Kişisel Site

cabadak_banner

İnternet arama motorunda usulsüzlük

2 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 740 Görüntülenme

Arama motoru konusunda ciddi bir savaş yaşanıyor. Google söylentilere şaşkınlıkla bakıyor fakat Avrupa Komisyonuna şikayet edilmesine şaşırmamış!

Tekelleşmenin Yeni Adı: Google

Eskiden tekelleşme denildiğinde birçok kişinin aklına Microsoft gelirdi fakat günümüzde bu durum değişti. Şimdilerde herkes Google’a savaş açmış durumda.

Hatırlayanlar bilir, Microsoft’un en parlak yıllarında sürekli tekelleşme terimini duyardık. Sürekli tekelleşme yasalarına karşı geldiği ve açılan davalardan bahsederdik. Tüm dünya yıllardır Microsoft’un ürünlerini kullanıyordu ve bir o kadar da bu firma ile uğraşıyordu.

Microsoft günümüzde bu durumdan kurtuldu. Google’ın gelmesi ile birlikte bu kötü imajı ona devretti. Şimdilerde Google ne yapsa bir dava ile karşı karşıya kalıyor. Bunun en yakın örneği de Microsoft’un Google’ı tekelleşme yasalarına karşı geldiği için Avrupa komisyonuna şikayet etmesi. Evet yanlış duymadınız, yıllardır tekelleşme davaları ile boğuşan Microsoft, şimdilerde Google’a karşı tekelleşme davası açması ile gündemde.

Günümüzün yaramaz çocuğu olan Google’ın, özellikle arama motoru ve reklam pazarında usulüne göre davranmadığı söyleniyor. Hatta Google’ın, Microsoft’un ciddi güç kaybettiği ve 2011 yılında iddialı olduğu akıllı telefon pazarında rekabete aykırı davrandığı iddia ediliyor. Birçok arama motoru geliştiricisi çok önceleri bu konuda şikayetlerini dile getirmişlerdi fakat Microsoft esas adımı Avrupa Komisyonu’na gitmekle yaptı.

Arama Motorunda Usulsüzlük

Microsoft, Google’ın Avrupa’daki davranışlarından oldukça endişeli. Özellikle bazı içeriklerin ve verilerin arama motorunda engellenmesinin rekabete ciddi bir zarar verdiği söyleniyor. Bu esasında kesinlikle küçümsenmemesi gereken bir olay çünkü Google, arama motoru piyasasında Avrupa’da %95’lik bir paya sahip. Dolaysıyla arama sonuçlarında bazı terimlerin çıkmaması birçok firmayı zarara uğratabilir. Yani Google ile çalışmayan firmaların arama sonuçlarında son sıralarda çıkması büyük bir kayıp.

Amerika Birleşik Devletleri’nde elbette aynı sorun var fakat Google bu pazarı Microsoft Bing ve Yahoo ile paylaşıyor.

Google özellikle gün geçtikçe büyüyen akıllı telefon pazarında usulüne göre davranmıyor. Apple iPhone ve Windows Phone 7 işletim sistemli telefonlar, Youtube’un Metadata verilerine ulaşamıyor. Kısıtlı bir aramaya karşın, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android video aramalarında harikalar yaratıyor.

Birçok web sitesinin, Google dışında başka arama motoru kullanmayacaklarına dair sözleşmeler yaptığını duyduk. Reklam verenlerin, arama sonuçlarında üst sıralarda çıktıkları da söyleniyor. Hatta bazı içeriklerin sadece Google’ın arama servislerinde çıktığı ve farklı arama motorları ile bu içeriklere ulaşılamadığı da söylentiler arasında.

Google Cephesinde Durum Ne?

Google ise bu söylentilere şaşkınlıkla bakıyor fakat Avrupa Komisyonuna şikayet edilmesine çok da şaşırmamışlar. Bu yüzden de Avrupa Komisyonu ile bu şikayeti tartışacağını, gerekirse kendi tarafında bu işlerin nasıl yürütüldüğünü açıklayacaklarını belirttiler.

Google’ın bu davranışının ne kadar etkili olacağı tartışmaya açık çünkü Avrupa Komisyonu’nda kendisi hakkında yapılmış birçok şikayet yer alıyor. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio ve Wisconsin eyaletlerinde bile Google’ın pazardaki davranışları incelenmeye başlandı.

Neticede, arama motoru konusunda ciddi bir savaş yaşanıyor. Microsoft, Yahoo ile güç birliğine gitti. Birçok firma Google’a karşı ittifak peşinde. Önümüzdeki günlerde bu savaş daha da büyüyecek. Çok daha sert hamlelere şahit olacağız.

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar