkalar ile canlı renkli ve şık kıyafetler ise dikkati çekti. İngiliz şarkıcı ve besteci Elton John ve eşi David Furnish, Victoria ve David Beckham, İngiliz futbolcu Wayne Rooney, “Mr. Bean” karakteriyle tanınan İngiliz aktör Rowan Atkinson düğüne katılan ünlülerden bazılarıydı.

Düğüne ayrıca Prens William’ın annesi Prenses Diana’nın erkek kardeşi Earl Spencer da ailesiyle katıldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron ve eşi Samantha Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve İngiliz hükümetinden bazı yetkililer de kraliyet düğününde hazır bulundu. Ülkenin eski Muhafazakar Partili Başbakanlarından Sir John Major düğüne katılırken, eski İşçi Partili Başbakanlardan Tony Blair ve Gordon Brown düğüne davet edilmedi.

DAKİKA DAKİKA DÜĞÜN NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Saat 15:30 Prens William ve eşi Buckingham Sarayı’nın balkonunda halkı selamlıyor. Çift mutluluklarını öpücükle resmileştirdi.

Saat 14:28 Kraliyet faytonuyla Buckingham Sarayı’na varıldı.

Saat 14:20 Prens William ve eşi Kate, halkı selamlayarak Buckingham Sarayı’na yol alıyor.

Saat 14:10 Kiliseden çıkan çift kraliyet faytonuna binip halkı selamlıyor.

Saat 14:05 Prens William ve Kate, Kraliçe 2. Elizabeth’i selamlayıp kiliseden çıktı.

Saat 13:20 Başpsikopos çifti kutsadı ve “Sizi karı koca ilan ediyorum” dedi.
Saat 13:15 Westminster dekanı düğün törenini başlattı.
Saat 13:14 Prens William ve Kate Başpiskoposu’n karşısında…
Saat: 13:12 Gelin Kate Middleton, uzun kuyruklu gelinliğiylPrens William ve Kate Middleton muhtesem kraliyet duğunue, babasının kolunda ilahiler eşliğinde kilise içerisindeki kırmızı halı üzerinde yürüyor.

Saat 13:05 Westminster Kilisesi’ndeki Kraliyet Düğünü başladı. Prens William ve Kate Middleton Canterbury Başpsikoposu’nun karşısına çıkıyor. William’a kardeşi Harry, Middleton’a da babası eşlik ediyor.

Saat 13:00 Kate Middleton kilisede!
Saat 12:50 Gelin Kate Middleton göz kamaştırıcı gelinliği ile otelden ayrıldı. Kate Middleton merak edilen gelinliğiyle tarihi İngiliz aracının içinde halka el sallayarak Westminster Kilisesi’ne doğru gidiyor.

Saat:12:40 Kraliçe Elizabeth de halkı selamlayarak kiliseye girdi.
Saat: 12:35 Damadın babası York Dükü Charles da kiliseye girdi. Charles’a eşi Camilla ve kızları Beatrice ve Eugine eşlik etti.

Saat: 12:32 Gelinin annesi de düğüne geldi. Gelinin annesi Prenses Diana’nın tasarımcısından giyindi.
Saat 12:30 Kraliyet düğünü start aldı. Damat Prens William kiliseye girdi.
Bu arada, dünyanın yakından takip ettiği özel güne, Başbakan David Cameron’ın yanı sıra birçok ünlü de katılıyor. Sir ünvanlı şarkıcı Elton John ve eşi, futbolcu David ve eşi Victoria Beckham, İngiliz yönetmen Guy Ritchie ve ‘Mr. Bean’ filmleriyle tanınan Rowan Atkinson, Lady Di’nin 10. yıldönümünde şarkı söyleyen Joss Stone göze çarpan ünlü yüzler arasında yer alıyor.


 
 

Benzer Yazılar

Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
İyi Niyet Elcisi Angelina Jolie
Geçen sene göğüslerini aldıran Jolie, bir hafta içinde yumurtalıklarını aldırmak için yeniden bıçak altına yatacak. Hatalı gen olarak bilinen BRCA-1 genini taşıdığı için yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 Yumurtalık kanseri olma riski taşıyan Hollywood'un güzel aktrisi Angelina Jolie, geçen yıl mayısta New York...

Yorumlar

  1. Aw, this was a very nice post. In concept I want to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances appear to get something done.